نظر شما در مورد تعرفه‌های جدید فروش اینترنت چیست؟ آیا اینترنت «اتصال محور» جذابیتی برای شما دارد

26

خبرگزاری‌های مختلف امروز صبح، تعرفه‌های جدید فروش اینترنت در ایران را اعلام کردند.

صادق عباسی شاهکوه معاون بررسی‌های فنی و صدور پروانه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی جزئیات مصوبه تغییر فروش اینترنت در کشور را اینچنین تشریح کرد که:

به زودی اینترنت اتصال محور با سرعت‌های تا ۲ مگ، ۲ تا ۶ مگ، ۶ تا ۱۶ مگ (تا ۲۰ مگ) با ۱۰ گیگ حجم خارجی و ۲۰ گیگ حجم داخلی با قیمت‌ ۲۰، ۳۵ و ۵۰ هزار تومان و یک رنج ویژه کم‌مصرف‌ها ارائه می‌شود.

او گفت که روش قبلی فروش اینترنت در کشور تعرفه‌محور بود که اکنون اتصال‌محور می‌شود و اسم روش جدید اینترنت نامحدود نیست.

به این ترتیب خط بطلانی بر خبر قبلی که فروش جدید اینترنت تنها بر اساس سرعت تعرفه‌گذاری می‌شود، کشیده شد.

کاربرانی که از ححم مصرفی عبور کنند، مثل قبل باید حجم اضافی خریداری کنند. قیمت هر گیگ حجم اضافه بر سقف تعیین شده ۳ هزار تومان است.

او گفت که:

در تمام محدوده‌های سرعتی کف میزان ترافیک داخلی دو برابر ترافیک خارجی تعیین شده است و حتی اجازه ارائه ترافیک داخلی تا ۱۰ برابر ترافیک خارجی نیز پیش‌بینی می‌شود. به این معنا که برای مثال سرویس ۲ مگ با قیمت ۲۰ هزار تومان دارای ۱۰ گیگ حجم اینترنت بین‌الملل و ۲۰ گیگ اینترنت داخلی است که میزان ترافیک داخلی قابل افزایش تا ۲۰۰ گیگ نیز است و با این حجم مشترک می‌تواند روزانه تا ۱۰ ساعت دانلود کند که اگرچه در کلمه مصداق نامحدود مطلق نداریم اما در عمل سرویس نامحدود می‌شود.

بسته به مصرف کاربر و در صورت تمایل، امکان تبدیل هر گیگ ترافیک خارجی به ۲ گیگ داخلی نیز فراهم است برای مثال متقاضی می‌تواند ۵ گیگ ترافیک خارجی را با ۱۰ گیگ ترافیک خارجی جابه جا کند.

در این مصوبه تعرفه از فناوری مستقل شده و برای سرعت تمام سرویس‌های مبتنی بر سیم مسی از جمله ADSL یا VDSL یا فیبر نوری یکجا تعرفه گذاری شده است.

حالا سؤال این است که تعرفه‌گذاری جدید چه اثری بر میزان هزینه شما خواهد داشت؟

تعرفه‌های قبلی برای شما به‌صرفه‌تر بود یا واقعا تعرفه‌گذاری جدید یا این که تفاوت خاصی ایجاد نمی‌شود؟

آیا این همه سر و صدا و تأکید قبلی بر توقف فروش جمی، چیز کاذبی نبود؟

تعرفه‌گذاری جدید آیا تأثیری بر تعرفه‌های اینترنت وایمکس یا اینترنت ۳G و ۴G هم خواهد گذاشت و اگر پاسخ مثبت است چگونه؟

آیا به نظر شما قیمت گیگ اضافه سه هزار تومان، برای کاربرانی که حتی مصرف متوسط دارند، غیرمنصفانه نیست؟

تفکیک مصرف اینترنت به داخلی و خارجی را چطور ارزیابی می‌کنید؟


   
26 نظرات
 1. M می گوید

  اگر بخواهم در یک کلام بگویم توهین آمیز است

 2. بابک می گوید

  خیلی مسخرست….داخلی خارجی چیه راه انداختین…همش باعث گمراهی مصرف کننده میشه

 3. احمد می گوید

  دکتر جان شما مطمئنی که بعد از رسیدن به سقف مصرف باید مجددا ترافیک خریداری کنیم؟ چون من جایی خوندم نوشته بود بعد از رسیدن به سقف مصرف سرعتت کم میشه نه اینکه اصلا نشه دانلود کرد. مثلا در بسته ۳۵ تومنی ده گیگ اول رو با سرعت ۶ مگابیت بر ثانیه می تونی دانلود کنی و بعدش تا آخر ماه سرعتت به ۲ مگابیت بر ثانیه کاهش پیدا می کنه. امیدوارم اینطور باشه چون اگه قرار باشه مجددا حجم خریداری بشه چه فرقی با طرح های قبلی داره؟

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   من بر اساس اخبار امروز مطلب را تنظیم کردم. بله، تأکید شده که سرعت کم نمی‌شه و باید حجم بخرید.

