چطور هنگام سرماخوردگی، گرفتگی بینی‌ خود را رفع کنیم؟!

46

خب، تا فصل سرما می‌رسد، مراجعه شدید مردم به پزشکان برای سرماخوردگی هم شروع می‌شود.

در این بین بسیاری از این مراجعات از دید پزشکی کاملا بی‌مورد هستند. به نظر می‌رسد که تا تب بالا، خلط زیاد، گلودرد شدید، تنگی‌نفس، کاهش اشتهای شدید وجود نداشته باشد، باید هر آدم عادی‌ای با یک سری کارهای مراقبتی ساده بتواند از پس سرماخوردگی‌اش برآید.

اما خب، من به کرات بیمارهایی را می‌بینم که تا اتمام دوره سرماخوردگی‌شان به سه چهار پزشک هم مراجعه کرده‌اند.

پزشک‌ها هم در این میان در بد شرایطی گیر می‌کنند، اگر نگاهی به شما بیندازند و یک سری دستورهای مثل مصرف مایعات زیاد یا استراحت بدهند و به تجویز استامینوفن و یک داروی آنتی‌هیستامینی اکتفا کنند، بیماران مدعی می‌شوند که پس چرا پول ویزیت داده‌ایم!

بیمار با نارضایتی مطب را ترک می‌کند، به یک پزشک دیگر مراجعه می‌کند، احتمالا عملکردش از سوی پزشک همکار زیر سؤال می‌رود و بیمار آسوده و راضی بعد یکی دو تزریق عضلانی، بیرون می‌آید.

از آن سو، اگر در قدم اول، اگر پنی‌سیلین و آنتی‌بیوتیک‌ها دیگر تجویز کنند، کسانی پیدا می‌شوند که بی‌دانشی و بی‌تعهدی آنها به خاطر تجویز بیش از حد دارو، شاکی می‌شوند.

از سوی دیگر نظر بگیرید که هر سال در فصل سرما، چقدر مصرف داروی اضافی از سوی ایرانی‌ها، به سیستم بیمه ایران فشار وارد می‌آورد.

متأسفانه در ایران چون سیستم بهداشتی- درمانی بسیار آشفته است، بیمار می‌تواند هر وقت که خواست به هر پزشکی که تمایل داشت مراجعه کند، او به خود اجازه می‌دهد که از پزشک تقاضای درمان تزریقی کند و هیچ ملاحظه‌ای نمی‌کند.

این چرخه معیوب باید زمانی شکسته شود و چاره‌اش مسئولانه عمل کردن «همه»، از وزارتخانه بهداشت گرفته تا پزشکان و بیماران است.

بیماران باید قبول کنند که سرماخوردگی برای خودش دوره نقاهتی دارد و هیچ چیز جای استراحت و تغذیه خوب و مایع‌درمانی را نمی‌گیرد. وزارتخانه بهداشت و مطبوعات هم باید برنامه‌ای مدون برای آموزش «نرم» عامه مردم، آن هم با استفاده از رسانه‌های مدرن داشته باشند.


بهانه نوشتن این مقدمه که البته شخصا هیچ امیدی به عملی شدن آن ندارم، خواندن یک تکنیک عجیب و غریب برای باز کردن بینی گرفته، به سبک روسی در یک صفحه اینترنت بود!

اجازه بدهید چون این تکنیک به نظرم حاشیه‌ای به نظر می‌رسد، به جای نقل آن، شیوه‌های امتحان‌پس داده را برای شما بنویسم.

نخست باید بدانیم که چرا هنگام سرماخوردگی بینی می‌گیرد. هنگام سرماخوردگی، آنفلوآنزا یا آلرژی، عروق موجود در مخاط بینی متسع می‌شوند و فضای بیشتری اشغال می‌کنند و همین باعث گرفتگی بینی می‌شود.

1- بینی‌تان را محکم نگیرید (فین نکنید!)

بدترین اشتباه این است که وقتی بینی‌تان گرفته و ترشحی ندارد، مرتب دستمال را جلوی بینی بگیرید و فین کنید، این کار التهاب مخاط بینی را بیشتر می‌کند. فقط وقتی که ترشحی دارید، بینی‌تان را آرام بگیرید.

11-24-2014 12-07-32 PM

2- از داروهای ضدالتهابی ساده یا آنتی‌هیستامین‌های برای برطرف کردن گرفتگی بینی‌ استفاده کنید

بسیاری از داروهای آنتی‌هیستامینی از نظر قانونی بدون نسخه پزشک هم قابل تهیه هستند. البته در کشور ما متأسفانه بسیاری از داروخانه آنتی‌بیوتیک‌های قوی هم بدون نسخه می‌ٰفروشند!

در هر صورت سر خود آنتی‌بیوتیک نخورید و از داروهای آنتی‌هیستامینی ساده که همان قرص سرماخوردگی یا آنتی‌هیستامین دکونژستان باشد استفاده کنید.

گرفتگی بینی‌

3- از اسپری نمکی یا سالین برای برطرف کردن گرفتگی بینی‌ استفاده کنید

اسپری نمکی داروی ایمنی است. لطفا از خرید قطره‌های قوی بازکننده بینی بدون نسخه خودداری کنید (مثلا قطره فنیل افرین)، چون عوارض خاص خودشان را دارند. اما اسپری نمکی را می‌توانید خودتان تهیه کنید و استفاده کنید.

