چگونه گوگل سریع‌ترین کابل اینترنت دنیا برای اتصال آمریکا به فرانسه از طریق اقیانوس اطلس را ساخت؟

0

بیشتر  ترافیک اینترنتی که امروزه استفاده می‌کنیم؛ از زیر دریاها و اقیانوس‌ها عبور می‌کند. برای مثال، ترافیک اینترنت ایالات متحده به اروپا از طریق ماهواره نیست؛ بلکه از طریق کابل‌های زیردریایی تامین می‌شود.

حدود ۳۷۸ لوله یا کابل زیردریایی بین امریکا و اروپا وجوددارد که اطلاعات را از طریق فیبرنوری منتقل می‌کنند. در حالی‌که غالب این کابل‌های اینترنتی زیردریایی از اقیانوس اطلس عبور می‌کنند؛ گوگل اخیرا درصدد راه‌اندازی یک کابل زیردریایی جدید است که سریع‌ترین ظرفیت برای انتقال ترافیک اینترنت زیر دریا را مهیا می‌کند.

از ایالات متحده به فرانسه

این کابل زیردریایی به بهانه قدردانی از هنری دونانت، بنیان‌گذار صلیب‌سرخ، «Dunant» نام‌گذاری شده است. این کابل فیبر نوری شهرهایی از ایالات متحده را به کشور فرانسه متصل می‌کند؛ فاصله‌ای ۳.۹۷۷ مایلی که غالب آن از ته دریا عبور می‌کند.

جالب است این کابل اینترنت کاملا خصوصی و متعلق به شرکت گوگل است. یعنی بخشی از شبکه گوگل برای اتصال مراکزداده، سرویس‌دهنده‌های اینترنت و غیره به یکدیگر است. به زبان دیگر، اگر شما در امریکا سکونت دارید و می‌خواهید ایمیلی برای فردی در فرانسه بفرستید؛ از طریق این کابل و البته زیرساخت و شبکه گوگل عبور می‌کند.

اما چگونه کابل «Dunant» توانسته سریع‌ترین ظرفیت انتقال ترافیک اینترنت در بستر دریا را فراهم کند. در حقیقت، سرعت این کابل انتقال ۲۵۰ ترابیت اطلاعات در یک ثانیه است. شما سریع‌ترین شبکه‌ای که استفاده کردید؛ چند مگابیتی یا احیانا گیگابیتی بوده است؟

طبیعی است که هیچ تصوری از این سرعت انتقال اطلاعات نداشته باشیم. کابل زیردریایی دیگری به نام «Marea» سرعتی ۱۶۰ ترابیتی دارد.

چگونه گوگل موفق شد سریع‌ترین کابل زیردریایی را بسازد؟

برای توضیح چگونگی دستیابی گوگل به سرعت ۲۵۹ ترابیتی روی کابل «Dunant» دو بخش ساده و پیچیده داریم. بخش ساده ماجرا این طوری است که کابل‌های زیردریایی مانند «Marea» از مجموعه‌ای رشته کابل فیبرنوری تشکیل شدند. رشته فیبرهایی که به صورت جفتی هستند.

برای مثال، کابل «Marea» از ۸ جفت فیبر نوری یا ۱۶ رشته فیبر مجزا تشکیل شده است. هر جفت فیبرنوری همانند یک بزرگراه دو بانده است تا اطلاعات از یک باند ارسال و از باند دیگری دریافت شوند.

کابل Dunant می‌تواند اطلاعات بیشتری را در مقیاس زمانی واحد عبور دهد؛ چون از جفت فیبرنوری بیشتری استفاده می‌کند. این کابل از ۱۲ جفت فیبرنوری یا ۲۴ رشته فیبرنوری مجزا سود می‌برد تا ترافیک بیشتری را هدایت کند. تصور کنید یک بزرگراه با باندهای بیشتر و پهن‌تر که اجازه می‌دهد ماشین‌های سنگینی مانند کامیون‌ها، تریلر و خودروها با هم عبور کنند.

اضافه کردن جفت فیبرنوری استاندارد بیشتر به یک کابل زیردریایی، در ظاهر یک استراتژی ساده است ولی هنگامی که بدانیم باید چیزی ساخته شود که برای سال‌های طولانی زیرآب کار کند؛ مسئله پیچیده‌تر از تصور می‌شود.

سازندگان کابل‌ها باید به محدودیت‌های هزینه‌ای، قدرت الکتریکی و پیچیدگی‌های فنی غلبه کنند. کابل‌ها هرجه طولانی‌تر باشند؛ سیگنال بیشتری از دست می‌دهند. یک کابل در فاصله‌ای ۶۲ مایلی نزدیک به ۹۹ درصد سیگنال‌های خود را از دست می‌دهد.

کابل‌های زیردریایی این مشکل را با تقویت‌کننده‌هایی به نام «armadillos» حل می‌کنند. یک «armadillos» طوری ساخته شده است که ضدآب و در برابر فشار بسیار مقاوم باشد تا بتواند در اعماق اقیانوس‌ها به کار خود ادامه دهد.

«armadillos» یک لوله استوانه‌ای طولانی و بسیار مقاوم در برابر فشار آب است که دو طرف آن بسیار سفت و محکم شده است تا آب نشت نکند. این تقویت‌کننده به انرژی برق نیاز دارد و چون در زیردریا برق نیست؛ یک کابل مسی برای برق‌رسانی در لوله استفاده می‌شود. هر تقویت‌کننده «armadillos» می‌تواند ۵۰ مایل کابل فیبرنوری را تضمین کند.

