گاردین افشا کرد: افتادن دو بمب هیدروژنی در آمریکا، چگونه آمریکا در سال ۱۹۶۱ تا آستانه بمباران اتمی تصادفی کارولینای شمالی پیش رفته بود

4

روزنامه گاردین، امروز برای اولین بار، سندی را که به تازگی از حالت سری خارج شده است، منتشر کرده است که نشان می‌دهد نیروی هوایی آمریکا در سال ۱۹۶۱  به صورت تصادفی دو بمب هیدروژنی روی کارولینای شمالی انداخته است که قدرتشان ۲۶۰ برابر بمب اتمی هیروشیما بوده و یکی از آنها نزدیک بوده منفجر هم بشود!

سند به وسیله اریک شلوسر به دست آمده است، طبق قانون آزادی اطلاعات، هر چند وقت یک بار اسنادی از حالت طبقه‌بندی شده و سری خارج می‌شوند، البته اسنادی که خطری برای امنیت ملی نداشته باشند.

بر اساس این سند که شلوسر -روزنامه‌نگار محقق گاردین- به دست آورده است، دو بمب هیدروژنی از نوع Mark 39 در ۲۳ ژانویه سال ۱۹۶۱، از روی یک هواپیمای B-52 که دچار مشکل شده بود، ‌روی گلدزبورو در کارولینای شمالی افتادند و به زمین سقوط کردند.

یکی از بمب‌ها، آماده انفجار بود، چترش باز شده بود و مکانیسم ماشه آن همه فعال شده بود، در این میان فقط و فقط فعال بودن یک مدار با ولتاژ کم، از فاجعه جلوگیری کرد!

در واقع از ۴ مکانیسم امنیتی که از افنجار ناخواسته بمب جلوگیری می‌کردند، سه تا از کار افتاده بودند.

هر کدام از بمب‌های ۴ مگاتنی بودند، یعنی قدرت انفجارشان معادل ۴ میلیون تن TNT بود. این انفجار می‌توانست جان میلیون‌ها نفر را به خطر بیندازد.

این حادثه، فقط سه روز بعد از سوگند ریاست جمهوری جان اف کندی رخ داده بود و مدار امنیتی هم می‌توانست به سادگی با یک شوک الکتریکی کوچک، عملکرد خود را از دست بدهد.

در سال ۱۹۶۴، استنلی کوبریک فیلم مشهور دکتر استرنجلاو را ساخت که مضمون آن هم یک فاجعه اتمی به دنبال نادانی انسان‌ها و مشکلات تکنیکی بود.

بمب هیدروژنی

09-21-2013 05-22-41 PM

اینها دو صفحه متن اسنادی هستند که از طبقه‌بندی خارج شده‌اند و در سایت گاردین، منتشر شده‌اند:

09-21-2013 05-17-33 PM

09-21-2013 05-16-41 PM

 
4 نظرات
 1. ara می گوید

  هولی بجیزز!

 2. مهدیکو می گوید

  اخیراً اشتباهات املایی در یک پزشک خیلی زیاد شده.

 3. iman می گوید

  خیلی جالب بود ، بیچاره مردم خوابشم نمیدیدن که چه بلایی از بیخ گوششون گذشت ( یاد حادثه انفجار قطار تو ایستگاه خیام ، نزدیکای نیشابور افتادم )

 4. الیا می گوید

  دکتر البته شهر مورد نظر تو کارولینای شمالی گرینزبرو هست نه گلدزبرو
  اتفاقا دقیقا کنار شهری هست که ما زندگی می کنیم
  توی سند هم Greensboro نوشته شده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.