تازه اصلا نیازی به رفتن به داروخانه نیست. شما می‌توانید یک چهارم چایخوری نمک را داخل یک فنجان آب حل کنید و بعد این محلول را با سرنگ بکشید و داخل بینی‌تان کنید.

روش استفاده از اسپری نمکی یا محلول نمک‌ دست‌ساز این است که روی دست‌شویی خم شوید، به آرامی محلول را وارد بینی کنید، اجازه دهید وارد حفرات بینی‌تان شود و بعد بازگشت کند و داخل سینک بریزد.

گرفتگی بینی‌

4- حمام بخار آب

حمام بخار آب شیوه سنتی خوبی برای بطرف کردن گرفتگی بینی است. به علاوه شما می‌توانید از مرطوب‌کننده هوا یا دستگاه بخور هم استفاده کنید.

11-24-2014 12-09-18 PM

الان در بازار یک مرطوب‌کننده هوای اولتراسونیک با کیفیت، چیزی حدود دویست هزار تومان قیمت دارد و واقعا می‌ارزد که شما یک بار هم شده، چنین وسیله‌ای را بخرید.

11-24-2014 11-19-39 AM

اگر هم نمی‌خواهید پول خرج کنید، به سادگی یک ظرف آب را جوش بیاورید. اما یادتان باشد در استفاده از بخورها هم نباید زیاده‌روی کنید.

5-برای برطرف کردن گرفتگی بینی‌ تا می‌توانید مایعات گرم بنوشید

چای و سوپ به مراتب بهتر از سرم‌ تزریقی عمل می‌کنند. این هم یکی از عجایب و شگفتی‌ها در کشور ماست که بسیاری از بیماران که در حین سرماخوردگی قادر به خوردن و نوشیدن هستند، مدام تقاضای سرم تزریقی می‌کنند، غالبا هم هیچ استدلالی را نمی‌پذیرند و به تأثیر معجزه‌آسای سرم اعتقاد دارند.

گرفتگی بینی‌

نمی‌دانم علت این امر چیست! حتی گاهی فکر می‌کنم چون پختن یک قابلمه سوپ، خرید دو کیلوگرم میوه بسیاری اوقات گران‌تر از یک ویزیت و تزریق است، بیماران دوست دارند سر به سر پزشکان بگذارند.

6- کمپرس آب گرم

آب را تا حدی گرم کنید که دستتان بتواند دمای آن را تحمل کند، بعد دستمالی را با آن مرطوب کنید و آن را روی پل بینی و پیشانی خود بگذارید. وقتی که گرمای دستمال کم شد، تعویض‌اش کنید.

کسانی که سینوزیت دارند، می‌دانند که این کار چقدر تسکین‌دهنده است.

11-24-2014 12-10-33 PM

7- بالشی زیر سر بگذارید و زیر سر خود را بلند کنید

بعضی از چیزهای آنقدر مسلم و بدیهی به نظر می‌رسند که آدم فکر می‌کند ارزش یادآوری و نوشتن را ندارند. اما در کمال تعجب، خیلی اوقات والدین بچه‌ها یا اصلا بالغین، همین نکات ساده را رعایت نمی‌کنند.

11-24-2014 12-10-59 PM

8- از چسب بینی برای برطرف کردن گرفتگی بینی‌ استفاده کنید

حتی می‌توانید نوارچسب‌های مخصوص بینی تهیه کنید، آنها را روی پل بینی بچسبانید، طوری که حرفات بینی شما را متسع‌تر کنند.

برطرف کردن گرفتگی بینی‌

9- غذای ادویه‌دار بخورید

فلفل و خردل و زنجبیل در غذایتان استفاده کنید. اینها تا حدی کار همان داروهای ضدالتهابی را می‌کنند. عسل هم یک داروی خوراکی ضدالتهاب طبیعی است.

11-24-2014 12-12-04 PM

نکته: بعضی از بیماران در مورد مصرف شیر و لبنیات در دوره سرماخوردگی می‌پرسند. در این مورد از نظر پزشکی نظر قاطعی وجود ندارد. خیلی‌ها می‌توانند بدون مشکل شیر و لبنیات در دوره سرماخوردگی بخورند، اما به نظر می‌رسد که برخی‌ها ناسازگاری خاصی با لبنیات در این دوره دارند که احتمالا به خاطر پروتئین beta-CM-7 است که تولید مخاط را بیشتر می‌کند. در هر صورت این مطلب متناقض است و شما اگر طبق تجربه خودتان در سرماخوردگی‌های قبلی، شیر وضعیت‌تان را بدتر می‌کرد، می‌توانید از مصرف آن پرهیز کنید، باقی افراد می‌توانند همچنان از آن استفاده کنند.

10- هر گرفتگی بینی‌ای به خاطر سرماخورگی نیست

گرفتگی مزمن بینی شما می‌تواند به خاطر سرماخوردگی نباشد.

لوزه سوم (ادنوئید)، انحراف‌های بینی، پولیپ‌ها، انواع آلرژی‌های شامل حساست‌های فصلی مثل تب یونجه، یا آلرژی‌های دیگر هم می‌توانند گرفتگی بینی ایجاد کنند. در بیماری رینیت وازوموتور حتی استرس بیمار (در کنار محرک‌های دیگر مثل گرد و غبار و گرده گیاهان و دود) هم می‌تواند باعث گرفتگی بینی‌ شود.

