درگذشت بنیان‌گذار ادوبی، خالق PDF و بسیاری از نرم‌افزارهای مهم دنیای فناوری

چارلز گسچه در توسعه بسیاری از نرم‌افزارهای معروف ادوبی نقش‌آفرینی کرده است

0

چارلز گسچه (Charles Geschke) بنیان‌گذار شرکت ادوبی و فردی که در خلق فرمت PDF کمک‌های زیادی کرده بود؛ در سن ۸۱ سالگی، روز ۲۷ فروردین ماه درگذشت.

مدیرعامل شرکت ادوبی در یک نامه به کارمندان این شرکت؛ درگذشت «چارلز گسچه» را ضایعه بزرگی برای کل جامعه ادوبی و صنعت فناوری برشمرد و گفت او برایشان یک قهرمان و راهنما بوده است.

شانتانو ناراین (Shantanu Narayen)، مدیرعامل شرکت ادوبی در این نامه می‌گوید: « چارلز گسچه به همراه جان وارناک نرم‌افزار پیشگامانه‌ای را خلف کردند که توانست انقلابی در نحوه ارتباط با مردم ایجاد کند. چارلز انگیزه‌ای پایان‌ناپذیر برای ایجاد نوآوری در شرکت ادوبی داشت و نتایج برخی از تلاش‌ها او، اختراعاتی تحول‌آفرین و منحصربه‌فرد مانند پی‌دی‌اف، آکروبات، ایسیلاتور، پریمیر پرو و فتوشاپ است.»

گسچه از دانشگاه کارنگی ملون در پیتزبورگ مدرک دکترا گرفته و سپس در مرکز تحقیقات زیراکس پالو آلتو با «جان وارناک» مشغول به کار می‌شود. این دو در سال ۱۹۸۲ زیراکس را ترک گفته و شرکت ادوبی را تاسیس می‌کنند. اولین محصول ادوبی به نام Adobe PostScript یک زبان برنامه‌نویسی است که به تقویت صنعت نشر دسکتاپ کمک می‌کند.

چارلز گسچه از  دسامبر سال ۱۹۸۶ تا ژوئیه ۱۹۹۴ مدیر اجرایی شرکت ادوبی بود و از سال ۱۹۸۹ تا آوریل ۲۰۰۰ ریاست آن را برعهده داشت. همین‌طور، از دسامبر ۱۹۹۷ تا ژانویه ۲۰۱۷ به عنوان رئیس هیئت مدیره بود و هنوز با وارناک برای هدایت ادوبی همکاری داشت. نهایتا او تا سال ۲۰۲۰ عضو هیئت مدیره بود.

وارناک در بیانیه‌ای می‌گوید: «من هرگز تصور نمی‌کنم یک شریک تجاری بهتر، دوست‌داشتنی‌تر و توانمندتر از چارلز داشته باشیم. نبودش در زندگی ما یک حفره بزرگ ایجاد می‌کند. همه افرادی که او را می‌شناختند؛ این سخنان را تایید خواهند کرد.»

چارلز گسچه فقط در دنیای فناوری معروف نبود. او موفق شدن از یک حادثه آدم‌ربایی در سال ۱۹۹۲ جان سالم به در برد که بر معروفیت و محبوبیت او افزود. دو نفر یک روز صبح وقتی به محل کارش می‌رسد؛ ربوده و به مدت چهار روز نگهداری می‌کنند و از خانواده‌اش درخواست پول دارند. سرانجام اف‌بی‌آی توانست مدیرعامل ادوبی را از دست آدم ربایان نجات دهد.

اوباما، رئیس‌جمهور وقت ایالات متحده در سال ۲۰۰۹ یک مدال ملی فناوری و نوآوری را به چارلز گسچه و جان وارناک هدیه کرده است. او در تأسیس موزه Tech Interactive هم همکاری کرده است.

همسرش هم در یک گفت‌وگو با خبرنگاران درباره چارلز می‌گوید: «او یک تاجر معروف و بنیان‌گذار یک شرکت بزرگ در ایالات متحده بود و به این موضوع افتخار می‌کرد. او همیشه خودش را خوش‌شانس‌ترین مرد روی جهان می‌نامید. او به موفقیت‌هایش می‌بالید ولی فقط روی آن‌ها تمرکز نداشت و اهل خانواده بود.»

حاصل زندگی زناشویی چارلز گسچه سه فرزند و هفت نوه است.

منبع theverge
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.