برندگان مسابقه‌ی «عکس در سفر» نشنال جئوگرافیک در سال ۲۰۱۶ معرفی شدند

3

فرانک مجیدی: از میان ۱۰۰۰۰ شرکت‌کننده‌ی مسابقه‌ی سالانه‌ی عکس در سفر نشنال جئوگرافیک، بالاخره 10 برنده‌ی نهایی مشخص شدند. البته جایزه‌ی بزرگ، به عکس اولی که در ادامه خواهیم دید، تعلق گرفت و «هیروکی اینوئه» برای عکس زیبایی که از دو روباه گرفت، برنده‌ی بهترین عکس طبیعت شد. در ادامه، این 10 نصویر زیبا را با هم خواهیم دید

۱- برنده‌ی جایزه‌ی بزرگ: کالسکه‌ران در زمستان، مغولستان

زمستان در مغولستان بسیار بی‌رحم است. دمای هوا در این فصل به 20 درجه زیر صفر یا پایین‌تر می‌رسد  و بوران و برف، از هر جهت، در تمام مدت فصل، دشت‌ها را در بر می‌گیرند. آنتونی لائو، عکاس این عکس می‌گوید: «بسیار سخت بود که خودم را متقاعد نمایم با اتومبیل بیرون بروم و عکس بگیرم. تا این‌که سوران مغول را دیدم که در حال نمایش مهارت‌های‌شان در اسب‌سواری را از مسافتی دور که از آن می‌ایند، نشان می‌دهند. من به‌سرعت لنز تله‌ام را برداشتم و تصویر سواری را که از میان مه صبح‌گاهی عبور می کرد، ثبت کردم.»

national-geographic-travel-photographer-of-the-year-2016-winners-1-577b5b29c5aa7__880

۲- برنده‌ی بهترین عکس در رشته‌ی شهرها: بن یوسف، مراکش، مراکش

تاکاشی ناکاگاوا که این عکس را گرفته، توضیح می دهد: «با این‌که تعداد زیادی از افراد در بن یوسف بودند، باز هم این‌جا ساکت‌تر و آرامش‌بخش‌تر از خیابان‌های بیرون بود. برای یافتن بهترین زمان برای عکاسی، مدت زیادی منتظر ماندم.»

national-geographic-travel-photographer-of-the-year-2016-winners-4-577b5b314f208__880

۳- برنده‌ی بهترین عکس در رشته‌ی طبیعت: هر جا که بروی، به دنبال‌ت خواهم آمد!، هوکایدو، ژاپن

این عکس را هیروکی اینوئه گرفته و درباره‌اش می گوید:‌ «حال و هوای عاشقانه در فضا پراکنده بود. این زمانی از روز است که بلافاصله پس از غروب فرا می‌رسد. در آن هنگام صدایی در فضا شنیدم که می‌گفت: «هر جا که بروی، به دنبال‌ت خواهم آمد.»

national-geographic-travel-photographer-of-the-year-2016-winners-5-577b5b33e0c25__880

۴- لوح تقدیر در رشته‌ی شهرها: تقسیم، منهتن، نیویورک، ایالات متحده‌ی آمریکا

این تصویر فوق‌العاده توسط «کاتلین دولمَچ» ثبت شده‌است. عکس از هلیکوپتری که بر فراز قسمت جنوبی پارک مرکزیِ غربی پرواز می‌کرد، گرفته شده‌‌است. جایی که بخش ساختمان‌سازی‌شده و پارک مرکزی را از هم جدا کرده‌است. خانم دولمچ این عکس را یک روز پیش از تولد 27 سالگی‌اش گرفته و این پرواز با هلیکوپتر، هدیه‌ی تولد او بود.

national-geographic-travel-photographer-of-the-year-2016-winners-44-577b5bb4d6b55__880

۵- لوح تقدیر در رشته‌ی طبیعت: خرس‌ها روی یک تپه‌ی یخی، نوناووت، کانادا

این عکس، خارج از سواحل جزیره‌ی بافین ثبت شده‌است. این خرس قطبیِ مادر و فرزند یک‌ ساله‌اش، بالای یک کوه یخی هستند و اقیانوس از شدت سرما، یخ بسته‌است. جان راینز، عکاس این عکس، می‌گوید: «برای من، کوچکیِ این دو مخلوق بزرگ در مقایسه با عظمت کوه یخ، نشان‌دهنده‌ی تزلزل اعتماد خرس‌های قطبی به دریا و یخ‌های آن است.»