منبع


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

مشهورترین ستاره‌های هالیوود قبل از اینکه مشهور شوند (طنز!)

با میدجرنی می‌شود چهره‌ها را جوان کرد، اما تصور کنید که این کار را در مورد شخصیت‌های تخیلی فیلم‌ها انجام بدهیم و تصور کنیم آنهایی که جوانی‌شان را ندیده‌ایم، قبل از پا به سن گذاشتن چگونه بوده‌اند.یودادوایت شروتتانوس…

مجموعه‌ای از تصاویر عجیب و غریبی که در گوگل مپ و گوگل استریت دیده شده‌اند!

گوگل مپ بسیار کار راه‌انداز است و گوگل استریت اصلا اگر سرعت اینترنت اجازه بدهد، اجازه جهانگردی مجازی به ما می‌دهد.اما برخی اوقات اشخاص به صورت تصادفی و یا حین وب‌گردی‌های طولانی تصاویری در این سرویس‌های گوگل شکار کرده‌اند که بسیار بامزه…

سازه‌ها و چیزهایی که حس مگالوفوبیای ما را به شدت تحریک می‌کنند – گالری عکس

مگالوفوبیا اصطلاحی است که برای توصیف ترس شدید و غیرمنطقی از اشیاء یا چیزهای بزرگ استفاده می‌شود. کلمه "مگالوفوبیا" از ترکیب دو کلمه یونانی "مگالو" به معنای بزرگ  و "فوبیا" که به معنی ترس یا بیزاری قوی است، گرفته شده است.افراد مبتلا به…

اگر این سلبریتی‌ها تا به امروز زنده بودند …

عوامل مختلفی روی طول عمر انسان‌ها تاثیر می‌گذارد. سبک زندگی، تعذیه سالم، ورزش، پیشگیری از بیماری‌ها، پرهیز از مصرف مواد، خواب و آسایش کافی، ژنتیک، هشیاری برای پیشگیری از حوادث.اما به هر حال طول عمر برخی از انسان‌ها کوتاه‌تر از امید به…

ایده‌های خوب و خلاقانه برای دکوراسیون و منظره‌سازی فضای بیرونی خانه‌های و مجتمع‌های مسکونی و اداری

آیا تا به حال به دنبال الهام گرفتن برای دکوراسیون و منظره‌سازی فضاهای بیرونی منزل خود بوده‌اید. آیا دوست داشته‌اید بتوانید به نوعی طبیعت را در فضاهای کوچک حیاط آپارتمان یا خانه ییلاقی خود ادغام کنید.در این صورت مجموعه این پست می‌تواند…

اگر سلبریتی‌های کنونی در دوران ویکتوریایی می‌زیستند …

پس از ویلیام چهارم، که خود جانشین جرج چهارم بود، در ۱۸۳۷، ملکه ویکتوریای ۱۸ساله به تخت نشست. دوران ۶۴سالهٔ سلطنت او در تاریخ انگلستان به «عصر ویکتوریا» شهرت دارد، که همزمان با به‌اوج‌رسیدن گسترهٔ امپراتوری بریتانیا در سطح جهان بود.اما…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
46 نظرات
 1. امید مصدق - Grahamsms.com می گوید

  هنگام بروز یک واکنش حساسیت (آلرژی)، ماده شیمیایی بنام هیستامین در بدن آزاد میشود.افزایش هیستامین به التهاب هایی میشود که عمده ترین آن در بینی بروز میکند چرا که تراکم عروق در این ناحیه بیش از سایر نقاط است. در سرماخوردگی نیز ویروس طی مراحلی منجر به ترشح هیستامین می‌گردد.
  ضد هیستامینها با مهار آزاد سازی هستامین، ترشحات بینی را کاهش داده، منجر به بهبود آبریزش بینی می‌گردند. اما عمده‌ترین و پردردسرترین عارضه جانبی این داروها، خواب آلودگی است.

  به همین خاطر هست معمولا بر اروی این داروها برچسب « این دارو ممکن است باعث خواب آلودگی شود لذا ضمن درمان از رانندگی و کار با آلاتی که نیاز به هشیاری کامل دارند، خودداری شود». دیده می شود خواب آورترین آنها، دیفن هیدرامین میباشد. هر چه اثر خواب آوری یک ضد هیستامین کمتر باشد، سایر عوارض جانبی آن نظیر خشکی دهان، حلق و بینی، اشکال در دفع ادرار و یبوست نیز در طی مصرف آن از شیوع کمتری برخوردارند.
  باید توجه داشت که اثر خواب آلودگی این داروها در مصرف همزمان با الکل، خواب آورها، آرام بخشها، ضد افسردگیها، ضد اضطرابها و برخی مسکنها، شدت می‌یابد.

