۶ سازمان امنیتی و اطلاعاتی امریکا از جمله اف‌بی‌آی، سیا و ان‌اس‌ای به شهروندان‌شان هشدار دادند از گوشی‌های هواوی و زد‌تی‌ایی استفاده نکنند

0

نهادهای امنیتی و اطلاعاتی امریکا هجوم گسترده‌ای را بر علیه محصولات و گوشی‌های شرکت‌های بزرگ چینی آغاز کردند.

سران ۶ سازمان و نهاد عموما اطلاعاتی امریکا به شهروندان این کشور هشدار دادند که از گوشی‌های شرکت‌های هواوی و زدتی‌ایی استفاده نکنند. رییس اطلاعات دولت ایالات متحده در روز سه‌شنبه در جلسه دادگستری مجلس سنا این خبر را رسانه‌ای کرد.

در میان این ۶ سازمان بزرگ و مهم این کشور، نام‌هایی مانند FBI ،CIA ،NSA و National Intelligence دیده می‌شود.

سران این نهادها اعتقاد دارند که دولت امریکا نباید به هر کشور و شرکتی اجازه بدهد محصولات‌اش را در داخل خاک این کشور به فروش برساند. آن‌ها می‌گویند این محصولات و به‌خصوص دستگاه‌های ارتباطی مانند گوشی‌های تلفن همراه می‌توانند برای شنود، سرقت اطلاعات، جاسوسی و حتا انتشار اطلاعات مخرب و جعلی استفاده شوند.

این نهادها به شدت نگران حضور محصولات شرکت‌های رقیب امریکا در بازار مانند گوشی‌های هوشمند شرکت‌های معروف چینی هستند و از مجلس سنای می‌خواهند قوانین محدودکننده و منع‌کننده‌ای برای عدم حضور و استفاده از آن‌ها وضع کنند.

آن‌ها اعتقاد دارند نباید محصولت کشورهای دیگر در داخل شبکه مخابراتی این کشور نفوذ کند و آزادانه فعالیت داشته باشد.

البته، این نگرانی‌ها و هشدار چندان جدید نیست. مدت‌ها است که جامعه اطلاعاتی و امنیتی امریکا نسبت به حضور و فعالیت شرکت هواوی در داخل خاک کشور ایالات متحده حساس و هراسناک است. این افراد شرکت هواوی را نماینده و فرستاده دولت چین به حساب می‌آورند.

هواوی زیر تیغ نهادهای امنیتی

در سال ۲۰۱۴، دولت ایالات متحده از هرگونه بستن قرارداد همکاری یا توسعه زیرساختی با هواوی ممنوع شد و اکنون نهادهای امنیتی به دنبال ممنوعیت فروش محصولات الکترونیکی این شرکت هستند. قبلا، دولت استفاده از گوشی‌های دو شرکت هواوی و زد‌تی‌ایی را برای کارکنان خود ممنوع کرده بود.

اگرچه هواوی فعالیت خود را با توسعه بسترها و زیرساخت‌های مخاربراتی و ارتباطی آغاز کرده است ولی در چند سال اخیر، یکی از بزرگان بازار موبایل است و در چندین مقطع به دومین فروشنده اسمارت‌فون جهان تبدیل شد و پس از سامسونگ و بالای شرکت اپل قرار گرفت.

البته، هواوی هیچ‌گاه در بازار موبایل امریکا توفیق چندان مهمی کسب نکرده است و علت آن در تنش‌هایی است که دولت ایالات متحده ایجاد می‌کند. در ماه گذشته، هواوی با همکاری اپراتور مخابراتی AT & T در صدد ارایه سرویس جدیدی به مشتریان روی گوشی‌های «میت ۱۰ پرو» بود که در لحظات آخر با کارشکنی دولت امریکا برچیده شد.

هواوی در روزهای اخیر تلاش می‌کند گوشی رده بالا و جدید «میت ۱۰ پرو» خود را در بازار امریکا به فروش برساند. اوضاع نشان می‌دهد که این شرکت نباید زیاد امیدوار به موفقیت در این زمینه باشد چون همه نوع تلاش‌هایی برای تحریم این گوشی در حال انجام است. برخی سایت‌ها اقدام به انتشار بررسی‌های جعلی درباره این گوشی کردند و در آخرین اقدام نیز نهادهای امنیتی از مردم خواستند که به سراغ خرید گوشی‌های چینی هواوی و زد‌تی‌ایی نروند.

سخن‌گوی شرکت هواوی در واکنش به این اقدامات می‌گوید: «محصولات هواوی در بیش از ۱۷۰ کشور جهان با اعتماد استفاده می‌شوند و هیچ‌گونه خطر و تهدیدی برای امنیت سایبری شهروندان یا دولت‌ها نبوده‌اند. مدیران هواوی به خوبی از فعالیت‌های دولت مرکزی ایالات متحده بر علیه کسب‌وکار هواوی مطلع هستند و می‌دانند که هدف آن‌ها، جلوگیری از حضور این شرکت در بازار و توسعه کسب‌وکارش است.»

منبع


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.