پیشنهاد تماشای فیلم تابستان ۴۲ – معرفی و خلاصه داستان – Summer of ’42 (1971)

0

سال تولید : ۱۹۷۱
کارگردان : رابرت مالیگان
آهنگساز(موسیقی متن) : میشل لوگران
هنرپیشگان : جنیفر اونیل، گاری گریمز، جری هاوسر، آلیور کونانت، لو فریزل، کریستوفر نوریس و کاترین آلن تاک.

جزیره‌ای کنار سواحل نیوانگلند، تابستان سال ۱۹۴۲. نوجوانی به‌نام «هرمی» (گریمز) وقتش را با دو دوستش، «اوسی» (هاوسر) و «بنجی» (کونانت) می‌گذراند. کنجکاوی‌های آنان با پیدا کردن یک کتابچه راهنما تحرک می‌شود و رویاهای «هرمی» در وجود زنی به‌نام «دوروتی» (اونیل) تجسم پیدا می‌کند که شوهرش به «هرمی» در وجود زنی به‌نام «دوروتی» (اونیل) تجسم پیدا می‌کند که شوهرش به جنگ رفته است.

«هرمی» یک بار بسته‌های خرید «دوروتی» را به خانه می‌برد و در دومین ملاقات، نزدیک است از هیجان غش کند. «اوسی» قرار ملاقاتی با دو دختر به نام‌های «آگی» (آلن‌تاک) و «میریام» (نوریس) می‌گذارد و خودش از بودن با «میریام» بسیار لذت می‌برد، ولی «هرمی» نمی‌تواند با «آگی» کنار بیاید. عصر روز بعد که «هرمی» به خانه «دوروتی» می‌رود، تلگرافی مبنی بر خبر کشته شدن شوهر «دوروتی» پیدا می‌کند. «دوروتی» سر می‌رسد و اشک‌ریزان با «هرمی» همراهی می‌کند. روز بعد، «دوروتی» رفته و یادداشتی برای تسلی دادن به «هرمی» برجای گذاشته است.

این یکی از فیلم‌های با اسم و رسم مالیگان است، اما رابطه مرکزی‌اش میان پسر نوجوان ناپخته و زن مسن‌تر آنقدر آغشته به مایه‌های غم غربت است که نمی‌تواند واقعی جلوه کند. چارچوب فکری فیلم، شاعر نامدار، ویلیام وردزورت را تداعی می‌کند – توصیفی از رویدادها و احساس‌های مؤثر و نیرومند جوانی؛ اما مالیگان حس و حال تیره و تار غم غربت را با سرزندگی و کیفیت ملموس خاطرات واقعی درمی‌آمیزد.

به‌نظر می‌رسد او در کار با پسرها موفق‌تر است. هرچند هاوسر در نقش «اوسیِ» پُرشور و غیر احساساتی جذاب‌تر از گریمز در نقش «هرمیِ» نه چندان باهوش است. اونیل زیاده از حد پاک و دور از دسترس است و امکان نظاره عینی او را نداریم. در نتیجه، بحران عاطفی «هرمی» عمقی چندان نمی‌یابد و در حد رویاهای سست بنیاد پسرهای این سن و سال باقی می‌ماند. در سال ۱۹۷۳ دنباله‌ای بر فیلم با نام کلاس ۴۴ به کارگردانی پل بوگارت و هم‌کاری هاوسر، گریمز و کونانت ساخته می‌شود. ‌

موسیقی متن فیلم تابستان ۴۲ اثر میشل لوگران


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.