افشا شد: کاتالوگ سخت‌افزارهای مورد استفاده توسط مقامات دولتی و قانونی آمریکا (و دیگر دولت‌ها) برای استراق سمع و جاسوسی از شهروندان

0

سخت‌افزارهای مورد استفاده برای استراق سمع در ابعاد دولتی، چیزهایی نیستند که بشود در هر گوشه و کنار آنها را یافت. صنعت ساخت وسایل جاسوسی و استراق سمع، برای خودش، صنعت بزرگی است. طوری که در سال پیش مبلغ قرارداد فقط یکی از شرکت‌های پیشرو در این زمینه به نام Boeing and Harris، با دولت فدرال آمریکا، حدود ۲.۶ میلیارد دلار بود. حالا حدس بزنید که کل این صنعت در دنیا، چقدر گردش مالی دارد!

گرچه آدم‌های فنی در زمینه امنیت اطلاعات ممکن است اطلاعاتی نسبی در مورد سخت‌افزارهای مورد استفاده داشته باشند، اما به تازگی سایت intercept به کاتالوگ‌های این وسایل جاسوسی دست پیدا کرده است. حدود یک سوم دستگاه‌هایی که در این سایت کاتالوگ‌شان افشا شده، وسایلی هستند که پیش از این به صورت عمومی، کسی از وجود آنها مطلع نبوده است.

فقط به عنوان یک نمونه از برندهای مشهور ما می‌توانیم به دستگاه استراق سمع شرکت استینگوی اشاره کنیم.

2015-12-21_17-27-41

این وسایل طیف گسترده‌ای دارند، از ابزارهای دستی که فقط توانایی استراق سمع چند گوشی موبایل را دارند، تا دستگاه بزرگی به اندازه یک جعبه که می‌توانند ۱۰ هزار گوشی موبایل را استراق سمع کنند.

یکی از تکنیک‌های مشهور مورد استفاده، spoof کردن است، یعنی وسیله خود را به صورت کاذب به عنوان یک دکل ارتباط موبایلی جا می‌زند و از این طریق می‌توان علاوه بر تعیین موقعیت شخص مورد نظر، تماس‌های صوتی او را استراق سمع کرد، پیامک‌هایش را خواند و حتی به فایل‌های موجود در گوشی دست پیدا کرد.

مطابق معمول به صورت رسمی استفاده از این وسایل مشروط به گرفتن حکم از مقامات قضایی و برای اهداف ضدتروریستی و امنیتی خطیر می‌شود، اما در مقام عمل موارد گسترده‌ای از استفاده بدون مجوز از آنها وجود دارد.

اگر می‌خواهید حس کنجکاوی خود را ارضا کنید و اطلاعاتی در مورد این دستگاه‌ها کسب کنید، به اینجا بروید و کاتالوگ‌های این وسایل را بخوانید.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.