دانلود اپلیکیشن‌های تیک‌تاک و وی‌چت از فردا در فروشگاه‌های نرم‌افزاری امریکا ممنوع است

0

رویترز روز جمعه گزارش داد وزارت بازرگانی ایالات متحده دستور جدیدی برای ممنوعیت دانلود اپلیکیشن‌های محبوب تیک‌تاک و وی‌چت صادر کرده است.

طبق این دستورالعمل همه فروشگاه‌های نرم‌افزاری و ارائه‌دهنده اپلیکیشن باید از دانلود نرم‌افزارهای تیک‌تاک و وی‌چت توسط مردم جلوگیری کنند. به معنای دیگر، این اپ‌ها باید از روی فروشگاه‌های پلی‌استور، گوگل‌پلی و ده‌ها فروشگاه نرم‌افزاری دیگر برداشته شوند.

در این دستور وزارت بازرگانی ایالات متحده صراحتا گفته شده است هرگونه ارتباط یا معامله و تراکنش با شرکت ByteDance Ltd (صاحب تیک‌تاک) از تاریخ ۲۰ سپتامبر ممنوع است.

در هفته‌های گذشته، شرکت چینی ByteDance رایزنی‌هایی با شرکت‌های امریکایی مانند مایکروسافت و اوراکل برای ایجاد شرکت جدیدی به نام TikTok Global با هدف رفع نگرانی‌های دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا درباره امنیت داده‌های کاربران داشت.

در اوایل این ماه میلادی بود که ترامپ خواستار تعطیلی تیک‌تاک در کشور ایالات متحده شد مگر اینکه تا ۱۵ سپتامبر به یک شرکت امریکایی فروخته شود.

مایکروسافت از خرید تیک‌تاک انصراف داد و شرکت‌هایی مانند اوراکل و والمارت هم از شریک شدن در سهام این شرکت و تاسیس دفتر ایالات متحده این نرم‌افزار کناره‌گیری کردند.

گفته می‌شود هنوز مالکان تیک‌تاک به دنبال یافتن راهکاری برای حضور در ایالات متحده هستند ولی دولت چین فشارهایی را وارد می‌کند که این نرم‌افزار یا شرکت مادر و توسعه‌دهنده آن به برند امریکایی والگذار و فروخته نشود.

امید به یافتن راهکاری در ۲۴ ساعت آینده

وزارت بازرگانی ایالات متحده اعلام کرده این دستورالعمل علاوه بر تیک‌تاک، شامل دیگر نرم‌افزارهای تحت مالکیت شرکت‌های چینی از جمله WeChat می‌شود. از روز ۲۰ سپتامبر هیچ فروشگاه نرم‌افزاری قانونی نباید این دو برنامه را برای دانلود در اختیار مردم قرار دهد.

به علاوه، به‌روزرسانی این نرم‌افزارها هم برای دارندگان آن‌ها هم متوقف خواهد شد.

گوگل و اپل باید دسترسی به این نرم‌افزارها را برای کاربران خود در خاک ایالات متحده قطع کنند ولی هنوز می‌توانند به سایر کاربران در کشورهای دیگر اجازه دانلودشان را بدهند. این مجوز کمک می‌کند شرکت‌هایی نظیر استارباکس و والمارت هنوز بتوانند با مینی اپ‌های تعبیه شده در درون وی‌چت با مصرف‌کننده‌های چینی در تعامل و تراکنش مالی باشند.

هر دو مالک اپلیکیشن‌های تیک‌تاک و وی‌چت اعلام کردند از این دستور وزارت بازرگانی امریکا مایوس شده و نگرانی‌ها، اتهامات و دلایل طرف‌های امریکایی را نابه‌جا و فراقانونی می‌دانند.

تیک‌تاک در بیانیه‌ای اعلام کرده بی‌سابقه‌ترین سطح همکاری از نظر شفافیت، پاسخ‌گویی، حسابرسی شخص ثالث، تایید احرازهویت و کدهای امنیتی، نظارت دولت ایالات متحده بر امنیت داده‌های کاربران این کشور و مسایل دیگر درخواستی را داشتند.

پیش‌بینی می‌شود در فرصت باقیمانده تا فردا، این دو نرم‌افزار یا حداقل وی‌چت به یک راه‌کار قانونی و مدنظر دولت ترامپ برای ادامه حضور در این کشور برسند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.