 4. فرشاد می گوید

  ظاهر قضیه بد نیست. ولی تا وقتی که امتحان نشه و کیفیت اتصال توی ساعات مختلف بررسی نشه نمیشه نظر داد.
  من در حال حاضر ۱۰۲۴ کیلوبیت با حجم ۲ گیگ ماهانه رو با مالیات ۱۳۰۸۰ تومن میخرم. (البته حجم های عظیم تخفیف دار میخرم برای جبران کمبود حجم که اینجا حساب نمیکنم) با توجه به ردیف اول جدول که مشابه سرویس منه اگه کیفیت و سرعت اتصال رو دستکاری نکنن و فرض کنیم فقط ترافیک خارجی داریم (که این خودش یه توهین به شعور کاربره!) با مالیات ینی ۲۱۸۰۰ تومن بنظرم بصرفه تر از حالت قبله.

  1. جعفر می گوید

   والا ظاهر و باطنش بده. اولا محدودیت ها بیشتر شده. دوماً گرونتر شده.
   سوما دست اپراتورها بسته شده. چهارتا این شیوه راه قطع دسترسی به اینترنت خارجی هست

 5. حسام می گوید

  با این تغییرات فقط کاربران پرمصرف متضرر میشوند و باید هزنه بیشتری پرداخت کنند.
  البته باید به این موضوع هم توجه کرد که با پیشرفت روز افزرون تکنولوژی و استفاده از اینترنت حجم های پیش فرض پیش بینی شده اصلا منطقی نیست و اکثر کاربران مجبور به خرید حجم اضافی خواهند شد که باعث بالاتر رفتن هزینه نسبت به گذشته خواهد شد در حالی که در اخبار چند روز گذشته تأکید شده بود ۹۰ درصد کاربران نیاز به خرید حجم اضافه ندارند !!
  ظاهرا آقایان هنوز درک درستی از مصرف فعلی و افزایش روز افزون حجم مصرفی کاربران ندارند.
  به علاوه محدود کردن حجم اینترنت بین الملل به ۱۰ گیگابایت (برای مصارف خانگی) اصلا منصفانه به نظر نمیرسد.
  ظاهرا این تغییر شیوه فروش اینترنت تنها راهی برای سردرگم کردن مردم و فروش بیشتر بسته های حجمی و سود بیشتر است تا کمک به کاهش هزینه و مناسب کردن شرایط برای فعالیت بیشتر کسب و کارهای اینترنتی.

 6. من می گوید

  سلام
  کمسیون تنظیم مقررات در ارتباط تنگاتنگی با فرهنگستان ادب فارسی در تلاشه معنی واژه “نامحدود” رو عوض کنه
  این فلسفه ها چیه میبافن
  من در خانه و محل کار و به صورت همراه، از ۴ تا اینترنت مختلف خرید میکنم که با این روش جدید هزینه من برای هرکدامشون حداقل بین دو تا سه برابر میشه
  ترافیک داخل و خارج چه صیغه ایه، تفکیک بر اساس پهنای باند کدومه مگه چه تغییری تو زیر ساخت دادن که مدعی بهبود با این نوع قیمت گذاری هستن
  این فقط به معنای افزایش چند برابری و همزمان افت کیفیته
  در پایان یکبار این جمله فلسفی رو مرور میکنم:
  “اگرچه در کلمه مصداق نامحدود مطلق نداریم اما در عمل سرویس نامحدود می‌شود.”
  خدایا ….

 7. مهدی می گوید

  تمام این کارها پشت پرده اش فقط و فقط اجباری هست برای منتقل کردن تمام سرورها به داخل به نوعی تمام وب سایتها بخاطر تعرفه میزبانی در ایران انجام بشه که اشراف کاملتری داشته باشن
  وگرنه هر سری که طرحی رو مطرح و اجرا کردن تا همین الان نه به کیفیت افزوده شده و نه از هزینه کاسته شده همین الان هم اگر بزار واقعا شرکتهای خصوصی کار کنند و سنگ اندازی انجام نشه میشه امیدوار به بهبود وضعیت شد.

