فیلم مفیستو – نقد، بررسی و خلاصه داستان – Mephisto (1981)

0

کارگردان : ایشتوان سابو
فیلمنامه‌نویس : پتر دوبائی و سابو، برمبنای رمانی نوشته کلاوس مان.
فیلمبردار : لایوش کولتائی.
آهنگساز(موسیقی متن) : زدنکو تاماسی.
هنرپیشگان : کلاوس ماریا براندائر، کریستینا یاندا، ایلدیکو بانشاگی، رولف هوپه، دیوردی تسرهالمی، پتر آندورائی و کارین بوید.
نوع فیلم : رنگی، ۱۴۴ دقیقه.

آلمان، سال ۱۹۲۸. «هندریک» (براندائر)، بازیگری که خود را وقف تآتر و موفقیت در این هنر کرده است با این شیفتگی یک بُعدی، چشمش را به روی تمام واقعیت‌های اطرافش بسته است. با وجود این، هرگز علایقش را کنار نمی‌گذارد تا متوجه وقایع سیاسی کشورش بشود، اما به‌دلیل رابطه‌اش با مقامات دولتی، سعی می‌کند تا به دیگران هم کمک کند، پنهان‌شان کند، و از اعدام یا زندان نجات‌شان دهد. تا اینکه آرام‌آرام متوجه می‌شود برای آزادی فردی و هنری‌اش، محکوم و به سازشکاری بیشتری است…

اواخر دهه ۱۹۲۰ و اوایل دهه ۱۹۳۰ آلمان، دورانی است که اغلب در سینما برای نمایش مشکلات سیاسی به کار می‌رود. تقارن جنبش‌های کمونیستی، سوسیالیستی و پیشگامان فاشیسم در خلاء سیاسی سال‌های پس از جنگ جهانی اول در آلمان، برای تمام کسانی که می‌خواهند به فاشیسم و عواقب آن بپردازند، جذابیتی فوق‌العاده دارد. مان (نویسنده رمانی که فیلم از آن اقتباس شده و نخستین‌بار در ۱۹۳۶ به چاپ رسید) در تحلیلش از شکل‌گیری فاشیسم با استفاده از شخصیت‌ یک بازیگر (که از شخصیت گوستاف گروندگنس الهام می‌گیرد) موفق می‌شود تا این سؤال کلیدی را مطرح کند: «اگر شما بودید، چه می‌کردید؟» اما در اقتباس سابو، شخصیت پیچیده‌تر و مبهم‌تر شده و همین باعث می‌شود تا همدلی تماشاگر با او در تمام پیچ و خم‌های داستان گسترش یابد. شخصیت‌پردازی براندائر فوق‌العاده است و هرگز در دام اغراق‌های نمایشی معمول این نوع فیلم‌ها (که به زندگی بازیگران صحنه می‌پردازند) نمی‌افتد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.