رپورتاژ: سرمایه گذاری در بورس، چرا و چگونه ؟

0

سرمایه‌تان را در کجا سرمایه‌گذاری می‌کنید؟ چقدر با بازار سهام و بورس آشنایی دارید؟ یکی از سوالاتی که در ذهن اکثر افراد شکل می‌گیرد این است که سرمایه‌های خود را در کدام بازار سرمایه گذاری کنند که بیشترین سود و بازدهی را به همراه داشته باشد. بازار سرمایه (بورس)، مسکن و بازار ارز از مواردی هستند که می‌توان بعنوان سرمایه‌گذاری انتخاب کرد.

سپرده‌گذاری در بانک یکی از راه‌هایی است که تا همین چند سال قبل بسیاری از افراد به سراغ آن می‌رفتند. در این مطلب سعی می‌کنم بصورت ویژه بازار سرمایه و بورس اوراق بهادار را مورد بررسی قرار دهم.

در هر سرمایه‌گذاری باید نکاتی را مورد توجه قرار داد. نقد‌شوندگی سریع، قانونی بودن، شفاف بودن، در دسترس بودن و کسب سود مناسب از جمله مواردی هستند که قبل از هر گونه سرمایه‌گذاری باید مورد بررسی قرار بگیرند.

بازار مسکن

اگر سرمایه بالایی داشته باشید، یکی از بازارهایی که می‌توان در آن سرمایه‌گذاری کرد بازار مسکن است که البته نقد شوندگی کمی دارد و برای فروش مسکن حداقل نیاز به چند ماه زمان است. بازار املاک جز بازارهای کم ریسک به حساب می‌آید و بازدهی در این بازار متفاوت بوده و می‌توان آنرا جز بازارهایی با بازدهی متوسط در نظر گرفت. همچنین از آنجایی که قانون خاصی برای قیمت‌گذاری در بازار مسکن وجود ندارد، شفافیت در این بازار در سطحی پایین قرار دارد.

بازار ارز

بازار ارز جز بازارهای سرمایه‌گذاری با قابلیت نقدشوندگی و ریسک نسبتا بالاست و به دلیل همین ریسک بالا، باید انتظار بازدهی متناسب با ریسک را نیز از این بازار داشته باشید. البته خرید و فروش ارز از جمله فعالیت‌هایی است که به نظر من هیچ کمکی به چرخ اقتصاد نمی‌کند.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

سپرده‌گذاری در بانک

سپرده‌گذاری در بانک یکی دیگر از مطمئن‌ترین راه‌ها برای سرمایه‌گذاری است که بسیاری از افراد جامعه را به خود جذب کرده است. می‌توان ریسک بسیار پایین و نقد شوندگی بالا را بعنوان مزایای آن نام برد. اما این گزینه بازدهی پایینی دارد و حتی بیشتر اوقات این روش، برای جلوگیری از کاهش ارزش پول (ناشی از تورم) چندان موثر نیست.

بازدهی‌ بازارها

طبق آمار منتشر شده بین سال‌های ۷۹ تا ۹۳ ، میانگین بازدهی بازار مسکن حدودا ۲۲ بوده است. این درصد در سپرده‌گذاری‌های بانکی دارای متوسط حدودا ۱۸ درصد و در بازار سکه و طلا دارای میانگینی حدود ۲۵ درصد است. درحالیکه میانگین بازدهی بورس اوراق بهادار در بین سال‌های ۷۹ تا ۹۳ حدودا ۴۱ درصد رسیده  و از این حیث در رتبه اول بازدهی قرار دارد.

این نکته قابل ذکر است که میزان میانگین تورم در بازه زمانی ذکر شده حدودا ۱۹ درصد بوده است.  در ادامه به معرفی بیشتر بازار بورس اوراق بهادار می‌پردازم و در انتها نحوه ورود و سرمایه گذاری در این بازار را شرح خواهم داد.

روش شروع سرمایه‌گذاری در بورس

هرچند بازار بورس دارای بازدهی بالایی است، اما  در صورت عدم اتخاذ تصمیم درست در سرمایه‌گذاری می ‌تواند باعث ضرر و زیان شود.

همچنان که برای سپرده‌گذاری در نزد بانک‌ها، افتتاح حساب در یکی از بانک‌ها نیاز است، در بازار بورس نیز برای شروع سرمایه گذاری باید سراغ یکی از کارگزاری‌های کشور رفته و کد بورسی  دریافت کرد.

