نمونه‌هایی تحسین‌برانگیز از ابتکارات خلاقانه‌ای که سرویس‌های بهداشتی را تبدیل به مکان‌های مناسب‌تری می‌کنند! آیا نباید نگرش خود را به مکان‌هایی که همه انسان‌های هر روز بارها گذارشان به آنها می‌افتد، تغییر بدهیم؟!

0

چرا توالت‌ها و سرویس‌های بهداشتی برای ما ایرانی‌ها خاطرات بدی را زنده می‌کنند؟! خاطرات ما می‌گویند که از زمان دبستان تا بزرگسالی، از سرویس‌های شرکت‌ها تا ترمینال‌ها و امکان بین‌راهی، سرویس‌های بهداشتی حس انزجار پنهانی در ما نزده می‌کردند. مکان‌های کثیف و بدبو که تا مورد اورژانس برایمان پیش نمی‌آمد، وارد آنها نمی‌شدیم.

اما مگر همه ما انسان نیستیم و مگر دفع، یک فرایند فیزیولوژیک نیست؟ چرا باید مکان زیست و خوابمان پاکیزه باشیم، اما سرویس‌های بهداشتی ما، مکان‌های حال به هم زن.

چرا نباید طراحی‌های جدید و فناوری‌های جدید، این اماکن را تبدیل به جای آرامشی کنند؟!

از سوی دیگر من مطمئن نیستم که چه تعداد از آدم‌ها از کودکی تا بزرگسالی و به چه میزان دچار عوارض اجتناب از تخلیه به موقع یا انتقال عفونت شده‌اند.

شاید از آن زمانی که فیلم‌های روی وی اچ اس در ایران مرسوم شدند و ما به تصادف صحنه‌هایی از سرویس‌های بهداشتی فرنگی‌ها به چشممان خورد، تازه متوجه شدیم که این اماکن خاص عمومی هم می‌توانند زیبا و استادانه طراحی شوند.

در این پست با هم عکس‌هایی را مرور می‌کنیم که نشان می‌دهند، تا چه میزان ایده‌های خلاقانه می‌توانند وارد طراحی سرویس‌های بهداشتی هم بشوند!


در سرویس بهداشتی این مطب کاغذی به این ترتیب نصب شده تا کسانی که به صورت پنهانی مورد سوء استفاده و خشونت قرار گرفته‌اند یا اصلا قربانی قاچاق انسان هستند، بتوانند راهی برای تماس و نجات پیدا کنند:

صاحب این بار متوجه شده که خیلی‌ها که «دیت» و قرار و مدار عاشقانه می‌گذارند، متوجه می‌شوند که شخص مناسب را پیدا نکرده‌اند و از دستشویی برای گریز از قرار و لحظه‌ای تسکین استفاده می‌کنند، پس این تابلو را نصب کرده تا به آنها آرامش بدهد.

معمولا در جلوی در سرویس‌های بهداشتی، نماد مرد یا زن به صورت ایستاده نصب شده است، اما در اینجا نماد انسان‌های کم‌توان و وابسته به ویلچیر هم نصب شده تا آنها حس نکنند که دیده نمی‌شوند و به هیچ گرفته می‌شوند:

اگر قرار باشد به سرویس بهداشتی بروید و بچه‌تان همراهتان باشد، چه باید بکنید. این ایده بدی نیست، جایی برای اینکه چند دقیقه بچه را ایمن نگه دارد و شاید بشود این را بهتر هم طراحی کرد:

توالت موزه لندن، یک سرویس بهداشتی دارد که روشویی‌هایش به تدریج ارتفاع کمتری پیدا می‌کنند، تا کودکان کوچک‌تر هم بتوانند از آنها استفاده کنند:

دستگاه خودکاری که نوار بهداشتی و پوشک تحویل می‌دهد. چرا باید شرم کرد و چرا نباید چنین وسایلی در سرویس‌های بهداشتی نصب شود؟

گاهی ما از اینکه محفظه مایع دستشویی یک مکان عمومی پر است، خوشحال می‌شویم، اما سرویس بهداشتی این باغ وحش پا را فراتر گذاشته و محفظه‌ای برای تحویل دادن کرم ضد آفتاب دارد!

