فیلم بدون قصد ارتکاب جرم – نقد، بررسی و خلاصه داستان – Absence of Malice (1981)

0

کارگردان : سیدنی  پولاک
فیلمنامه‌نویس : کورت لوتکه
فیلمبردار : اوئن رویزمن
آهنگساز(موسیقی متن) : دیو گروسین.
هنرپیشگان : پل نیومن، سالی فیلد، باب بالابان، ملیندا دیلن، لوتر آدلر، باری پریموس، جوزف سامر، جان هارکینز، دان هود و ویلفورد بریملی.
نوع فیلم : رنگی، ۱۱۶ دقیقه.

«مایکل گالاگر» (نیومن) پسر تبهکاری که مرده است، اینک کسب و کاری مشروع را در میامی ادامه می‌دهد. یک بازپرس فدرال به‌نام «الیوت رُزِن» (بالابان) که گمان می‌برد «گالاگر» درباره ماجرای ناپدید شدن یکی از رهبران کارگری به‌نام «دیاز» چیزهائی می‌داند و اصولاً هنوز به ادامه شرکت او در فعالیت‌های خلافکارانه مظنون است، اطلاعاتی را به دوست خبرنگارش، «مگان کارتر» (فیلد)، می‌دهد. «مگان» درباره این موضوع داستانی در روزنامه می‌نویسد که عواقب تراژیکی در بر دارد و «گالاگر» را به تلافی جوئی وامی‌دارد. «مگان» می‌خواهد از آشنائی‌اش با «گالاگر» برای کسب اطلاعات بیشتر استفاده کند.

«گالاگر» قادر نیست بی‌گناهی خود را در قضیه ناپدیدشدن «دیاز» ثابت کند. او در واقع هنگام این حادثه در آتلانتا مشغول کمک به دوستش، «ترزا» (دیلن)، برای سقط چنین بوبده است. «ترزا» نزد «مگان» می‌رود و واقعیت را به او می‌گوید ولی التماس می‌کند که اسمش برده نشود. اصرار «مگان» بر ثبت همه‌چیز، «ترزا» را به‌سوی خودکشی سوق می‌دهد. «گالاگر» به «مگان» حمله‌ور می‌شود و در می‌یابد که منبع اطلاعات «رُزن» بوده است. «گالاگر» با اجرای نقشه‌ای «رُزن» را نسبت به «کوئین» (هود)، دادستان محلی، بدبین می‌کند و سپس وقتی «رُزن» به استراق سمع غیرقانونی متوسل می‌شود، هم او و هم «کوئین» شغل‌شان را از دست می‌دهند. «مگان» هم همین‌طور؛ گرچه به‌نظر می‌رسد رابطه‌اش با «گالاگر» ادامه پیدا کند.

در جبهه مقابل فیلم‌هائی مثل همه مردان رئیس‌جمهور (آلن‌ج.پاکولا، ۱۹۷۶)، این یکی از آثاری است که بر زیان‌های جبران‌ناپذیر کنجکاوی‌های ژورنالیستی تأکید دارد. جدا از این، اثری کاملاً معمولی است از کارگردانی که از این گونه آثار بسیار ساخته و نیومن پا به سن گذاشته هم به هرحال اعتماد به نفسی ستودنی دارد!

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.