استفاده از تلگرام، اینستاگرام و واتساپ در برخی وزارت‌خانه‌ها و سازمان‌های دولتی از جمله آموزش و پرورش ممنوع شد

0

در روزهای اخیر و همزمان با بالا گرفتن تب شایعات فیلترینگ تلگرام در ایران؛ زمزمه‌هایی درباره بخشنامه‌ای به گوش می‌رسید که مدیران و سازمان‌های دولتی را از استفاده تلگرام منع می‌کند.

شایعات می‌گفتند دولت از درون بدنه خودش آغاز کرده و با دستور و اطلاعیه و بخشنامه می‌خواهد مدیران و کارمندان دولتی به سوی پلتفرم‌های پیام‌رسان‌های داخلی بروند و پروژه کوچ از تلگرام را آغاز کنند.

اما این حرف و حدیث‌ها فقط در حد شایعه بود و هیچ سند یا مدرکی در رسانه‌ها منتشر نشده بود تا اینکه دیروز تصویری از بخشنامه آموزش و پرورش در سایت‌ها و شبکه‌های مجازی منتشر شد. همین‌طور؛ دستورالعمل دیگری از سوی دولت که تبلیغات را در پیام‌رسان‌های خارجی ممنوع کرده است.

همان‌طور که عکس زیر مشاهده می‌کنید؛ وزارت آموزش و پرورش به طور رسمی از تمام ادارات و بخش‌های تابعه خود خواسته است از شبکه‌های اجتماعی و بسترهای نرم‌افزارهای پیام‌رسان داخلی برای انتشار یا به اشتراک‌گذاری اطلاعات سازمانی، اطلاع‌رسانی، روابط عمومی و غیره استفاده کنند.

به طور مشخص، آموزش و پرورش استفاده از نرم‌افزارهای تلگرام، اینستاگرام و واتساپ را ممنوع اعلام کرده است و متذکر می‌شود که استفاده از این پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی در هر سطحی غیرمجاز و پیگرد قانونی دارد.

مدارس و معلمان نیز ملزم شده‌اند تکالیف دانش‌آموزان، ارتباط با والدین، انتقال عملکرد آموزشی دانش‌آموز و هر فعالیت غیره دیگری را روی پیام‌رسان‌های بومی انجام دهند.

در حالی استفاده از تلگرام ممنوع شده است که در سال‌های گذشته، بخش بزرگی از هماهنگی‌ها، ارتباط‌گیری و اطلاع‌رسانی مدارس، معلمان و دانش‌آموزان روی بستر تلگرام شکل گرفته است.

ممنوعیت استفاده از تلگرام محدود به آموزش و پرورش نیست و برخی دیگر از سازمان‌ها و وزارت‌خانه از کارمندان و ادارات تابعه خواسته‌اند هرچه زودتر به سوی پیام‌رسان‌های داخلی کوچ کنند.

گزارش‌های دیگر هم نشان می‌دهد دولت هرگونه تبلیغ و استفاده از پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی خارجی را برای مراکز دولتی ممنوع اعلام کرده و ازشان خواسته است روی پیام‌رسان‌های داخلی تبلیغ یا اخبار خود را منتشر کنند. گفته می‌شود در این دستورالعمل شامل نهادهای غیردولتی هم می‌شود.

در این بخشنامه‌ها تاکید شده است فقط از پیام‌رسان‌های داخلی که به صورت رسمی از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات معرفی شده‌اند؛ تبلیغات و اطلاع‌رسانی‌های لازم صورت گیرد.

آیا واقعا پیام‌رسان‌های داخلی آمادگی دارند؟

همیشه و به‌خصوص در زمان‌هایی که بحث استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی از سوی مدیران رده بالای دولت مطرح شده است؛ این سوال و انتظار به وجود آمده که چرا خود دولت و پیکره بزرگ آن به سوی استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی نمی‌روند و فقط از کاربران انتظار دارند پیام‌رسان‌های خارجی را استفاده نکنند!

اما اکنون؛ سوال جدیدتری مطرح می‌شود: «آیا در این برهه زمانی، پیام‌رسان‌های داخلی توان و ظرفیت و امکانات میزبانی از تعداد زیاد کاربران ایرانی و سرویس‌دهی خوب به آن‌ها به عنوان جایگزین تلگرام را دارند؟»

و سوال مهم‌تر اینکه: «آیا با دستور و بخشنامه می‌توان مردم را مجبور به استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی کرد؟» یا اینکه این پیام‌رسان‌ها باید اینقدر قوی شده و توسعه یابند که کاربران ایرانی را مجاب به استفاده ازشان کنند.

احتمالا در روزهای آینده، شاهد صدور بخشنامه‌های دیگری از سوی وزارت‌خانه‌ها در منع استفاده از تلگرام یا دیگر پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی خواهیم بود در حالی‌که گزارش‌های رسانه‌ها و همین‌طور مصاحبه‌های مدیران پیام‌رسان‌های بومی نشان می‌دهد هنوز آن اقبال عمومی اتفاق نیفتاده است و مردم میان چندین پیام‌رسان سرگردان و در تردید و شک هستند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.