پمپ نوری

در داخل «armadillos» قطعاتی هستند که یک جورهایی پمپ نوری محسوب می‌شوند. این پمپ‌ها وظیفه تقویت سیگنال‌های نوری رونده از کابل‌های فیبرنوری را برعهده دارند. برای هر جفت فیبرنوری باید یک پمپ نوری استفاده شود.

حالا، گوگل باید طوری برای هر ۵۰ مایل کابل زیردریایی از قطعات پمپ نوری و «armadillos» استفاده کند که هم سیگنال‌ها به درستی و به اندازه تقویت شوند و هم این قطعات هیچ‌گاه خراب نشوند تا تعویض یک قطعه در زیردریا، عملیاتی یک میلیون دلاری است.

پس، مهندسان گوگل رو به افزونگی می‌آورند و برای هر جفت فیبرنوری بیش از یک پمپ نوری قرار می‌دهند تا در صورت خرابی، یک قطعه پشتیبان وجود داشته باشد. هر جفت کابل فیبرنوری می‌تواند تا سه پمپ نوری داشته باشد. بنابراین، برای ۸ جفت فیبرنوری ۲۴ پمپ نوری کار گذاشته می‌شود.

کابل «Dunant» از ۱۲ جفت فیبرنوری تشکیل شده و درازای آن ۳.۹۷۷ مایل است. اگر مهندسان گوگل بخواهند برای هر جفت فیبرنوری در فاصله ۵۰ مایلی سه پمپ نوری بگذارند؛ تعداد بسیار زیادی تقویت‌کننده و پمپ نوری نیاز است.

راه‌حل گوگل استفاده از پمپ‌های نوری اشتراکی است. گروهی از پمپ‌های نوری برای تقویت سیگنال عبوری از چندین جفت فیبرنوری استفاده می‌شوند. مثلا، ۲ یا ۴ جفت فیبرنوری با یک گروه از پمپ‌های نوری تقویت می‌شوند.

گرچه دشواری‌های پروژه کابل «Dunant» برای ما ترسناک به نظر می‌رسند ولی مهندسان گوگل می‌خواهند تا سال ۲۰۲۰ آن را تکمیل و به شبکه سراسری اینترنت متصل کنند.

منبع


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

تجدید خاطره‌ای با وبلاگستان – اسکرین شات‌هایی از برخی از وبلاگ‌های قدیمی خوب

شبکه‌های اجتماعی وبلاگ‌ها را فرونرخیتند. دلایل فروریختن آنها بسیار بیشتر از محبوب شدن شبکه‌های اجتماعی بود:1- بسته شدن ابزارهای رایگان‌های وبلاگ‌نویسی2- نوع نوشتن وبلاگ‌نویس‌ها که هم بسیار انرژی‌بر و وقت‌گیر بود و هم به خاطر…

انگار این شخصیت‌های تاریخی و اسطوره‌ای همین الان عکس گرفته‌اند! استفاده از هوش مصنوعی برای بازسازی…

ما بسیاری از شخصیت‌های تاریخی را تنها به صورت طراحی‌های محو و مجسمه‌ها و سردیس‌ها را دیده‌ایم. حالا تصور کنید که این شخصیت‌ها دوباره زنده می‌شدند و با آرایش صورت و مو و ریش امروزی و لباس‌های مدرن به عکاسخانه می‌رفتند.این کاری است که یک…

عکس‌های دلپذیر این سلبریتی‌ها با میدجرنی نسخه پنج و این دستور ایجاد شده که شما هم می‌توانید از آن…

تصور کنید که بخواهید عکس‌هایی از شمار قابل توجهی از سلبریتی‌ها داشته باشید که همه در حال انجام یک کار واحد هستند، آن هم در یک شرایط نوری یکسان.در شرایط عادی که نمی‌شود به همه‌شان دیکته کرد که ژست مورد نظر ما را بگیرند. اما هوش مصنوعی…

زندگینامه «هرژه» و مروری بر مجموعه کتاب‌های «ماجراهای تن تن»

امروز مصادف است با نخستین بخش از رشته ماجراهای تن‌تن و میلو نوشته هرژه . به همین خاطر این پست را به صورت مشروح اختصاص می‌دهیم به این نوستالژی دوران کودکی‌مان: «نیروهای ویلهلم دوم قیصر آلمان وارد بلژیک شده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند.» این را زنانی…

باز هم نمونه‌هایی از معماری بد که آنقدر جلب توجه کرده‌اند که شهره اینترنت شده‌اند!

طراحی بد داریم تا طراحی بد. شاید پشت برخی از اینها اصلا طراحی‌ای هم در کار نبوده و همه چیز بداهه پیش رفته است یا حاصل اخنتلاف مهندس طراح داخلی و خارجی و کارفرمایی بوده که فکر می‌کرده همه چیز را می‌داند یا شاید هم دستور کارفرمایی بوده که…

پرتره خانواده‌های روتین از کشورهای مختلف به کمک هوش مصنوعی ایجاد شد

هوش مصنوعی مدتی است که ما را شگفت زده کرده است. اخیراً با قابلیت‌های هوش مصنوعی در ساخت متون و درک زبان طبیعی برای پاسخ به بسیاری از سؤالات میزان تعجب ما پیشتر شده است.س از ChatGPT،  مایکروسافت هوش مصنوعی خود را همراه با مرورگر Edge و…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.