این سرویس بهداشتی به پدال جریان‌آب را برقرار می‌کند:

در سرویس بهداشتی این شهر، فقط از نور فلورسان‌آبی استفاده می‌شود تا معتادان تزریقی نتوانند از دستشویی‌ها به عنوان مکان برای تزریق استفاده کنند. چون با این نور، پیدا کردن رگ، تقریبا غیرممکن می‌شود:

قفل این سرویس بهداشتی، وقتی در وضعیت بسته قرار می‌گیرد، سطحی برای گذاشتن اکسسوری‌ها فراهم می‌کند. این طوری هیچ کس موقع ترک توالت، چیزی یادش نمی‌رود:

سرویس بهداشتی خالی در این توالت با نوری خاص روی لامپ‌های سقفی نشان داده می‌شود:

شاید خنده‌دار باشد، اما واقعا نیست. توالت رفتن و دفع فرایندی فیزیولوژیک و ناگزیز است، اما خیلی‌ها از صداهایی که ممکن در این زمان برخیزد، شرم دارند. سرویس‌های بهداشتی ژاپنی؛ دکمه‌ای دارند که با پخش صدای آب یا «وایت نویز» می‌تواند صدای  تخلیه را ماسکه کند. این شاید حتی در سرویس‌های خانگی هم لازم باشد، به خصوص وقتی که مهمانانی به خانه می‌آیند!

در سرویس بهداشتی این فرودگاه، شاسی‌هایی روی کف نصب شده تا اگر احیانا کسی حالش بد شد و سقوط کرد، بتواند دکمه هشدار را به صدا دربیاورد و کسی به کمکش برود:

توالت برای حیوانات در فرودگاه بوربانک:

نگهداری از نوزاد برای مردها واقعا دشوار است، در این سرویس بهداشتی مردانه، دستگاه توزیع خودکار پوشک نوزاد نصب شده تا به آنها کمک کند:

اما این سالن سینما، کار خلاقانه و عجیبی کرده. اگر کسی وسط یک فیلم نیاز به توالت پیدا کرد، دیگر نیازی نیست که تا آخر فیلم خودش را نگه دارد یا صحنه‌هایی از فیلم را از دست بدهد، چون در مانیتور نصب شده روی کف، همان فیلم در حین پخش، نمایش داده می‌شود!

در روی آینه فرودگاه تالین، تصاویر شماتیک آموزش گره زدن کراوات کشیده شده:

سینک‌های دستشویی این بار، در بیرون محوطه توالت‌ها نصب شده، تا اگر دست نشویید، همه متوجه شوند!

سرویس بهداشتی این دبیرستان دستگاه توزیع نوار و تامپون بهداشتی دارد:

فلش تانک این سرویس بهداشتی ژاپنی با آب حاصل از شستن دست پر می‌شود:

و آب این سرویس بهداشتی با جمع‌آوری آب باران تامین می‌شود:

در سرویس بهداشتی اغذیه‌فروشی مک‌دونالد این استیکر نصب شده تا افرادی که به آینه نگاه می‌کنند، به خاطر تصور زشت‌رویی به سبب ناهمخوانی با معیارهای اجتماعی زیبایی، عذاب نکشند!

این رستوران سوشی، دو نوع صابون برای دست شستن دارد، یکی برای قبل خوردن سوشی و دیگری برای بعدش!

این هم آرزوی خیلی از ماهاست، اینکه در توالت‌ها با پدال پایی باز شود!

در این یکی اصلا با تکان دست باز می‌شود!

این هم یکی از مشکلات مزمن ما  به خصوص در هتل‌ها و راه حلش: فریم آینه این سرویس بهداشتی، یک هیتر دارد تا بخار گرفتنش حین استفاده از حمام پیشگیری کند.

این آسانسور، برای خودش یک توالت برای مواقع اضطراری دارد!

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / علائم گرمازدگی / بهترین مودم 5G /خرید عطر و ادکلن /قهوه فوری گانودرما دکتر بیز /جراحی زیبایی /داروخانه آنلاین / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.