 8. علی می گوید

  من به طور متوسط ۳۰ تا ۴۰ گیگ در ماه مصرف دارم. بیشتر ۹۵ در صد هم خارجی هست. الان سرویس من از آسیاتک حدود ۱۰۰ و خورده ای هزار تومان می شود. با این تعرفه ی جدید هیچ تغییری برای من تقریبا رخ نداده است. من همان پول را می دهم ولی مجبورم هر ماه یک مقدار ترافیک بخرم. یعنی زحمت اضافه . نمی دانم چرا یک دفعه تعرفه از ۱۰ گیگ پریده به ۲۰۰ گیگ.

  اینکه مصرف کننده های خانگی را محدود به ۱۰ گیگ کرده اند مسخره است. مثل وزیر ارتباطات سابق گه می گفت شما برای دانلود کتاب فقط نیاز ۵۰۰ کیلو بایت دارید سرعت بالا نیاز نیست.

 9. علی می گوید

  عملا هیچ اتفاقی جز گرانتر شدن اینترنت رخ نداده
  و عملا به وب فارسی گفته شده که کاربران مجبور به استفاده از خدمات شما خواهند بود پس همانند خودروسازی نیاز به کار کردن روی کیفیت ندارید و فقط کمیت را بالا ببرید

 10. حسين می گوید

  یعنى دیگ سایت خارجى تعطیل:))))فیلتر کم بود اینم اضافه شد…
  اوکى

 11. فرشاد می گوید

  اگر مکانیزم بر اساس کاهش سرعت باشه این موضوع رو میشه تحمل کرد اما اگر قرار باشه برای مثال بعد از ۱۰ گیگ ترافیک بین الملل نیاز به خرید حجم باشه دیگه کلمه ی نامحدود معنا و مفهوم نداره و بیشتر توهین به شعور مصرف کنندگان هست بعد این همه سر و صدا.
  وزارت ارتباطات هم ظاهرا در این چند وقت اخیر صرفا در تلاش برای در صدر اخبار بودن کرده و هر روز یه خبر عجیب و غریب در مورد اینترنت نامحدود و در نهایت هم چنین مکانیزمی ارائه کردن.
  کاربرای اینترنت دائما به سمت مصرف بیشتر دارن حرکت میکنن این اعداد ۱۰ گیگ و ۲۰ گیگ عملا شوخی محسوب میشه در یک ماه

 12. پوریا می گوید

  سلام.
  به توجه به جدولی که ارائه شده قیمت هر گیگ بالاتر میره و بیشتر کاربران را سوق میدهند به استفاده از اینترنت داخلی.با این شرایط روز به روز کاربران از دنیا جدا افتاده تر می شوند.یک جورهایی توهین آمیز است .

 13. Siamak Gol می گوید

  برا کاربر کم‌مصرف فرقی نمی‌کنه.. شاید به صرفه هم باشه..
  شاید درگیری خاصی با این مسیله هم نداشته باشه..
  اما پر مصرف نه.. من از شاتل نامحدود میگیرم ۶۰ تومن و ماهانه تقریبا با سرعت یه مگ ۶۰ تا ۸۰ گیگ دانلود دارم.. محدودیت داده ۲۰ گیگ فک کنم و با استفاده ی ناگهانی حجم زیاد سرعت رو کم می‌کنه..ولی قطع نمیشه!! بعد از مدتی هم سرعت برمی‌گرده به حالت قبلی.. درسته سرعتش نسبت به قیمتش خیلی‌ها ولی مو مجبورم..

  اصلا اگه نت قطع بشه با اون حجم مشخص خب دیگه بر اساس سرعت نیست.. همون حجمه..کاش این نامحدود فعلی رو برندارن.. اگه هم برداشتن شبانه رو برندارن..

  در کل مطمعنا برا اکثر مردم که مصرف کم دارن مسئله ای نیست.. ولی مردم هم کم کم با افزایش محتوای آنلاین میشن کاربر پر مصرف.. نسبت به الان.. دوباره همون آش و همون کاسه…

 14. ZigOoL می گوید

  بسیار افتضاح… حتما میدونید که وقتی سرعت اینترنت بالاتر باشه، سرعت مصرفش هم به واسطه دانلود سریعتر و حتی ناخواسته ی ویدیو ها و تصاویر بالاتره. و عمده فعالیت کاربران از دیتای خارجیه. نه آپارات یا سایت های زیرمجموعه ی پیوندها!
  کاش، کاش طبق گفته ی اولیه شون بستر نامحدود فراهم میشد. میان زهرشون رو میریزن و میرن. و ما مردم نخودهای آشی هستیم که زیر ملاقه ی آشپز محکومیم به له شدن!!

