معرفی کتاب زنگ‌ها برای که به صدا در می‌آیند از ارنست همینگوی

0

ناقوس مرگ که را می‌زند یا زنگ‌ها برای که به صدا در می‌آیند [For Whom the Bell Toll]. رمانی است از ارنست همینگوی – نویسندهٔ امریکایی- که در ۱۹۴۰ منتشر شد.

این اثر، که می‌توان آن را ماحصل ایدئالیسم روشنفکران سال‌های ۱۹۳۰ و نیاز آن‌ها به التزام و به جبران انحراف‌های خود دانست، نخستین رمان مردم‌پسند نویسنده بود.

موضوع کتاب جنگ داخلی اسپانیا میان جمهوری خواهان و سلطنت طلبان فاشیست است. رابرت جوردن امریکایی داوطلبانه وارد ارتش جمهوری خواهان شده است، و چون به او مأموریت داده‌اند که یک پل استراتژیک را منفجر کند، به گروهی از چریک‌های منطقهٔ سگوویا می‌پیوندد. این گروه تحت سلطهٔ زنی به نام پیلار قرار دارد که مظهر اسپانیا و آزادیخواهی آن است.

مردها عبارت‌اند از: پابلو -شوهر پیلا-ر، آوگوستین، فرناندو، خی‌تان، رافائل، آندرس، که در حکم شخصیت‌های فرعی رمان‌اند.

اما دختر جوانی نیز هست به نام ماریا که مورد تجاوز فاشیست‌ها قرار گرفته و پیلار او را نجات داده است. جوردن شریک زندگی چریک‌ها می‌شود و به ماریا دل می‌بازد. مرگ بالای سر آن‌ها چرخ میزند؛ پیلار و جوردن و مار با آن را نزدیک خود حس می‌کنند. بنابراین، باید تمام زندگی خود را در همین چند روز بگذرانند.

عشق دارویی برای گذشت زمان و تنهایی و مرگ است، و بر اثر حضور این سه، به چنان حدت هیجان آوری می‌رسد که تا عمق تن و طبیعت و اشیا پیش می‌رود.

در این هنگام فاشیست‌ها حمله می‌آورند و گروه چریکی مجاور آن‌ها را قلع و قمع می‌کنند. جوردن پی می‌برد که انفجار پل فایده‌ای نخواهد داشت. با این همه، ستاد ارتش تصمیم به حملهٔ تعرضی می‌گیرد. جوردن مأموریت خود را انجام می‌دهد، ولی در حین انفجار پل پایش می‌شکند. به دیگران دستور می‌دهد که بگریزند و خود همان جا، در حاشیهٔ جنگل، پشت مسلسل می‌نشیند و منتظر آمدن دشمن می‌ماند. بی‌شک، می‌خواسته است زندگی کند، ولی اکنون مرگ را می‌پذیرد، زیرا از این مرگ حاصلی به بار می‌آید.

همینگوی، در این کتاب، خشکی و خشونت کارآمد سبک سابق خود را که برایش ملکه شده بود کنار گذاشته است. صفحاتی از این کتاب به تغزل آمیخته است، و گرچه گاهی عین حرکت «سرنوشت بشر» را در بازی عشق و مرگ مجسم می‌کند، غالباً نیز به رمانتیسمی احساساتی منتهی می‌شود.


دست‌کم دو ترجمه فارسی از این کتاب انجام شده است:

  • انتشارات نگاه – رحیم نامور- ۳۶۰ صفحه
  • انتشارات جامی – علی سلیمی – ۴۸۸ صفحه

ضمن اینکه همین جا دیدن فیلم اقتباسی از این اثر با بازی گری کوپر و اینگرید برگمن را هم پیشنهاد می‌کنم.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.