در حال حاضر بیش از ۱۰۰ شرکت کارگزاری بورس در کشور فعالیت دارند. در بین کارگزاری‌های کشور، با بررسی‌هایی که انجام شده، شرکت کارگزاری آگاه را که  کارگزار رتبه الف در ارائه خدمات بورس اوراق بهادار، بورس کالا و انرژی فعال است، به دلیل خدماتی که ارائه می‌دهد نسبت به سایرین مناسب‌تر دیدیم.

این کارگزاری در زمینه ارائه کد معاملات بورس اوراق بهادار کلیه خدمات مورد نیاز سرمایه‌گذاران در این خصوص از جمله دریافت کد سهامداری، کد معاملات برخط، امکان خرید و فروش حضوری، اینترنتی و آنلاین را ارائه می‌دهد.

برخی از خدمات این کارگزاری عبارت است از:

دریافت کد بورسی آنلاین

کد بورسی شناسه ‌ای ثابت و غیر تکراری است که با دریافت آن می ‌توانید به صورت حضوری به معامله در بازار بورس اوراق بهادار بپردازید. اما با دریافت کد معاملات برخط (آنلاین) می ‌توان بصورت آنلاین و مستقیم اقدام به خرید و فروش سهام کرد. این روش توصیه مورد علاقه اکثر معامله‌گران در بازار سهام است.

دریافت کد بورسی از کارگزاری آگاه به دو شکل مقدور گردیده؛ در حالت اول با در دست داشتن مدارک شناسایی اعم از اصل و تصویر شناسنامه از صفحه اول و صفحه توضیحات، اصل و تصویر رو و پشت کارت ملی و کپی آخرین مدرک تحصیلی به یکی از شعب کارگزاری آگاه مراجعه کرده و پس از تکمیل فرم ‌های مربوطه کد بورسی پس از چند روز کاری صادر خواهد شد.

10-16-2016-9-23-57-pm

در بلاگ کارگزاری آگاه در مورد روش دوم دریافت کدبورسی اینگونه توضیح داده شده: برای دریافت کدبورسی و کد آنلاین دیگر نیازی به حضور در شعب کارگزاری آگاه نیست و پس از تکمیل فرم‌‌ها از طریق سیستم دریافت کد بورسی و کد آنلاین غیرحضوری کارگزاری آگاه با نام آگاه اکسپرس ( از منزل، محل کار و …)، تماسی از کارگزاری آگاه جهت هماهنگی تاریخ و مکان دریافت مدارک و امضا فرم ‌ها گرفته خواهد شد. اگر وقت کافی برای مراجعه به شعب کارگزاری آگاه ندارید و یا اینکه کارگزاری آگاه در شهر شما دارای شعبه نیست، روش غیرحضوری مناسب شماست.

10-16-2016-9-24-48-pm

دو روش سرمایه‌گذاری در بورس

پس از دریافت کد بورسی و کد معاملاتی از کارگزاری آگاه، نوبت به انتخاب روش سرمایه ‌گذاری در بازار بورس اوراق بهادار می ‌رسد.

سرمایه گذاری در بازار بورس معمولا به دو روش انجام می ‌گردد.

روش مستقیم سرمایه‌گذاری در بازار بورس

در روش اول که از آن به روش مستقیم یاد می ‌شود، فرد با مسئولیت خود اقدام به خرید و فروش سهم می ‌نماید. سرمایه ‌گذار در روش مستقیم می ‌تواند بصورت کوتاه مدت، میان مدت، بلند مدت و نوسان گیری اقدام به خرید و فروش سهام نماید.

در سرمایه گذاری کوتاه مدت سهامدار پس از ۳ تا ۴ ماه اقدام به فروش سهام خریداری شده می ‌کند. این بازه زمانی در سرمایه گذاری میان مدت به یک سال و در سرمایه ‌گذاری بلند مدت به بیش از یک سال افزایش پیدا می ‌کند.

اما در خرید و فروش سهام به شکل نوسان گیری، سهامدار پس از مدت یک تا دو هفته و پس از شناسایی سود اندک اقدام به فروش سهام خریداری شده می ‌نماید. بدیهی است که این روش نیاز به تخصص و مهارت بالاتری نسبت به روش‌های میان‌مدت و بلندمدت دارد.

روش غیرمستقیم سرمایه‌گذاری در بازار بورس

روش دوم سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار که از آن روش غیر مستقیم سرمایه گذاری در بورس نیز یاد می ‌شود، فرد بطور مستقیم درگیر خرید و فروش سهم نشده و سرمایه خود را بطور قانونی در اختیار موسساتی دارای مجوز قرار می ‌دهد و آن موسسه به نیابت از این فرد اقدام به خرید و فروش سهام می ‌کند.

