سرانجام واتساپ به کاربرانش اجازه می‌دهد که در سطح ابری و به صورت رمزنگاری شد از چت‌ها خود پشتیبان داشته باشند

0

دیروز -جمعه- اعلام شد که واتساپ به زودی ویژگی ذخیره پشتیبان‌هایی از چت‌ها در فضای ابری، آن هم به صورت رمزنگاری شده به کاربران خواهد داد. این قدم خوبی است که دیر برداشته شد، اما نقش مهمی در افزایش امنیت کاربران دارد.

واتساپ از یک دهه پیش ویژگی رمزنگاری دوسویه حین چت‌ها را داشت. اما وقتی که نوبت به بک آپ برداشتن از چت‌ها می‌رسید، خبری از رمزنگاری نبود و فرضا اگر کسی چت‌هایش را می‌خواست در آی‌کلاد یا گوگل درایو ذخیره کند و از آنها پشتیبان تهیه کند، چت‌ها به صورت غیررمزنگاری‌شده ذخیره می‌شدند.

یعنی به صورت تئوریک هک یا هرگونه دسترسی به فضاهای ابری گوگل و اپل، می‌توانست کل سابقه چت کاربران واتساپ را برملا کند یا اینکه اگر مقامات قانونی درخواست دسترسی به این فضاهای ابری را می‌دادند، به چت‌های کاربر هم دسترسی پیدا می‌کردند.

در هفته‌های پیش رو کاربران واتساپ می‌توانند یک کلید رمزنگاری ۶۴ رقمی هنگام ذخیره بک‌آپ‌های خود در فضای ابری تولید کنند. کاربران این کلیدرمزنگاری را می‌توانند به صورت آفلاین در گوشی یا سیستم کامپیوتری خود ذخیره کنند یا اینکه آن را وارد اپلیکیشن مدیریت پسورد خود کنند.

انتخاب دیگر این است که آنها این کلید را با پسورد در یک فضای ابری ایمن که واتساپ در حال توسعه‌اش است، ذخیره کنند.

توجه داشته باشید که در صورتی که کاربر کلید رمزنگاری را آفلاین ذخیره کند باید مواظب از دست دادنش باشد، چون دیگر به هیچ ترتیبی نمی‌تواند به بک‌آپ‌های چت خود دسترسی پیدا کند. برای همین واتساپ حین تولید بک‌آپ‌ها چند بار این امر را یادآوری می‌کند.

بعد از اینکه بک‌آپ رمزنگاری شده کاربران واتساپ ایجاد شد، بک‌آپ‌های قبلی آنها حذف می‌شود.

این اقدام مثبتی است، اما از سوی دیگر ممکن است فیس‌بوک از سوی مقامات دولتی و اف بی آی به خاطر آن تحت فشار قرار بگیرد.

منبع: تک کرانچ

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.