انتشار نرم‌افزارهای ساخت سلاح با چاپگر سه بعدی در چند ایالت امریکا ممنوع شد

0

قاضی دادگاهی در شهر سیاتل انتشار و دانلود نرم‌افزار ساخت سلاح با چاپگرهای سه بعدی را مسدود کرد.

گروهی به نام «دیفنس دیستریبیوتد» می‌خواستند از روز چهارشنبه، نرم‌افزار ساخت انواع تفنگ با چاپگرهای سه بعدی را روی اینترنت برای دسترس عموم منتشر کنند.

«رابرت لازنیک»، قاضی دادگاهی فدرال شهر سیاتل روز سه‌شنبه دستور عدم انتشار و مسدودسازی موقت این نرم‌افزار را داد. روز دوشنبه، هشت ایالت امریکا و بخش کلمبیای این کشور درخواست مسدودسازی این نرم‌افزار را به دادگاه داده بودند.

این ایالت‌ها مدعی هستند انتشار نرم‌افزارهای ساخت سلاح باعث می‌شود سلاح‌هایی غیرقانونی و غیرقابل‌ردگیری ساخته شده و در دسترس مردم قرار گیرد. حالا نرم‌افزارهای ساخت سلاح به یک خطر جدی برای امنیت عمومی تبدیل شدند.

قاضی مسدودکننده انتشار نرم‌افزار گروه «دیفنس دیستریبیوتد» می‌گوید در دانشگاه و مراکز عمومی چاپگرهای سه‌بعدی در اختیار و دسترس مردم هستند. بنابراین، انتشار این نرم‌افزارها می‌تواند یک خطر بالقوه و یک زیان غیرقابل جبران باشد.

اما گروه «دیفنس دیستریبیوتد» در ماه ژوئن با دولت ترامپ توافق کرده بودند که نرم‌افزار ساخت سلاح را به صورت قانونی منتشر کنند.

قرار بود این نرم‌افزار از روز چهارشنبه به طور عمومی منتشر شود ولی از روز جمعه گذشته، بسیاری از مردم به فایل دستور ساخت تفنگ «ای آر – ۱۵» دسترسی پیدا کرده و آن را پیاده‌سازی کردند. «ای آر – ۱۵» همان تفنگی است که در بسیاری از تیراندازی‌های جمعی امریکا استفاده شده است.

چندین سال بحث و کشمکش

بحث‌های حقوقی درباره نرم‌افزارهای ساخت سلاح با چاپگرهای سه‌بعدی از سال ۲۰۱۳ در ایالات متحده به راه افتاده است و تازگی ندارد. در آن زمان، اولین تفنگ ساخته شده توسط چاپگر سه بعدی را فردی به «کدی ویلسون» را به نمایش گذاشت.

بعد، فایل‌های ساخت این سلاح توسط گروه «دیفنس دیستریبیوتد» به سرعت عرضه شده و صدها هزار بار دانلود شدند. در همان برهه زمانی، وزارت خارجه دستور داد این فایل‌ها به طور موقت از روی اینترنت برداشته شوند.

کشمکش‌های حقوقی میان گروه «دیفنس دیستریبیوتد» و دولت ایالات متحده ادامه یافت و چهار سال طول کشید تا دولت ترامپ به طور غیرمنتظره اعلام کرده انتشار و عرضه این نرم‌افزارها قانونی است.

منتقدان این تصمیم دولت ترامپ می‌گویند انتشار این نرم‌افزارها باعث تکثیر گسترده سلاح‌هایی می‌شود که به طور رسمی ثبت نشده‌اند و امکان ردگیری آن‌ها وجود ندارد.

از سوی دیگر، گروه «دیفنس دیستریبیوتد» در حال کار روی طرح‌های جدید ساخت سلاح با چاپگرهای سه‌بعدی هستند.

دادستان ایالت واشنگتن در شهر سیاتل، شکایتی از دولت ترامپ به خاطر قانونی کردن انتشار نرم‌افزارهای ساخت سلاح را به دادگاه تسلیم کرده است. ایالت‌هایی مانند نیویورک، نیوجرسی، ماساچوست، کانتیکت، پنسیلوانیا، اورگان و مریلند به علاوه ناحیه کلمبیا در پایتخت جزو اعتراض‌کننده‌ها به انتشار و دانلود نرم‌افزارهای ساخت سلاح هستند.

منبع: + و +


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.