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   آنتی‌هیستامین‌های نسل جدید کمتر عارضه جانبی خواب‌آوری رو دارند (فرض کنید ستریزین یا فکسوفنادین). ضمن اینکه خیلی‌ها که هنگام سرماخوردگی در منزل استراحت می‌کنن، بدشون نمی‌یاد کمی دارو خواب‌آور باشه تا این دوران طی بشه 🙂

   1. پویا می گوید

    ستریزین رو تست نکردم ولی فکسوفنادین زیاد مصرف کردم و خیلی عالیه. فقط اثر آن آنی نیست و کمی طول میکشه و بهتره دوره ای مصرف بشه. در بازار بیشتر با نام تجاری تلفست یا نامهای دیگر شناخته میشه.

    1. عباس می گوید

     فکر می کنم در هر زمینه صحبت شده اما از با ارزشترین ماده (دود اسفند) صحبتی به میان نیامده که بنده طی هفقتاد و چند سال کنجکاوی و تجربه وطی آزمایشات روی خودم و نزدیکانم به این نتیجه رسیدم که بخور اسفند در هنگام سرما خوردگی برای رفع گرفتگی بینی و درمان قطعی سینوزیت مؤثر است. نفوذ دود اسفند باعث تحریک سینوسها شده و ترشح مخاط مجرای بینی افزایش می یابد و همین امر باعث خارج شدن چرکها و عفونتهای درونی می شود. این یکی مورد را من از یک روستائی کوهستانی فرا گرفتم قضیه از این قرار بود که اویل سال 1342 سرباز وظیفه بودم و در یک اردوگاه جنگی در یک منطقه کوهستانی صعب العبور قرار داشتم اول زکام گرفتم و بعد تبدیل می شود به سینوزیت و در نهایت موجب سردرد های وحشتناک… در آن زمان فقط پنی سیلین و سولفامید رواج داشت ومن طی مدت زیادی آماج تذریقات وحشت ناک پنی سیلین (اما بی اثر) قرار داشتم. پزشکان منطقه طی جلساتی مرا از مأموریت کذائی معاف کردند. خلاصه همین همسفر روستائی همین نسخه(بخور اسفند) را برایم پیچید و پس از مدت کوتاهی بهبودی چشمگیری حاصل شد و متعاقب آن خیلی ها با راهنمائی اینجانب از شر عمل جراحی سینوزیت رهائی یافتند

 2. ناردن می گوید

  من از یک نفر شنیده ام که اگر آب پیاز رو داخل حفره های بینی بریزیم ، خیلی خوب عمل میکنه گرچه سوزش وحشتناکی داره. درسته؟؟
  من خودم تا به حال امتحان نکرده ام چون ترسیدم خطرناک باشهو مخصوصا اگر اب پیاز زیادی بالا بره.

 3. امید مصدق - Grahamsms.com می گوید

  پنی سیلین – آموکسی سیلین – سفالکسین – جنتامایسین – تتراسایکیلین – تریموکسازول و … شاید بیش از 100 نوی آنتی بیو تیک وجود دارد. در فصل زمستان مردم ما با مصرف بی رویه و بدون نسخه پزشک بیشتر رو به مصرف خود سرانه و نامنظم آنتی بیوتیکها می آورند. باید بدانیم آنتی بیوتیکی که برای عفونتهای گوش مورد استفاده قرار می گیرد با آنفلونزا یا عفونت اداری با هم فرق می کند . لذا نباید هر آنتی بیوتیکی را مصرف کرد.

  متاسفانه کتابها و app هایی نیز در زمینه دارو ها عرضه عرضه شده است و خیلی ها با خواندن آنها خود را همه چیز دان حساب کرده و 10 فرمان صادر می کند.
  پارسال طبق خبری که از بی بی سی پارسی شنیدم : ایرانیاها 20 برابر میانگین جهانی آنتی بیوتیک مصرف می کنند
  ولی این خبر بد موضوع نیست . خبر بد در ایران و خیلی از کشورها ، مصرف بی رویه ، خودسرانه و نامنظم ( باید مصرف آنتی بیوتیک بصورت کامل و منظم ادامه یابد ، نه اینکه بیمار فکر کند بهتر شده است ، مصرف دارو را ادامه ندهد ) باعث شده است تا مقاومت آنتی بیوتیکی شکل گیرد. یعنی حرکت اشتباه ما باعث تکامل و یا جهش ژنتیکی باکتری ها یا ویروسها به شکلی می شود که دیگر آنتی بیوتیکهای قبلی کارساز نیستند . و همین باکتری قوی شده امکان انتشار دارد و این موضوع را نگران کننده تر می کند. این موضوع تا بدان آنجا اهمیت دارد که فردی ممکن است به دلیل عفونت ساده بعد از جراحی بمیرد ، زیرا آنتی بیوتیکها دیگر کارساز نیستند.
  از این رو دانشمندان حوزه پزشکی در این چند سال بارها هشدار داده اند.

  مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ، باعث از بین رفتن باکتری های مفید معدهو در نتیجه کمبود ویتامین b و کلی مشکلات دیگر می شود که نتیجه نهایی آن نابودی یکی از پیچیده ترین اکوسیستم های روی کره زمین ، یعنی معده ما میباشد. عفونتهای قارچی ، اختلال در انعقاد خون میشود ، روند طولانی شدن بیماری و …

  لذا بدون توصیه پزشک مصرف نکنید. و هنگام مصرف منظم دوره درمان را تا آخر طی کنید.( البته نه هر پزشکی . متاسفانه به دلیل اصرار بیماران خیلی از پزشکان در کشور ما به خواسته های آنان تن در می دهند زیرا بیمار فکر می کند او پزشک خوبی نیست.) در کشور انگستان و خیلی از کشورهای اروپایی فروش آنتی بیوتیک بدون نسخه پزشک در داروخانه ممنوع است.

