چرا گاهی اوقات هنگام دست زدن به دستگیره اتومبیل یا در، جرقه‌ای تولید می‌شود و دچار برق گرفتگی می‌شوید؟

4

گاه هنگام برخاستن از داخل اتومبیل همین که دست به دستگیره اتومبیل می‌برید، جرقه‌ای از دست شما برخاسته و احساس برق گرفتگی ضعیفی می‌کنید.

همین طور گاهی اوقات هنگام درآوردن پیراهن نایلونی و یا پشمی، یا دست کشیدن بر روی گربه و مانند آن این جرقه‌ها تولید می‌شود، در این جا شما این مسئله را از لحاظ علمی و به زبان ساده بررسی خواهید نمود:

در سالهای اخیر بسیار اتفاق می‌افتد که تانکر نفتی پس از بارگیری آتش گرفته و تمام محتوی آن می‌سوخت.

بسیاری هواپیماها هنگام بنزین گیری دچار آتش سوزی می‌شدند.

لوله‌های نفت در بسیاری موارد بدون دلیل دچار حریق و آتش سوزی می‌گردید.

کلیه این حوادث دانشمندان را به این فکر واداشت که علت آن آتش‌سوزی‌ها چیست؟

به دنبال مطالعه و بررسی‌های فراوان معلوم شد که جریان نفت و یا بنزین در داخل لوله الکتریسته‌ای قوی به وجود آورد تا آنجا که با برخورد ساده‌ای منجر به تولید جرقه و آتش سوزی می‌گردد.

شرکت‌های بزرگ نفتی اکنون برای مبارزه داروی ضد پیدایش نیروی الکتروستاتیک را با ماده سوختی مخلوط می‌نمایند و در نتیجه عبور نفت یا بنزین در لوله و یا تانکر تولید برق نمی‌زند.

چندی پیش در یکی از بیمارستان‌های امریکایی پرستاران و پزشکان با دست زدن به دستگیره در جرقه شدیدی تولید می‌شد که آنها را تکان می‌داد.

ابتدا تصور می‌شد که علت این امر ترانسفورماتور دستگاه اشعه ایکس بیمارستان باشد که دارای اختلاف پتانسیل بسیار قوی است. ولی با قطع آن برق گرفتگی ادامه داشت.

تا آنکه پس از مدتها بررسی کشف شد که کف اتاقها و راهروهای بیمارستان را با یک نوع ماده پلاستیکی فرش کرده‌اند که بر اثر برخورد با کفش‌های چرمی تولید الکتریسته قوی نموده و در بدن انسانی ذخیره می‌شود، این نیرو به مجرد برخورد با یک جسم خارجی مانند دستگیره از طریق انگشتان خارج می‌گردید و جرقه‌ای به وجود می‌آمد.

بدین طریق کف اتاقهای بیمارستان را با ماده هادی پوشانیدند و این مشکل بر طرف شد.

در یکی از کارخانجات آلمان که یک ماشین مخلوط کننده ماده چسب روی آن با ماده مصنوعی (پولی اتیلن) پوشیده شده بود بر اثر اصطکاک مولد برقی به میزان 20000 ولت گردید.

کارگر متصدی بدون اطلاع به ماشین نزدیک شد و به آن دست زد در نتیجه چنان جرقه شدیدی جستن کرد که کاربنزول داخل دستگاه بلافاصله منفجر و مشتعل گردید و کارگر سخت مجروح شد.

باید دانست قدرت الکترواستاتیک در این گونه موارد آنچنان شدید است که حتی میلیون‌ها ولت اختلاف پتانسیل داراست به همین مناسبت در کشورهای مترقی قواعد خاصی برای این امر در نظر گرفته شده است که از ایجاد آتش جلوگیری می‌شود.

بررسی علمی این امر

اکنون ما این امر را از دیدگان علمی بررسی می‌کنیم، چنانچه دو قطعه از یک جسم با یکدیگر تماس حاصل کنند که دارای نیروهای مساوی باشند الکترونها بین این دو سطح رفت و آمد می‌کنند و چون میزان رفت و آمدهای الکترون‌ها یکنواخت است جریان الکتریکی صورت نمی‌گیرد.

حال اگر دو قطعه جسمی که از یک نوع نیستند و نیروهای مختلف دارند با یکدیگر اصطکاک حاصل کنند آن جسم که دارای الکترون‌های اضافی است در آن ذخیره می‌شود و تمرکز الکترون‌های اضافی آنرا درای الکتریسیته منفی می‌سازد و جسم دیگر دارای الکتریسته مثبت می‌شود، کافی است که این ذخیره الکتریسته با برخورد به یک جسم خارجی از طریق آن جسم به خارج انتشار یابد.

بنابراین هنگام نشستن روی تشک اتومبیل بدن شما دارای یک ذخیره الکتریسیته می‌گردد که با دست زد نبه دستگیره این ذخیره به طور ناگهانی خارج می‌شود و جرقه‌ای تولید و شما احساس ناراحتی می‌کنید.

منبع: مجله دانشمند – آذر 1343


دیگر پست‌های تازه یک پزشک

پست‌های آرشیوی خواندنی

زنی که در خانه‌ خودش گم می‌شود

«یک دفعه همه چیز 90 درجه عوض شد. برای اینکه دوباره همه چیز را سر جایش برگردانم، مجبورم بودم که دستشویی را پیدا کنم، در را ببندم و بچرخم، سرگشته شده بودم. وقتی این کارها را…

یک پزشک پلاس

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / درمان سرد مزاجی بانوان / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
4 نظرات
 1. ممد می گوید

  زمانی که در اتوموبیل دوستان شلخته خودتون بشینید احتمال این اتفاق بیشتره چون هر چقدر تعداد اشیاع داخل اتوموبیل که با حرکت اتوموبیل حرکت میکنن بیشتر باشه الکتریسیته ساکن تولید شده بیشتر خواهد بود (البته به موارد دیگه ای هم بستگی داره)
  چند سال پیش روی یه دستگاه جدا کننده سنگ ریزه از ذرت این مشکل رو داشتیم و کارگرای بدبخت هر چند روز یک بار به شدت دچار برق گرفتگی میشدن (برق گرفتگی چنان شدید بود که انگار رعد برق باهاشون برخورد کرده بود)

 2. محمد می گوید

  سلام ممنون میشم کمکم کنید.من الان یک مدت است که سر کار به کامپیوتر یا هرچی دست میزنم برق میزنه
  لباس و یا هرچیز دیگه ایی که دارم اذیت میکنه

 3. علی می گوید

  باسلام من مدتی ک هنگامی ازخواب شب یهویی بیدار میشم دستم ب هرجسمی ک میخوره برق داره ب قدری قوی ک جرقه چندبار ب دستم وارد میشه ممنون میشم علل بگید

 4. عبدالله می گوید

  بعضی اوقات منهم این جوری میشم یک بار کتری تو دستم بود یک جرقه ایجاد شد قدر قوی بود که کتری از دستم افتاد بعد با فامیل گفتم باور شون نشد تا این کی یک روز دستم به دست برادرم خورد و جرقه ایجاد شد بعد باور کردند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.