پیام‌رسان AIM رسما خداحافظی کرد: پیام‌های نمادین Away Message و صدای آشنای زنگ پیام‌ جدید در قلب کاربران اینترنت ماندگار می‌شوند

0

همان‌طور که در ماه اکتبر(مهرماه) اعلام شده بود؛ نرم‌افزار پیام‌رسان AIM در روز ۱۵ دسامبر به طور رسمی تعطیل شد.

اگر این برنامه را روی سیستم خود نصب کرده باشید؛ دیگر اجرا نمی‌شود و پیغام خطایی در هنگام اتصال ظاهر خواهد شد. روی سایت این پیام‌رسان نیز چندین مطلب درباره خداحافظی AIM و دلایل بسته شدن آن منتشر شده است.

مسنجر AIM برای بسیاری از کاربران یک ابزار پیام‌رسان ساده نیست. شاید اولین ابزاری روی اینترنت باشد که کاربران از طریق آن توانستند با کاربران دیگر ارتباط برقرار کنند و با کلمات و جملات مختصر در پیام‌رسان‌ها آشنا شدند.

مسنجر شرکت AOL اولین نرم‌افزار پیام‌رسان اینترنت محسوب می‌شود و صدها برنامه پیام‌رسان امروزی که در اطراف ما و روی گوشی‌های هوشمند نصب شده‌اند؛ به نوعی الهام گرفته از AIM هستند.

پایان راه دو دهه‌ای AIM

شرکت AOL اعلام کرده است کاربران می‌توانند تا روز ۱۵ دسامبر، تصاویری که از طریق AIM ارسال کرده‌اند را دانلود کنند. قرار است لینک‌های دانلود این برنامه به تدریج و از یک پلتفرم به پلتفرم دیگر از بین بروند و دیگر در دسترس نباشند. کاربران متاسفانه ترفندی برای بیرون کشیدن و حفظ فهرست دوستان شان ندارند.

اولین بار، برنامه گفت‌وگوی اینترنتی AIM در سال ۱۹۹۷ به صورت یک برنامه مجزا و مستقل ارایه شد.  پیام‌های نمادین ملقب به Away Messages در این برنامه، نسخه‌ نخستین توییت‌ها و استاتوس‌های امروزی است.

AIM تا چند ماه قبل کمتر از ۱۰ میلیون کاربر داشت و از پروتکل پیام‌رسانی Oscar استفاده می‌کرد که برای شرکت AOL بسیار هزینه‌بر بود و توجیه اقتصادی نداشت!

در روزگاری که نه خبری از شبکه‌های اجتماعی بود و نه در جیب هر کاربر یک گوشی هوشمند قدرتمند با ده‌ها نرم‌افزار ارتباطی روی اینترنت یافت می‌شد؛ مسنجر AIM پدیده‌ای شگفت‌انگیز و بی‌نظیر محسوب می‌شد که همه کاربران را جذب خود کرده بود. برای سال‌های طولانی؛ AIM بهترین و محبوب‌ترین ابزار ارتباطی آنلاین دنیا محسوب می‌شد و میلیون‌ها کاربر هر روز ازش استفاده می‌کردند.

اما طبیعی بود که با ظهور فناوری‌های جدید و ارایه ابزارهای ارتباطی قدرتمندی از سوی شرکت‌هایی مانند گوگل و فیسبوک؛ AIM دیگر نتوانست خود را با سیستم‌های جدید منطبق کند و تجربه کاربری جدیدی ارایه بدهد.

از امروز به بعد فقط در خاطره‌ها می‌توان AIM را یافت و البته چند تصویر بسیار قدیمی از پیام‌رسانی که هیچ ویژگی جذاب امروزی نداشت ولی ساعت‌ها کاربران را به خود مشغول می‌کرد. AIM هم کنار یاهومسنجر؛ نت‌اسکیپ و چندین ابزار اینترنتی دیگر رفت تا بخشی از تاریخ اینترنت را تشکیل بدهند!

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.