 4. سعید می گوید

  اگر 1 درصد خوانندگان سایتتون به این توصیه ها عمل کنند انقلابی در نظام بهداشتی ایران خواهد بود

  1. حسین اکبری می گوید

   چه قشنگ به صورت غیر مستقیم به جامعه‌ی آماری زیاد سایت اشاره کردید!

 5. محراب می گوید

  سلام خسته نباشید
  من مطالب شما رو از طریق FEEDLY پیگیری میکنم چند وقتی هست که در فیدلی فقط عنوان مطالب شما نوشته میشه و متن اصلی نمیاد.ممنون میشم پیگیری کنید

  1. آيدا می گوید

   منم که از اینو ریدر استفاده میکنم همین مشکلو دارم

   1. پویا می گوید

    در اینو ریدر اگر ورژن قدیمی است روی عکس کاناپه بزنید یا اگه ورژن جدیده از بالا به پایین بکشید تا کل متن ظاهر بشه. حالا مشکل یک پزشک که فنیه ولی این برای سایتهایی که متن رو کامل ارایه نمیدن و گرو کشی میکنن عالیه.

 6. سعید۱۷۰۹ می گوید

  پیاز هم ضدالتهابه دیگه؟ نیست؟ تجربه من و بعضی شنیده‌ها می‌گه هست.
  از تجربه شخصی هم بگم، همین سرماخوردگی چند روز پیشم با خوردن پیاز خیلی سریع‌تر بهبود پیدا کرد. در حد نصف یک لایه پیاز متوسط رو هر دو سه ساعت یه بار جویدم(تو روز اوج بیماری( که باعث شد التهاب گلوم تقریبا تو یکی دو روز نابود بشه و کل بیماری هم داره از بین می‌ره(:

 7. سعید - Z می گوید

  الان پزشک ها می تونن این مطلب رو داشته باشن و وقتی مریضی اومد برا ویزیت ، با دست پر بیاد بیرون!
  (با کلی اطلاعات ساده ، اما کاربردی )

 8. آرش می گوید

  عالی بود دکتر.
  راستی در مورد ادویه اگر جسارت نباشه بکبار پزشکی به من توصیه کرد ازش استفاده نکنم. مثلا آش اماج، یا آش فلفل نخورم! چون سبب تحریک سرماخوردگی و آلرژی میشه! گرچه بنده به چیزی آلرژی ندارم. خواستم نظرتون رو در این مورد بدونم.
  رسی

 9. ashkan می گوید

  من به هیچ عنوان از قرص واسه سرما خوردگی استفاده نمیکنم
  بجاش هر روز صبح اب گرم و عسل میخورم بعد از سه روز خوب میشم
  غذاهای ادویه دار هم که هر روز میخورم :))
  ولی تا حالا بخور رو امتحان نکردم

  1. ساره می گوید

   تو اب گرم و عسلت لیمو تازه هم بچلون… اونوقت میشه دواى سرفه و خلط!

 10. فرشاد می گوید

  خیلی مفید بود!

 11. منوچهر می گوید

  جناب مجیدی تبریک فراوان بخاطر تغییر قالب. شخصا دیدن نظرات متفاوت کاربران در مورد قالب جدید که در زیر همه پست ها توزیع شده آزارم می دهد. این مورد در هنگام تغییر قبلی قالب نیز بسیار مشهود بود. امیدوارم دفعه بعدی به فکر یک پست ثابت در مورد قالب جدید و یک لینک ثابت در تمامی صفحات برای مدت محدودی باشید تا بحثها و نظرات کاربران مستقلا در زیر همان پست مطرح و پاسخ داده شود. مدت طولانی ای هست که من 1پزشک رو از طریق کامپیوتر رومیزی مطالعه می کنم. قالب قبلی بنظرم از هر نظر بی نقص بود اما قالب جدید حتی قانون فضای سفید یا خالی را رعایت نکرده و واردشدن به سایت استرس زیادی را به دلیل شلوغی و درهم رفتگی مطالب به کاربر القا می کند. گرچه پس از شروع و در هنگام مطالعه یک پست، بدلیل انتخاب سایز و نوع مناسب فونت مطالب، کاربرکاملا احساس راحتی می کند و به ادامه مطالعه ترغیب می شود.
  ضمنا در صفحه ثبت نام اندازه و موقعیت فیلدهای ورودی اصلا مناسب نیست و احتمال می دهم شاید بدلیل استفاده از فایلهای هم نام css قالب قبلی باشد! من از مرورگر موزیلا استفاده می کنم.
  ممنون و موفق باشید

 12. siamak gol می گوید

  دکتر عکس پایین سایت کیه؟ چیه؟
  http://1pezeshk.com/wp-content/uploads/2014/11/footer1.jpg

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   این رو هم شما باید پاسخ بدین!

