فیلم مساعدت جنوبی – نقد، بررسی و خلاصه داستان – Southern Comfort (1981)

0

کارگردان : والتر هیل.
فیلمنامه‌نویس : مایکل کین، گیلر و هیل.
فیلمبردار : اندرو لاسلو.
آهنگساز(موسیقی متن) : رای کودر.
هنرپیشگان : کیت کارادینف پاورز بوت، فرد وارد، فرانکلین سیلز، ت. ک. کارتر، لوئیس اسمیت، لس لانم، پیتر کایوت و کارلوس براون.
نوع فیلم : رنگی، ۱۰۶ دقیقه.

لوییزیانا، سال ۱۹۷۳. نُه سرباز گارد ملی – که اغلب «دهاتی» هستند، جز «اسپنسر» (کارادین)، فرزند یک خانواده بانکدار؛ «هاردین» (بوت)، مهندس شیمی اهل تکزاس و «کریبس» سیاه‌پوست (کارتر) – برای انجام تمرین‌های نظامی به سمت باتلاق‌ها می‌روند. با ترغیب «اسپنسر»، و با مخالفت «بودن» (براون)، آنان سه قایق ساکنان محلی را برمی‌دارند تا زودتر به مقصد برسند. «استاکی» (اسمیت) با دیدن فرانسوی‌ تبارها در ساحل، از سر تفریح چند تیر شلیک می‌کند، اما در جواب، گلوله‌ای شلیک می‌شود که «گروهبان پول» (کایوت)، رهبر گروه، را از پای در می‌آورد. به‌زودی آنان یک تله‌گذار یک دست را که در همان حوالی دیده‌اند، دستگیر می‌کنند. در درگیری‌هائی که میان افراد گروه، فرانسوی‌ تبارها و تله‌گذارها پیش می‌آید. شش نفر دیگر کشته می‌شوند و فقط «اسپنسر» و «هاردین» زنده می‌مانند؛ اما سرانجام آن دو نیز به تله می‌افتند…

تمثیل سینمائی دیگری از جنگ ویتنام با کارگردانی سبک‌گرایانه هیل؛ به‌خصوص در لحظه‌های اوج‌گیری خشونت. فیلم همچنین ترکیبی موفق از فیلم‌های جنگی، وسترن و تنازع بقا به سبک نجات (جان بورمن، ۱۹۷۲) است که برخلاف حمله اولزانای رابرت آلدریچ (۱۹۷۲) چهره‌ای بیگانه و غیر انسانی از دشمن ارائه نمی‌دهد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.