مکان بندر مرموز مصر باستان که در هیچ نقشه‌ای نبود توسط یک منبع نامحتمل فاش شد

0

در سال 1905، بقایای بابون‌های مومیایی شده در مصر کشف شد. بیش از یک قرن گمانه‌زنی در مورد چگونگی دور شدن آنها از خانه به راه افتاد. اکنون، در مطالعه‌ مشترک زیست‌شناسی و تاریخ برای پاسخ به پرسش‌های پیرامون منشأ آنها، پاسخی برای پرسش قدیمی پیدا شده است.

این یافته‌ها همچنین مسیرهای تجاری تاریخی، از جمله موقعیت یک شهر بندری مرموز با اهمیت فرهنگی را در مصر باستان را روشن کرده است.

این میمون‌های مومیایی شده مربوط به اواخر  حدود 800 تا 540 قبل از میلاد مسیح در مکانی به نام Gabbanat el-Qurud یا «دره میمون‌ها» بودند و دندان‌های نیش خود را از دست داده بودند. با این حال، آنها بومی مصر نیستند – بابون های hamadryas از شاخ آفریقا و منطقه جنوب غربی شبه جزیره عربستان آمده بودند.

این گونه برای مصریان باستان مقدس بود، برای همین آنها را مومیایی می‌کردند و به عنوان هدایایی به خدای توث، تقدیم می‌کردند. اما سوال این است که چگونه آنها در وهله اول به آنجا رسیده بودند.

در سال 2020، محققان محل تولد آنها را، شاخ آفریقا ردیابی شد. در حال حاضر، Gisela Kopp از دانشگاه Konstanz و محققان همکار او، این مکان را بیشتر شناسایی کرده‌اند و نیز اولین تجزیه و تحلیل موفق DNA باستانی از پستانداران مومیایی شده غیرانسانی را انجام داده‌اند.

روش جدید تحلیل ژنتیکی کاپ شامل مطالعه ژنوم میتوکندری مومیایی‌های حیوانی و مقایسه آن‌ها با بابون‌های موجود بود. کاپ با استخراج DNA از یک نمونه موزه‌ای، توانست محل پیدایش میمون ها را به منطقه‌ای کاملاً مشخص در اطراف اریتره محدود کند – جایی که احتمالاً بندر افسانه‌ای آدولیس در آن قرار داشت.

طبق متون باستانی، آدولیس یک مکان تجاری برای کالاهای لوکس و حیوانات بود، که نشان می‌دهد که چگونه بابون‌ها از سرزمین خود به مصر حمل می‌شوند.

با این حال، بندر دیگری به نام پونت، که مصر تا هزاره اول پیش از میلاد از آن کالا وارد می کرد، اغلب به عنوان محل مبدا بابون ها ذکر می شود. متأسفانه مکان دقیق آن یک راز است.

کوپ در بیانیه‌ای می‌گوید: «مصرشناسان مدت‌ها در مورد پونت کنجکاو بودند، زیرا برخی از محققان آن را مکانی در شبکه‌های تجارت دریایی اولیه جهانی و در نتیجه نقطه شروع جهانی‌سازی اقتصادی می‌دانستند.»

کوپ در این مورد می‌گوید : «نمونه‌ای که ما مطالعه کردیم از نظر زمانی با آخرین اکتشافات شناخته‌شده به پونت مطابقت دارد. با این حال، از نظر جغرافیایی، با آدولیس، مکانی که قرن‌ها بعد به‌عنوان مکان تجارت و همچنین برای نخستی‌ها شناخته می‌شد، مطابقت دارد.»

بنابراین، کوپ و همکارانش پیشنهاد می‌کنند که پونت و آدولیس در واقع یک مکان هستند، فقط نام‌های مختلفی در مقاطع زمانی مختلف داشتند.

به این ترتیب یاقته‌های زیستی ممکن است به معما پاسخ داده باشد.

این تحقیق در مجله eLife منتشر شده.


دیگر پست‌های تازه یک پزشک

پست‌های آرشیوی خواندنی

گدایی در سیاره تاتویین!

پیش از هر چیز توجه شما را به این عکس جلب می‌کنم:آیا می‌توانید حدس بزنید که این عکس در کجا گرفته شده است و محتوای آن چیست؟ کار چندان ساده‌ای نیست، اما شما اگر از گیک‌های…

یک پزشک پلاس

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / داروخانه آنلاین / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / درمان سرد مزاجی بانوان / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.