آپارتمان خصوصی سازنده برج ایفل -گوستاو ایفل- در بالای برج ایفل که خیلی‌ها دوست داشتند اجازه داشته باشند فقط یک شب را در آن بگذرانند

پنت‌هاوسی در بالاترین نقطه شهر پاریس با منظره‌هایی باشکوه و رویایی

2

بیش از ۱۳۰ سال است میدان «شان دو مارس» در پاریس می‌درخشد و برج ایفل نمادی فرهنگی از این شهر پر نور شده است.

توریست‌هایی از سراسر جهان به فرانسه و پاریس سفر می‌کنند تا نگاهی به این برج آهنین مشبکی بیندازند و تا انتهای نوک بلند آن بالا بروند و در ارتفاعی بیش از هزار فوتی قرار بگیرند.

دلایل زیادی برای دوست داشتن و شیفتگی این ساختار با ابهت وجود دارد. از منظره‌های نفس‌گیر آن گرفته تا چراغ‌های درخشان. در طبقه دوم برج ایفل رستورانی هست تا هنگام تماشای مناظر، از غذاهای خوشمزه فرانسوی لذت ببرید.

اما تعداد کمی از مردم می‌دانند «گوستاو ایفل» که معمار و طراح این برج است؛ یک آپارتمان مخفی و کاملا خصوصی در بالای آن داشته است.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

هنگامی که طرح‌های برج ایفل به پایان می‌رسد؛ گوستاو ایفل نقشه‌هایی هم برای ساخت یک واحد مسکونی به مساحت تقریبا ۱۰۰۰ فوت مربع و منحصرا برای دسترسی شخصی خودش، در طبقه فوقانی آن در نظر گرفته بود؛ دقیقا در زیر نوک گل‌دسته برای پذیرایی و میزبانی از بازدیدکنندگان عمومی.

این آپارتمان فضای کافی برای داشتن آشپزخانه، حمام و اتاق نشیمن با میز و کاناپه و حتی پیانو داشت. این آپارتمان اتاق خواب نداشت؛ بنابراین احتمالا هرگز مهندس مشهوری در آن نمی‌خوابید.

آپارتمان خصوصی آقای ایفل

گوستاو ایفل همیشه از مکان‌های خصوصی خود به عنوان مکانی برای انجام تحقیقات علمی و آزمایشات و همین‌طور پذیرایی از میهمانان برجسته استفاده می‌کرد. یکی از مشهورترین میهمان‌های گوستاو ایفل، مخترح معروف امریکایی «توماس ادیسون» بوده است.

برخلاف زیبایی مدرنی که برج ایفل داشت؛ آپارتمان آقای ایفل ساده و به سبک بورژوایی ساخته شده بود. با صندلی‌هایی مخملی، میزها و کابینت‌های چوبی و کاغذ دیواری طرح‌دار که باعث تزئین ساده آپارتمان می‌شد. با توجه به اینکه این پنت‌هاوس در زمان تکمیل و استفاده در سال ۱۸۸۹، بالاترین نقطه محل سکونت در پاریس محسوب می‌شد؛ باعث حسادت شهر شده و برخی دوست داشتند آن را از گوستاو ایفل اجاره کنند تا چند روزی در بلندترین طبقه پاریس زندگی کنند.

«هنری جرارد»، نویسنده کتاب تحقیقی کوچکی درباره برج ایفل که به تازگی منتشر شده است؛ اشاره می‌کند برخی پیشنهاد پرداخت پول و اجاره آن را دادند و تعداد زیادی از مردم شهر پاریس دوست داشتند که به جای معمار برج ایفل، از آن آپارتمان استفاده کنند.

گوستاو ایفل نامه‌های زیادی دریافت می‌کرد که در آن‌ها پیشنهاد مبالغ اندکی برای اجاره شبانه اقامت‌گاه «pied à terre» شده است. آقای ایفل همه پیشنهادات را رد کرد و فقط افرادی نه چندان قابل پیش‌بینی این شانس را داشتند از خانه مخفی او در برج ایفل بازدید کنند و از آن نقطه، شکوه و عظمت پاریس را به نظاره بنشینند.

«جرارد» در کتابش می‌نویسد: «او در طول روز می‌توانست به شکوه و عظمت پاریس نگاه کند و در شب میان ابرها و آواز باد گم می‌شد و در زیر نور ستارگان به خواب می‌رفت. آیا کسی وجود دارد که بتواند چنین اقامت‌گاه آسمانی را توصیف کند؟»

امروز آپارتمان مخفی برج ایفل کجا است؟

خوش‌بختانه، امروزه این خانه مسکونی دیگر چندان مخفی و خصوصی نیست؛ اگرچه واقعا نمی‌توانید وارد آن شوید. آپارتمان برج ایفل از نظر تاریخی بازسازی شده است و بازدید برای عموم آزاد است. از طریق یک پارتیشن شیشه‌ای می‌توانید مدل‌هایی از زندگی مسیو ایفل، دخترش کلر و مهمان معروفش توماس ادیسون را مشاهده کنید.

بازدید از این آپارتمان در کنار دیگر جاذبه‌های برج ایفل، می‌تواند شوق و هیجان توریست‌ها را افزایش دهد. قطعا مشاهده آپارتمانی که یک مهندس عمران و معمار مشهور برای خودش در بالای یک برج آهنین و سازه معروف جهانی ساخته، جذاب خواهد بود.

منبع mymodernmet
   
2 نظرات
  1. مهدي می گوید

    این برج بسیار زیباست و بنده شخصاً از آن دیدن کرده‌ام. اما نکته جالبی که اون رو مشهور کرده، تبلیغات بسیار فراوان این برج در دنیاست. بارها پیش خودم مرور می کنم که اگر برج آزادی واقع در تهران در شهر اروپایی مانند فرانسه قرار داشت، از اون به گرمی در کل دنیا استقبال میشد! اینکه عکس گرفتن در کنار برح ایفل می شود نماد لاکچری بودن و عکس گرفتن در کنار برج آزادی می شود نماد بی‌کلاسی جای تعجب دارد! خیلی دوست دارم مطلبی در این خصوص و واکاوی این موضوع در یک پزشک بنویسم (البته اگر جناب آقای دکتر مجیدی قبول کنند)

    1. علیرضا مجیدی می گوید

      ممنونم. می‌توانید لطف کنید و برای من ایمیل کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.