 15. وحید می گوید

  یه حرکت مسخره واسه گرون تر کردن اینترنت و تو پاچه ملت کردن

 16. میثم می گوید

  واقعا طرح مسخره ای هست!‌ نمیدونم این رو چرا اصرار دارن اسمش رو بذارن نامحدود! فقط به درد اونایی میخوره که کار خاصی ندارن با اینترنت. من که ماهی ۶۰۷۰ گیگ مصرفمه باید ۲۵۰ هزار تومن بدم. همه جای دنیا دارن سرعت رو میبرن بالا قیمت رو میارن پایین، اینجا برعکسه.

 17. محمد می گوید

  نامحدود محدود …

  الان می شه با چند تا نرم افزار میزان مصرف ( دریافت و ارسال دیتا )را چک کرد و … ولی به این صورت ( حجم داخلی و خارجی ) دیگه به هیچ وجه نمی شه مصرف را کنترل کرد؟

 18. توحید می گوید

  باید دید زمانی که گوگل اینترنت رایگان ماهواره ای در اختیار همه ی مردم دنیا قرار میده چیکار می کنن.

 19. ممد می گوید

  اونایی که میگن شاید به نفع کاربران کم مصرف باشه کاملا در اشتباه هستند! من الان یک سال اینترنت ۱۶ مگابیت خریدم (چون کابلم مسیه از ۶ مگا بیت بالاتر نمیره سرعتم!) و برای یک سال فقط ۱۵۰۰۰ تومن هزینه پرداخت کردم، اگر هم بخوام حجم بخرم یه بسته ۱۸۰ گیگی میخرم که تخفیف داره و هر گیگش حدود ۱۱۰۰ تومن در میاد، حالا کجای این اینترنت جدید برای من به صرفه هست!؟ برای خرید همین بسته با همین سرعت توی طرح جدید باید بیشتر از ۱۰ برابر پول بدم، بیشتر از ۱۰ برابرررررر، قیمت اینترنت رو یک شبه بیشتر از ۱۰ برابررررررررررررررررررر کردن و همه مردم رو ابله حساب کردن و تو چشم مردم نگاه میکنن و با دروغ های واضحی مثل نامحدود شدن حجم و… نه تنها این گرونی رو توجیه میکنن بلکه کلا تکذیبش میکنن و میگن ارزون تر شده! این طرح های ابلهانه جدید به نفع هیچ کس نیست نه کاربر کم مصرف و نه کاربر پر مصرف :l

 20. pooyan می گوید

  کسی میدونه چه بلایی سر دانلود شبانه ی سرویس ها میاد ؟؟
  ممنون میشم کسی جواب بده

 21. رهگذر می گوید

  بخش قابل تاملی از صحبتهای آقای معاون که در این مطلب نیامده:
  “ردپای تغییر روش فروش اینترنت و چرخش به سمت فروش غیرحجمی از مرداد ماه ۹۵ اعمال شد که *به صورت انتخابی بود و گرایش زیادی به سمت آن ایجاد نشد*.
  در نتیجه به این تصمیم رسیدیم که برای اجرایی شدن کامل فروش غیرحجمی در کشور، روش فروش غیرحجمی *باید تنها گزینه کاربران* باشد.”

 22. علی پارساپور می گوید

  لطفا متن را از
  برای مثال متقاضی می‌تواند ۵ گیگ ترافیک خارجی را با ۱۰ گیگ ترافیک خارجی جابه جا کند.
  به
  برای مثال متقاضی می‌تواند ۵ گیگ ترافیک خارجی را با ۱۰ گیگ ترافیک داخلی جابه جا کند.
  تغییر دهید
  با تشکر

 23. سعید می گوید

  در یک جمله هر دم از این باغ بری میرسد تازه تر از تازه تری میرسد
  دینگ دینگ

 24. فری می گوید

  خسته نباشن واقعا با این اینترنتشون.. این که بدتر شد…
  آخه تو کجای دنیا برای اینترنت نامحدود حجم تعیین میکنن که اینا کردن. بعدشم ۱۰ گیگ به چه دردی میخوره این که فقط مصرف دو سه ساعت بیشتر نیست..همش دروغه از قبل هم بدتر شد.
  تو هیچ جای دنیا اینترنت ثابت با سرعت کمتر از ۵ مگابیت بر ثانیه وجود نداره… علاوه بر این انیترنت ثابت اصلا حجمی ارایه نمیشه قیمتش هم بسیار بسیار ارزانتر از این چیزیه که در ایران ارایه میشه… همش کلاه برداریه فقط روششو عوض کردن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.