نمونه‌هایی تحسین‌برانگیز از ابتکارات خلاقانه‌ای که سرویس‌های بهداشتی را تبدیل به مکان‌های مناسب‌تری می‌کنند! آیا نباید نگرش خود را به مکان‌هایی که همه انسان‌های هر روز بارها گذارشان به آنها می‌افتد، تغییر بدهیم؟!

0

چرا توالت‌ها و سرویس‌های بهداشتی برای ما ایرانی‌ها خاطرات بدی را زنده می‌کنند؟! خاطرات ما می‌گویند که از زمان دبستان تا بزرگسالی، از سرویس‌های شرکت‌ها تا ترمینال‌ها و امکان بین‌راهی، سرویس‌های بهداشتی حس انزجار پنهانی در ما نزده می‌کردند. مکان‌های کثیف و بدبو که تا مورد اورژانس برایمان پیش نمی‌آمد، وارد آنها نمی‌شدیم.

اما مگر همه ما انسان نیستیم و مگر دفع، یک فرایند فیزیولوژیک نیست؟ چرا باید مکان زیست و خوابمان پاکیزه باشیم، اما سرویس‌های بهداشتی ما، مکان‌های حال به هم زن.

چرا نباید طراحی‌های جدید و فناوری‌های جدید، این اماکن را تبدیل به جای آرامشی کنند؟!

از سوی دیگر من مطمئن نیستم که چه تعداد از آدم‌ها از کودکی تا بزرگسالی و به چه میزان دچار عوارض اجتناب از تخلیه به موقع یا انتقال عفونت شده‌اند.

شاید از آن زمانی که فیلم‌های روی وی اچ اس در ایران مرسوم شدند و ما به تصادف صحنه‌هایی از سرویس‌های بهداشتی فرنگی‌ها به چشممان خورد، تازه متوجه شدیم که این اماکن خاص عمومی هم می‌توانند زیبا و استادانه طراحی شوند.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

در این پست با هم عکس‌هایی را مرور می‌کنیم که نشان می‌دهند، تا چه میزان ایده‌های خلاقانه می‌توانند وارد طراحی سرویس‌های بهداشتی هم بشوند!


در سرویس بهداشتی این مطب کاغذی به این ترتیب نصب شده تا کسانی که به صورت پنهانی مورد سوء استفاده و خشونت قرار گرفته‌اند یا اصلا قربانی قاچاق انسان هستند، بتوانند راهی برای تماس و نجات پیدا کنند:

صاحب این بار متوجه شده که خیلی‌ها که «دیت» و قرار و مدار عاشقانه می‌گذارند، متوجه می‌شوند که شخص مناسب را پیدا نکرده‌اند و از دستشویی برای گریز از قرار و لحظه‌ای تسکین استفاده می‌کنند، پس این تابلو را نصب کرده تا به آنها آرامش بدهد.

معمولا در جلوی در سرویس‌های بهداشتی، نماد مرد یا زن به صورت ایستاده نصب شده است، اما در اینجا نماد انسان‌های کم‌توان و وابسته به ویلچیر هم نصب شده تا آنها حس نکنند که دیده نمی‌شوند و به هیچ گرفته می‌شوند:

اگر قرار باشد به سرویس بهداشتی بروید و بچه‌تان همراهتان باشد، چه باید بکنید. این ایده بدی نیست، جایی برای اینکه چند دقیقه بچه را ایمن نگه دارد و شاید بشود این را بهتر هم طراحی کرد:

توالت موزه لندن، یک سرویس بهداشتی دارد که روشویی‌هایش به تدریج ارتفاع کمتری پیدا می‌کنند، تا کودکان کوچک‌تر هم بتوانند از آنها استفاده کنند:

دستگاه خودکاری که نوار بهداشتی و پوشک تحویل می‌دهد. چرا باید شرم کرد و چرا نباید چنین وسایلی در سرویس‌های بهداشتی نصب شود؟

گاهی ما از اینکه محفظه مایع دستشویی یک مکان عمومی پر است، خوشحال می‌شویم، اما سرویس بهداشتی این باغ وحش پا را فراتر گذاشته و محفظه‌ای برای تحویل دادن کرم ضد آفتاب دارد!

این سرویس بهداشتی به پدال جریان‌آب را برقرار می‌کند:

در سرویس بهداشتی این شهر، فقط از نور فلورسان‌آبی استفاده می‌شود تا معتادان تزریقی نتوانند از دستشویی‌ها به عنوان مکان برای تزریق استفاده کنند. چون با این نور، پیدا کردن رگ، تقریبا غیرممکن می‌شود:

قفل این سرویس بهداشتی، وقتی در وضعیت بسته قرار می‌گیرد، سطحی برای گذاشتن اکسسوری‌ها فراهم می‌کند. این طوری هیچ کس موقع ترک توالت، چیزی یادش نمی‌رود:

سرویس بهداشتی خالی در این توالت با نوری خاص روی لامپ‌های سقفی نشان داده می‌شود:

شاید خنده‌دار باشد، اما واقعا نیست. توالت رفتن و دفع فرایندی فیزیولوژیک و ناگزیز است، اما خیلی‌ها از صداهایی که ممکن در این زمان برخیزد، شرم دارند. سرویس‌های بهداشتی ژاپنی؛ دکمه‌ای دارند که با پخش صدای آب یا «وایت نویز» می‌تواند صدای  تخلیه را ماسکه کند. این شاید حتی در سرویس‌های خانگی هم لازم باشد، به خصوص وقتی که مهمانانی به خانه می‌آیند!