صندوق ‌های سرمایه گذاری یکی از نمونه ‌‌های سرمایه گذاری غیر مستقیم  و متداول است. معمولاً صندوق ‌های سرمایه گذاری دارای ریسک پایین تر از سرمایه گذاری مستقیم بوده و سودی مناسب برای افرادی که وقت کافی یا تخصص کافی برای سرمایه گذاری مستقیم در بازار بورس ندارند به حساب می آید.

کارگزاری آگاه نیز دارای چندین صندوق است که معروف ‌ترین آنها عبارتند از صندوق ‌های سرمایه گذاری آگاه و عقیق.

سخن آخر

سرمایه‌گذاری در بازار بورس در صورتی که بصورت اصولی و با دانش صورت گیرد می‌تواند بازدهی بالاتری نسبت به سایر بازارها برای شما داشته باشد. کارگزاری آگاه برنامه جامعی برای ارائه آموزش‌های رایگان بورس به علاقه‌مندان دارد که در این لینک می‌توانید مشاهده نمایید. پس از آشنایی اولیه با بازار بورس اوراق بهادار، برای ورود به این بازار می ‌توان از طریق سیستم آگاه اکسپرس (دریافت کد بورسی و کد معاملاتی غیر حضوری) اقدام نمود.

   

پستهای اخیر

خودروی مفهومی جیلی ویژن استاربرست معرفی شد؛ طراحی مدرن، فضایی و آینده‌نگرانه (گالری عکس)

جیلی با رونمایی از خودروی مفهومی Vision Starburst، نقشه راه آینده طراحی خودروهای خود را ترسیم کرد. خودروی ویژن استاربرست توسط استودیوی طراحی جیلی در شانگهای خلق شده است و از المان‌های کاملا مدرن و آینده‌نگرانه‌ای مبتنی بر نورپردازی‌های…

پیشنهاد کتاب: عیبی ندارد اگر حالت خوش نیست – مواجهه با اندوه و فقدان با فرهنگی که این‌ها را…

آن‌هایی که رنج را تجربه می‌کنند، معرفتی کسب می‌کنند که بقیه ما به آن نیاز داریم. با توجه به اینکه در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که مردم از احساس کردن هراس دارند، مهم است تا عمق سفر انسانی‌مان را به روی یکدیگر باز کنیم، که تنها با تجربه…

پیشنهاد کتاب: کتاب چگونه بر جهان حکومت کنیم؟ راهنمای دیکتاتور بلند پرواز، نوشته آندره د گیلوم

کسی که آرزو دارد از او اطاعت کنند، ابتدا باید بداند چگونه دستور دهد. نیکولو ماکیاولی قدرت، در جهان امروز در ذهن افراد لیبرال و طرفداران شفافیت سیاسی تصویری منفی دارد. بعضی‌ها می‌گویند قدرت باید تقسیم شود، می‌گویند قدرت زیاد در دست یک…

با این تانک مثل فوت کردن به شمع، به چاه‌های نفت مشتعل کویت فوت می‌کردند تا خاموش شوند!

تصور کنید که شما یک تانک قدیمی روسی را با دو موتور هواپیمای جت و مقدار زیادی آب ترکیب کنید تا یک دستگاه عجیب آتش‌نشانی بسازید که قادر باشد که حتی حریق چاه‌های نفت را خاموش کند! به سال 1991 می‌رویم، در این زمان جنگ خلیج فارس به انتهای خود…

فیلم‌هایی که بسیار خوب و عالی و احساس‌برانگیز هستند، اما به خاطر تاثیرگذاری زیاد روی روح و روانمان،…

وقتی در سایت‌های دانلود هستیم و فهرست فیلم‌ها را نگاه کنیم تا تصمیم بگیریم کدامشان را دانلود کنیم، نگاهی به اسم کارگردان و امتیاز فیلم و هنرپیشه‌ها و داستان کلی‌شان می‌ندازیم تا بتوانیم تصمیم بگیریم. اما شمار زیادی از فیلم‌هایی که دانلود…

فهرستی از چیزهایی که شاید تصور کنید که تنها شما را عصبی می‌کنند، اما عامل اضطراب خیلی‌ها در کشورهای…

چند روز پیش یک کاربر سایت اجتماعی ردیت، سوالی مطرح کرد که در کمال شگفتی خیلی از آن استبال شد و پاسخ‌های متعددی برای آن گذاشته شد. سوال این بود که چه چیز خاص و ویژه‌ای شما را عصبی می‌کند و صرف‌نظر اینکه بارها آن شرایط را تجربه کرده باشید،…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.