واکسن «جهانی» آنفلوآنزا، تحولی در واکسیناسیون آنفلوآنزا

2

آزمایش واکسن «جهانی» آنفلوآنزا به تازگی در انگلیس شروع شده است، در صورت موفقیت آزمایش این واکسن، دیگر لزومی به تزریق سالانه واکسن آنقلوآنزا نخواهد بود.

این واکسن توسط پژوهشگران دانشگاه آکسفورد ساخته شده است و اسلحه‌ای مؤثر علیه همه‌گیری جهانی آنفلوآنزا محسوب می‌شود.

واکسن‌هایی که در حال حاضر علیه آنفلوآنزا استفاده می‌شوند، سیستم ایمنی بدن را علیه پروتئینهای H ‌وN که روی جدار خروجی ویروس وجود دارند، تحریک می‌کنند. اما مشکل اساسی این است که ساختمان این پروتئینها همواره تغییر می‌کند (موتاسیون) و بنابراین واکسنی که امسال بر علیه سویه‌ای از ویروس‌های آنفلوآنزا مؤثر است، سال بعد ممکن است، مؤثر نباشد و بنابراین محققان مجبور شوند، از نو واکسن را بسازند.

دیاگرامی از ویروس آنفلوآنزا

دانشمندان برای رفع این مشکل، تصمیم گرفتند که واکسنی بر اساس پروتئین‌های درونی ویروس بسازند، این پروتئین‌ها، در بیشتر سویه‌های ویروس آنفلوآنزا مشابهند.

برای درست کردن واکسن جدید از تکنیکی استفاده شده است که قبلا در ساخت واکسن سل و مالاریا از آن بهره گرفته شده بود. در این روش، از ویروس ضعیف شده آبله، برای حمل پروتئین‌های درونی ویروس آنفلوآنزا به بدن استفاده می‌شود.

ویروس‌های آبله بعد از ورود به بدن و تکثیر شدن، پروتئین‌های دورنی ویروس آنفلوآنزا را بر جدار خود خارجی خود، در معرض سیستم امینی قرار می‌دهند. ( پروتئین ماتریکسی ۱ و نوکلئوپروتئین) در نتیجه، نوع خاصی از سلول‌های ایمنی موسوم به سلول‌های T، نسبت به آنها حساس می‌شوند، بنابراین وقتی که بدن مورد تهاجم ویروس‌های آنفلوآنزا قرار می‌گیرد، این سلول‌های ایمنی با شناسایی این پروتئین‌ها، آنها را نابود می‌کنند.

دکتر سارا گیلبرت -رئیس تیم تحقیقاتی که روی این پروژه کار می‌کند- می گوید که در مرحله نخست آزمایش، این واکسن به ۱۲ فرد داوطلب تزریق خواهد شد. البته واکسن تا زمان ورود به بازار راهی دراز، پیش رو دارد، اما اگر این پروژه توأم با موفقیت باشد، دیگر نیازی به تزریق سالانه واکسن آنفلوآنزا نخواهد بود. بعد از تزریق تنها یک نوبت واکسن، هر فرد تنها به یک تزریق یادآور دیگر بعد از ۱۰ سال نیاز خواهد داشت.

منبع:  بی‌بی‌سی و سایت دانشگاه آکسفورد

 
2 نظرات
  1. azh می گوید

    امیدوارم راه حلی برای این ویروس همه گیر یافت شه.

  2. ناباور می گوید

    اگه دربرابر موتاسیون ویروس‌ها مقاوم باشه که خیلی جالبه. کسانی که فکر می‌کنند فرگشت رخ نداده به این ویروس‌ها نگاه کنند!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.