   1. یک جوان می گوید

    اگه منظوراون دوستمون اون دکتری هستن که عینک زدن و تو مرکز جمع نشستن ایشون اقای Rudolf Virchow هستن درسته اقای مجیدی؟
    لینک اطلاعات بیشتر در دانشنامه بریتانیا برای دوستانی که علاقه دارن
    http://www.britannica.com/EBchecked/topic/629797/Rudolf-Virchow

   2. siamak gol می گوید

    چرا همش ما پاسخ بدیم؟ یه بارم شما پاسخ بدین

 13. یک جوان می گوید

  دکترجان این جمله یعنی چی؟طوری که حرفات بینی شما را متسع‌تر کنند. توی بند 8 نوشتین
  پست مفیدی بود از شکل جدی نوشتن وتاحدودی فلسفی در این پست سمت طنزهم رفتین نکات جالبی گفتین اما متاسفانه واقعیت هاییست که دردناکند
  به لطف توضیحات اقای مصدق درمورد مقاومت بیماری های جدید هم اطلاعاتم به روز شد میخاستم ازشما بپرسم که ایشون توضیح دادن.
  ممنون از اطلاعات مفید.

  1. Hamed953 می گوید

   جسارتا ، احتمالا نظر جناب دکتر همان “حفرات” جمع “حفره”یا حفره ها بوده است ، یعنی باز شدن بیشتر سوراخهای بینی ، چون این چسبها پوست بینی را از طرفین به سمت خارج بینی میکشند و مانند اینکه از داخل بینی به جداره بینی به سمت خارج فشار بیاورید، که موجب باز شدن بیشتر مجرای هوا و راحتی تنفس میشود.

 14. احسان می گوید

  مطلب بسیار مفیدی بود. در مورد سرماخوردگی سوال بنده این است که به چه علت برخی مردم با طی روند چند روزه عادی سرماخوردگی بهبود می‌یابند، اما برخی دیگر حتما با عفونت و گلودرد هم رو به رو می‌شوند. مثلا خود من که الان ۲۲ ساله هستم چنین مشکلی دارم. همیشه سرماخوردگی عادی من به عفونت و گلودرد ختم می‌شود و کارم به پزشک و آنتی بیوتیک می‌رسد. ممنون میشم اگه شما در این مورد توضیحی بفرمایید.

 15. ساره می گوید

  مهمترین نکته اینه که در دوران سرماخوردگى همیشه یه “پرستار”هم باید کنار ادم باشه (مادر عزیز تر از جان و البته همسر) که علاوه بر تهیه یه دیگ گنده سوپ پر فلفل و روزى سه وعده فرنى داغ و لیمو شیرین و شلغم …. توانایی و صبر لازم جهت گوش دادن مداوم به ناله هاى سوزناک و بى دلیل بیمار(در اینجا مرد خانواده) رو هم داشته باشه…. تازه وقتى هم که ازون دیگ گنده سوپ چیزى به خودش نرسید صبورانه لبخند بزنه و بگه …عه همشو خوردى؟ نوش جونت عزیزم! و کظم غیظ کنه!!!! (این شرح حال دروز گذشته من بود)

 16. vahid می گوید

  بیماران دوست دارند سر به سر پزشکان بگذارند. خخخخخخخ
  ملت مگه مشکل دارن
  دکتر سه بار صفحه بالا پایین کردم تا قسمت نظرات پیدا کردم
  ولی قبول دارم جاش خوبه درست زیر مقاله

 17. پویا می گوید

  باید توسط دولت فرهنگ سازی بشه که مردم بفهمند که سرما خوردگی یک بیماری ویروسی است و با آنتی بیوتیک درمان نمیشود. فقط در صورت مشاهده آن علایم جدول معروف استرپ تروت باید به پزشک مراجعه کرد. کاش در این مورد هم توضیح میدادید.
  راستی میگن زینک هم دوره را کوتاهتر میکنه البته اثبات شده نیست.

 18. vahid783 می گوید

  من وقتی آنتی هیستامین که می خوردم دچار خواب آلودگی شدید می شدم، ولی یک بار یک دکتر قرص هیدروکسی زین برام نوشت که کار آنتی هیستامین رو می کنه ولی خواب آور هم نیست.
  راستی محلول آب نمک واقعا معجزه می کنه، اگه به محض این که احساس سرما خوردگی کردین روزی چند بار با سرنگ بینی تون رو شستشو بدین( من این جوری شست و شو میدم) ، خیلی اوقات اصلا به مرحله دکتر رفتن نمی رسین، سریعا مریضی خوب میشه.( اون مدل تب و لرز ها رو نمی گما! البته واسه اونا هم تاثیر داره)

 19. fh.homair می گوید

  اجازه دهید آبریزش بینی تان ادامه یابد چون عکس العمل طبیعی بدنتان در برابر بیماریست و خرد بدن می خواهد در برابر ویروس یا عامل خارجی مقاومت کند و وقتی شما آنتی هیستامین ها را مصرف می کند مانند آنتی هیستامین دکوژنستان مصرف می کنید و ترشحات را خشک می کنید در چرخه عمل دفاع طبیعی بدن اختلال ایجاد کرده و احتمال اینکه دچار سینوزیت بشوید بسیار زیاد است و چرخه بیماری طولانی می شود اما هنگامی باید آنتی هیستامین مصرف کرد که خرد بدن دچار اختلال شود و نیاز به کمک خارجی داشته باشد و حتی برای تب زیر 38.5 هم نباید تب بر مصرف کرد چون تب ادامه مقاومت بدن در برابر عامل خارجی است و مصرف دارو نباید خود سرانه باشد و یک پزشک حاذق باید تشخیص مصرف دارو را بدهد در موقعی که خرد بدن شکست خورده و نیاز به مصرف دارو دارد

 20. من می گوید

  من از بهار دچار حساسیت آزاردهنده ای هستم. هر صبحو شببارها عطسهمیکردم.
  بعد از مصرف سیتریزینابریزش بینیهماضافه شدو الان همهمچنان به طرزوحشتناکی آبرریزش دارم.