national-geographic-travel-photographer-of-the-year-2016-winners-6-577b5b35ec7b4__880

۶- برگزیده‌ی رده‌ی دوم در رشته‌ی مردم: خواب‌های روی پشت‌بام، واراناسی

یاسمین ماند، عکاس این تصویر می‌گوید: «ساعت 5:30 صبح به مهمان‌خانه‌ام در واراناسی (بنارس) رسیدم. به‌طور غریزی از 7 ردیف پلکان بالا رفتم تا به پشت‌بام رسیدم. تا طلوع خورشید را بر فراز رودخانه‌ی گنگ ببینم. با طلوع آفتاب، در سمت راست بالکنی که ایستاده‌بودم، منظره‌ای دیدم که بسیار متعجب‌م کرد. آن پایین، خانواده‌هایی بودند. مادران، پدران، خواهران، برادران و سگ‌هایی که همگی کنار هم روی پشت‌بام خانه‌شان خوابیده بودند. نیمه‌ی تابستان بود و به دشواری می‌شد خوابید.»

national-geographic-travel-photographer-of-the-year-2016-winners-43-577b5b8f4b2c5__880

۷- برگزیده‌ی رده‌ی سوم در رشته‌ی طبیعت: Lagunas Baltinache، صحرای آتاکاما، آنتوفاگاستا، شیلی

دریاچه‌ی Baltinache که دریاچه‌ی پنهان نیز نامیده می‌شود، مجموعه‌ای از 7 دریاچه‌ی نمکی است که در منطقه‌ی نمکیِ Cordillera در نزدیکیِ سن پدرو دِ آتاکاما قرار دارد. این مکان، دومین منطقه‌ی شمالیِ شیلی در بیابان آتاکاما است. ویکتور لیما که این عکس را گرفته می‌گوید: «بعد از جستجوهای زیاد، دیگر باور دارم که من اولین عکاسی هستم که تصویری از شبانگاه این منطقه ثبت کرده‌ام. ولی همچنان لازم است که بر این موضوع تأکید نمایم. این عکس در یک شات گرفته‌شد. پس‌زمینه، با نور مهتاب روشن شده‌است.»

national-geographic-travel-photographer-of-the-year-2016-winners-8-577b5b3b4d11f__880

۸- برگزیده‌ی رده‌ی سوم در رشته‌ی مردم: زندگی خاموش در 21- درجه سانتیگراد، هیماچال پرادش، هند

ماتیا پاسارینی، عکاس این تصویر در توضیحی کوتاه می‌گوید: «پیرزنی از قبیله‌ی کینائورا، در دهکده‌ی خلوتی واقع در هیماچال پرادش، یک کنده‌ی بزرگ چوب را بر پشتش حمل می‌کند تا خانه‌اش را با آن گرم کند.»

national-geographic-travel-photographer-of-the-year-2016-winners-7-577b5b3865dfb__880

۹- برگزیده ی رده‌ی دوم در رشته‌ی شهرها: سکوت، گوانگ دونگ شِنگ، چین

عکس را وینگ کا. اچ. گرفته و می‌گوید: «این عکس را از آخرین سفرم به گوانگژوی چین گرفتم. این مکان، خوابگاهی در جنوب چین است. وقتی آن اطراف بودم، اغلب افراد آن در حال استراحت بودند. بعد از وقت ناهار، آن‌ها باید مجدداً برای درس خواندن بازگردند.»

national-geographic-travel-photographer-of-the-year-2016-winners-9-577b5b3dad9e9__880

۱۰- برگزیده‌ی رده‌ی دوم در رشته‌ی طبیعت: تله‌گذاریِ دوگانه، پانتانال در برزیل

این عکس جالب‌توجه را ماسیمیلیانو بِنچیوِنی گرفته‌است و در لحظه‌ی شبت آن، خودش هم متوجه نشده که چه لحظه‌ی جالب‌توجهی را با دروربین‌ش شکار کرده. طبیعت همواره لحظات باشکوهی را با ما به اشتراک می گذارد، اما گاهی این هدایا واقعاً بی‌نظیر هستند.

national-geographic-travel-photographer-of-the-year-2016-winners-10-577b5b3fad410__880

منبع


   
3 نظرات
 1. حلقه ازدواج می گوید

  فوق العاده بودن مخصوصا آخریش
  ممنون

  1. تالارنامه می گوید

   خیلی قشنگ بود. یعنی فوق العاده بود

 2. هدیه تبلیغاتی می گوید

  فوق العاده و قابل تامل

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.