واتساپ به صرافت تغییر نظر کاربران برای مهاجرت افتاد! با ارسال پیام‌هایی در بخش Status کاربرانش برای اطمینان‌بخشی حفظ حریم خصوصی‌شان

این پیام‌رسان فیسبوک هنوز با سوءبرداشت‌های مربوط به حریم خصوصی دست و پنجه نرم می‌کند

0

واتساپ شروع به ارسال پیام‌های Status (پیام‌های مشابه استوری در اسنپ‌چت یا Fleets توییتر) برای کاربرانش درباره تعهد به حریم خصوصی کاربرانش کرده است تا شاید به نوعی جبران اشتباه یا سوءبرداشت‌ها درباره اشتراک‌گذاری اطلاعات کاربران با فیسبوک کرده باشد.

این پیام‌های درون برنامه‌ای از روز شنبه برای برخی از کاربران در کشورهای انگلیس و ایالات متحده به نمایش درآمدند. برخی از کاربران در هند هم گزارش دادند این پیام‌های Status را دریافت کردند.

سخنگوی پیام‌رسان واتساپ که اکنون در مالکیت فیسبوک است؛ طی نامه‌ای به سایت ورج می‌گوید: «اطلاعات غلط و اشتباه بسیاری در مورد به‌روزرسانی سیاست‌های حریم خصوصی اخیر ما وجود دارد و می‌خواهیم به همه کاربران کمک کنیم تا حقایق مربوط به حریم خصوصی و امنیتی واتساپ درباره افراد را درک کنند.»

او ادامه می‌دهد: «در یک گام رو به جلو، ما می‌خواهیم به‌روزرسانی‌ها را از طریق برگه‌های Status به طور مستقیم به کاربران خودمان بگوییم تا کامل در جریان باشند. اولین به‌روزرسانی ما مجددا تاکید می‌کند واتساپ نمی‌تواند پیام‌های شخصی شما را ببیند و همین‌طور فیسبوک نمی‌تواند محتواهای پیام‌های شما را بازبینی کند؛ چون همه پیام‌ها با رمزنگاری انتها به انتها محافظت می‌شوند.»

واتساپ در این پیام‌ها تاکید می‌کند «چیز جدیدی نیست؛ بلکه تعهد ما به حریم خصوصی شما است». واتساپ در پیام‌های Status یادآوری کرده است که این پیام‌رسان نمی‌تواند پیام‌های شما را ببیند و نه می‌تواند گوش بدهد؛ چون همه پیام‌ها رمزنگاری شدند.

کاربران هنوز سردرگم هستند

این پیام‌های نشان داده شده در بخش Status کاربران، بخشی از تلاش‌های گسترده این پیام‌رسان برای از بین بردن سوءتفاهم‌ها یا سوءبرداشت‌ها درباره به‌روزرسانی آینده سیاست‌های حفظ حریم خصوصی کاربران است.

واتساپ در این به‌روزرسانی‌ها می‌خواهد نحوه ذخیره‌سازی اطلاعات کاربران روی سرورهای فیسبوک و استفاده کسب‌وکارها را نشان بدهد ولی چون مردم از فیسبوک سابقه بدی از نظر نقض حریم خصوصی به خاطر دارند؛ با این تغییرات واتساپ مخالفت کردند. مردم تغییر سیاست‌های حفظ حریم خصوصی کاربران واتساپ را اشتباهی متوجه شده و تصور کردند این پیام‌رسان می‌گوید نیاز به اشتراک‌گذاری اطلاعات حساس آن‌ها با فیسبوک دارد.

واتساپ در صفحه FAQ خود درباره این تغییرات به طور مفصل صحبت کرده است و می‌گوید به‌روزرسانی‌ها را از ماه فوریه به ماه می عقب انداخته است. واتساپ در اوایل این ماه میلادی یک بیانیه صادر کرد و اگرچه در تلاش بود سیاست‌های حفظ حریم خصوصی خود را روشن‌تر بیان کند ولی باز به سردرگمی کاربرانش افزود.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «به‌روزرسانی شیوه‌های اشتراک داده‌های واتساپ با فیسبوک، روی چگونگی ارتباط خصوصی افراد با خانواده یا دوستان هیچ‌گونه تاثیری نمی‌گذارد. واتساپ هم‌چنان متعهد به حفظ حریم خصوصی افراد است. ما درباره این تغییرات مستقیما از طریق خود واتساپ با کاربران ارتباط برقرار خواهیم کرد تا طی ماه آینده وقت داشته باشند؛ سیاست‌های جدید را مرور کنند.»

در این میان، دو پیام‌رسان تلگرام و سیگنال شاهد افزایش کاربران بسیار بالایی بودند. بسیاری از کاربران واتساپ، پس از اطلاع از سیاست‌های جدید حریم خصوصی این شرکت؛ به پیام‌رسان سیگنال یا تلگرام کوچ کردند.

تلگرام در چند روز گذشته اعلام کرد این قابلیت را برای کاربران واتساپ فراهم کرده است تا تاریخچه چت‌های خود در این پیام‌رسان را به تلگرام منتقل کنند. سیگنال هم ویژگی‌های جدید مانند برچسب‌های متحرک و تصاویر پس‌زمینه را به برنامه خود اضافه کرد.

منبع ورج

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.