  یه دوره 30 روزه سیتریزین خوردم وبعد قطع کردم.
  با تجویزپزشک مجدداً در دوهفته اخیر شروع کردم + قطره بینی + اسپری فلیکسوناز

  ولی هنوزاین مشکل ادامه داره.
  چه کار کنم؟

 21. مینا می گوید

  من خودم نه همه این توصیه ها که فرمودید اما بعضی هاشو موقع سرماخوردگی انجام می دم و بعد دوره کاملا خوب می شم‏ و هیچ وقت واسه سرماخوردگی ساده دکتر نمی رم و آنتی بیوتیک مصرف نمی کنم‏ تا حالام مشکلی پیش نیومده
  این قضیه باعث تعجب خانواده‏ ‏‏‏‏دوستان و تمسخر آنها شده که چرا در این قضیه تنبلم!!! و لابد از آمپول می ترسم!!!
  دقیقا کسانی گیر میدن که تحصیل کرده هستند و جزو طبقه متوسط به بالا که به راحتی می تونن در این زمینه مطالعه کنند
  حداقل شنیدن که اطبای غربی!!! جز ویتامین سی و استراحت و مایعات تجویز خاصی ندارند

 22. حسین می گوید

  سلام من سینوزیت دارم. به پیشنهاد یکی از دوستان بعد از بخور با بابونه و ختمی از دود کرده عنبر نسا استفاده کردم که حالم رو خیلی زود بهتر کرد. می خواستم بدونم شمایی که پزشکی درباره استفاده از این ماده مطلب خاصی هست که باید بدونم؟ ممنون

 23. سیما می گوید

  به نظرم مقادیری که برای تهیۀ آب نمک داده اید نمک بالایی دارد. اما در کل بسیار عالی بود.

 24. سپیده می گوید

  من بعد از خوردن سوپی که توش فلفل ریخته شده به شدت ابریزش بینی پیدا می کنم/اینقدر شدید که مجبورم سرمو بالا نگه دارم و مرتب بینیمو با دستما جلوی ابریزشو بگیرم
  به نظرم فلفل برای همه، کار نمیکنه

 25. مهرداد می گوید

  در مانهای سنتی زیر رو پیشنهاد میکنم:
  ١- ذره ای عسل اعلا رو در عرق نعنا حل کنید و با قطره چکان شبی دو قطره در هر بینی بریزید. معجزه میکنه.
  ٢- روغن سیاه دانه شبی یک قره در بینی بریزید. ترشحات رو شدت میده تا تموم بشن.
  توجه کنید که این دو روش رو باهم استفاده نکنید! فقط یکیش.

 26. جام طلا می گوید

  راستش در مورد قرصهای سرماخوردگی و آنتی هیستامین مخالفم. اتفاقا کاربرد اونها برای مواقعی است که آدم مجبوره بره سرکار وگرنه اگه قرار باشه آدم توی خونه باشه و امکان بخور و شستشوی مرتب بینی و سوپ گرم فراهم باشه که دیگه نیازی به قرص سرماخوردگی و آنتی هیستامین نیست.
  ولی وقتی آدم میخواد بره سرکار و علائم سرماخوردگی آدم رو بیچاره میکنه،‌ لازم داره که قرص سرماخوردگی استفاده کنه که اونها هم برای من به شدت خواب‌آور و گیج‌کننده هستند و حتی ممکنه برم زیر ماشین!
  ولی در مورد عدم نیاز به آنتی‌بیوتیک و حتی مراجعه به پزشک و اینکه سرماخوردگی یک بیماری ویروسیه که باید دوره‌اش طی بشه، متاسفانه در جامعه ما حتی بین قشر تحصیلکرده ناآگاهی خیلی خیلی زیادی وجود داره که دقیقا باعث همین مشکلاتی میشه که شما اشاره کردید. حتی خیلی‌هاشون این موارد رو می‌دونند و به کرات شنیده‌اند، اما می‌گویند اعتقادی نداریم و آنتی‌بیوتیک زودتر باعث بهبودی ما می‌شود.
  پزشکان هم همین مشکل رو دارند، اگر دارو تجویز نکنند؛ بیمار وی را پزشک بدی می‌شمارد و می‌رود پیش پزشک دیگر و بعدی و بعدی و بالاخره دارو را دریافت می‌کند. پزشکان مجبورند برای از دست ندادن بیماران، دارو تجویز کنند. حتی سراغ دارم پزشکانی که بخاطر این موضوع، بجای آنتی‌بیوتیک، آب مقطر تجویز کرده‌اند تا بیمار خیالش راحت باشد که «سوزن» خورده! و خوب می‌شود. از آن طرف هم پزشکانی هستند که برای یک سرماخوردگی،‌ دوجور آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کنند تا بیمارشان کاملا! راضی باشد.
  خیلی از این بیماران حتی با تجویز دارو هم دست‌بردار نیستند و بعد از یک روز که خوب نشدند دوباره دکتر دیگری می‌روند و داروی دیگری می‌گیرند و این تعویض داروها موجب عدم تکمیل دوره آنتی‌بیوتیک می‌شود و مشکلات مقاوم شدن به آنتی‌بیوتیک را ایجاد می‌کند.
  بنظر می‌آید آموزش‌ مردم در رسانه‌های جمعی، سختگیری در خصوص عدم فروش آنتی‌بیوتیک بدون نسخه، سختگیری بیشتر بیمه‌ها که مثلا دو نوع آنتی‌بیوتیک برای سرماخوردگی در یک هفته را ممنوع کنند، می‌تواند کمی این حجم زیاد مصرف آنتی‌بیوتیک برای سرماخوردگی‌های ساده را کاهش دهد.
  خیلی ممنون از مطلب بسیار خوبتون. سعی می‌کنم اون رو به شکلهای مختلف به اشتراک بگذارم و برای دیگران ارسال کنم تا شاید کمی آگاهی جامعه در این زمینه افزایش یابد.