در سرویس بهداشتی این فرودگاه، شاسی‌هایی روی کف نصب شده تا اگر احیانا کسی حالش بد شد و سقوط کرد، بتواند دکمه هشدار را به صدا دربیاورد و کسی به کمکش برود:

توالت برای حیوانات در فرودگاه بوربانک:

نگهداری از نوزاد برای مردها واقعا دشوار است، در این سرویس بهداشتی مردانه، دستگاه توزیع خودکار پوشک نوزاد نصب شده تا به آنها کمک کند:

اما این سالن سینما، کار خلاقانه و عجیبی کرده. اگر کسی وسط یک فیلم نیاز به توالت پیدا کرد، دیگر نیازی نیست که تا آخر فیلم خودش را نگه دارد یا صحنه‌هایی از فیلم را از دست بدهد، چون در مانیتور نصب شده روی کف، همان فیلم در حین پخش، نمایش داده می‌شود!

در روی آینه فرودگاه تالین، تصاویر شماتیک آموزش گره زدن کراوات کشیده شده:

سینک‌های دستشویی این بار، در بیرون محوطه توالت‌ها نصب شده، تا اگر دست نشویید، همه متوجه شوند!

سرویس بهداشتی این دبیرستان دستگاه توزیع نوار و تامپون بهداشتی دارد:

فلش تانک این سرویس بهداشتی ژاپنی با آب حاصل از شستن دست پر می‌شود:

و آب این سرویس بهداشتی با جمع‌آوری آب باران تامین می‌شود:

در سرویس بهداشتی اغذیه‌فروشی مک‌دونالد این استیکر نصب شده تا افرادی که به آینه نگاه می‌کنند، به خاطر تصور زشت‌رویی به سبب ناهمخوانی با معیارهای اجتماعی زیبایی، عذاب نکشند!

این رستوران سوشی، دو نوع صابون برای دست شستن دارد، یکی برای قبل خوردن سوشی و دیگری برای بعدش!

این هم آرزوی خیلی از ماهاست، اینکه در توالت‌ها با پدال پایی باز شود!

در این یکی اصلا با تکان دست باز می‌شود!

این هم یکی از مشکلات مزمن ما  به خصوص در هتل‌ها و راه حلش: فریم آینه این سرویس بهداشتی، یک هیتر دارد تا بخار گرفتنش حین استفاده از حمام پیشگیری کند.

این آسانسور، برای خودش یک توالت برای مواقع اضطراری دارد!

   

پستهای اخیر

فیلم‌هایی که بسیار خوب و عالی و احساس‌برانگیز هستند، اما به خاطر تاثیرگذاری زیاد روی روح و روانمان،…

وقتی در سایت‌های دانلود هستیم و فهرست فیلم‌ها را نگاه کنیم تا تصمیم بگیریم کدامشان را دانلود کنیم، نگاهی به اسم کارگردان و امتیاز فیلم و هنرپیشه‌ها و داستان کلی‌شان می‌ندازیم تا بتوانیم تصمیم بگیریم. اما شمار زیادی از فیلم‌هایی که دانلود…

فهرستی از چیزهایی که شاید تصور کنید که تنها شما را عصبی می‌کنند، اما عامل اضطراب خیلی‌ها در کشورهای…

چند روز پیش یک کاربر سایت اجتماعی ردیت، سوالی مطرح کرد که در کمال شگفتی خیلی از آن استبال شد و پاسخ‌های متعددی برای آن گذاشته شد. سوال این بود که چه چیز خاص و ویژه‌ای شما را عصبی می‌کند و صرف‌نظر اینکه بارها آن شرایط را تجربه کرده باشید،…

چگونه در اندروید و آیفون تماس‌های مزاحم را مسدود کنیم؟

براساس یافته‌های شرکت The Harris Poll (از طریق Statista)، کلاه‌برداری‌های تلفنی در سال ۲۰۲۰ نزدیک به ۱۹.۷ میلیارد دلار ضرر زدند. برخی گزارش‌های دیگر هم نشان می‌دهد تا کنون نزدیک به ۲۲ میلیارد ربات تلفن مزاحم در سال ۲۰۲۱ برای کشور ایالات…

این بتن خودترمیم با برهم‌کنش گاز دی‌اکسیدکربن، در ۲۴ ساعت ترک‌های خود را پر می‌کند

در بتن می‌توان ردپای زیادی از کربن یافت. فناوری‌های زیادی به خدمت گرفته می‌شوند تا کارایی بتن را تقویت کرده و باعث دوام بیشتر آن شوند تا به طور غیرمستقیم فواید زیادی برای محیط زیست داشته باشد. یکی از این فناوری‌ها که در سال‌های اخیر مورد…

و حالا دیگر دوربین‌ساز مشهور و باسابقه -لایکا – هم گوشی موبایل اختصاصی خود را رونمایی کرده

لایکا، این شرکت آلمانی کهنه‌کار به سبب صنایع پیشرفته اپتیک و ساختن دوربین‌ها و لنزهای باکیفیت مشهور عام و خاص است. اما این شرکت سرانجام به صرافت ساخت یک گوشی موبایل هوشمند پرچم‌دار افتاده است. این گوشی موبایل Leitz Phone 1 نام دارد.…

اگر معماری داخلی خانه‌های نشان داده شده در انیمه‌های استودیو جیبلی، در دنیای واقعی ساخته می‌شدند…

دنیایی که استودیو جیبلی (Ghibli) در انیمه‌هاش به کودکان و آدم بزرگ‌ها نشان می‌دهد، جادویی، بی‌همانند و شگفت‌انگیز هستند. حتی روتین‌ترین جاهای نشان داده شده در این انیمه‌ها، زیبایی و نکات ظریفی در خود دارند. حالا تصور کنید که در بخش…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.