 27. ابراهیم می گوید

  وسیله ای هم برای شستشوی بینی طراحی و عرضه شده است که کار را بسیار راحت می کند مثلن این یکی:
  http://biniwash.com/fa/Default.aspx?tabid=60&language=fa-IR
  در کشورهای غربی این وسیله به رایگان برای بیمه شدگان ارسال می شود تا هزینه های درمان را پایین بیاورند

 28. نادر می گوید

  آقای مجیدی فقط خواستم بگم پوسته جدید عالیه! معلومه به راحتی کاربر حسابی فکر شده.

 29. احمد می گوید

  بهتر بود یک گزینه پرینت هم به مطالبتون اظافه می کردین

 30. ابوطالب می گوید

  سرماخوردگی اصلاً بیماری نیست، یه نام مسخره است که ما به نوعی واکنش های مفید سیستم ایمنی بدن برای پاکسازی سموم و کثافات داخل بدن اطلاق می کنیم. آیا تا حالا ندید کسی در تابستان و در اوج گرمای هوا به این عارضه مبتلا بشه؟ مطمئناً زیاد دیدید. لابد اون موقع باید اسمش رو بذاریم “گرماخوردگی”!!! به هر حال در موقعی که کسی به اصطلاح رایج “سرما” می خوره! بهترین کار استراحت کافی و خوردن آب و میوه جات (به خصوص مرکباتی مثل پرتقال، نارنگی، لیموشیرین، لیمو ترش و البته سایر میوه ها) است. همچنین اگه خواهان درمان اصولی و درست هستید به هیچ وجه نباید از قرص، کپسول، دارو، آمپول و … استاده کنید. این ها می تونه عوارض بسیار خطرناکی داشته باشه. اغلب کسانی که دچار سینوزیت می شن کسانی هستند که بیشتر از همین داروها استفاده کردند و اجازه ندادند بدن این اخلاط و کثافات رو بیرون بریزه و با داروهای مختلف همین چرک ها رو در درون بدنشون به اصطلاح “خشک” کردند.

 31. محمد می گوید

  عالی بود

 32. ایرانی می گوید

  من با وجود عمل انحراف بینی و زیبایی مشکل آلرژی و گرفتی بینیم حل نشد..میذارم به حساب حساسیت فصلی..ولی این روش ها اغلب موقتی هستن و درمان نیستن..واقعن چرا درمان قطعی واسه آلرژی وجود نداره؟ من حتی کسایی رو میشناسم که زندگی واسشون جهنم شده از بس همه جور روش رو امتحان کردن..من فکر میکنم از آب و هوای ایران باشه و البته استرس که آخر مطلبتون گذاشته شد.

 33. نیما فروتنی می گوید

  سلام
  مطالب صفحه شما بسیار عالی است . من از قرص سرماخوردگی اکتوکلد در سرماخوردگیم استفاده میکنم و اینکه هم ضد درد و هم ضد حساسیت و هم ضد سرفه و هم ضد احتقانه هستش بسیار عالیه به شما هم پیشنهاد میدم .

 34. Mobina می گوید

  سلام تروخدا کمکم کنین دیگه واقعا خسته شدم الان 4 روزه که دماغام کیپ شده شبام با دهن نفس میکشم و هر 5دقه باید پاشم اب بخورم چون دهنم خشک میشه …
  اولش وقتی اب دهنمو قورت میدادم یکم درد میکرد الان خوب شده اما دماغم داره کلافم میکنه یکی گفت روغن بنفشه بریری خوب میشه ریختم ولی بازم اسر نکرد از اسپری استفاده کردم اما بازم گرفته فینم که میکنم هر دفه خلط مانن میاد ولی بازم باز نمیشه دیگه کلافه شدم یکی کمکم کنه ??

 35. ۱۲۳ می گوید

  یک راه دیگه هم هست که همین الان میتونید انجام بدید رو پهلو دراز بکشید یکی از سوارخ های بینی تون باز میشه حالا روی اون پهلوتون دراز بکشید تا اون یکی سوراخ دماغتونم باز شه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.