از سریال «سرگذشت ندیمه» خوشتان آمده؟ پس احتمالا این سریال‌های پادآرمانشهری را هم دوست خواهید داشت!

3

به تازگی Hulu با پخش سریال «سرگذشت ندیمه» یا Handmaid’s Tale خواسته است که عرض اندامی کند و بگوید که اگر نت‌فلیکس سریال خانه پوشالی یا House of Cards را دارد، این شبکه هم از تهیه و پخش سریال‌های ژرف، عاجز نیست.

من دو روز پیش قسمت اول سریال سرگذشت ندیمه را دیدم باید بگویم از اینکه اقتباس نسبتا خوبی از رمان مشهور سرگذشت ندیمه مارگارت اتوود خلق شده، راضی بودم.

در این سال‌ها البته فیلم‌ها و سریال‌های پادآرمانشهری کم نبوده‌اند.

جالب است که در وهله اول آدم فکر می‌کند نویسندگان و فیلمسازان و تهیه کنندگان برنامه در کشورهای مشرق‌زمین و «بسته‌»تر دنیا، باید در خلق فضای پادآرمانشهری موفق‌تر باشند. اما در نهایت شگفتی نویسندگان و بازیگران و تهیه‌کنندگانی که عناصری کم‌رنگ‌تر از پادآرمانشهرها را عملا درک می‌کنند، محتواهای عمیق و تأثیرگذار در این مورد تولید می‌کنند.

شهروندان کشورهایی که پادآرمانشهر همین الان در آنها تجسم واقعی یافته، البته خیلی وقت‌ها موقع دیدن این سریال‌ها و فیلم‌ها، به اوج رضایتی که دوست دارند، نمی‌رسند. اما نمی‌توانند دست از تحسین نویسندگان خلاقی که توانسته‌اند اینقدر خوب مشکلات بشر را درک کنند و به تصویر بکشند، بردارند.

در سرگذشت ندیمه ما با جامعه‌ای روبرو هستیم که در آن یک دولت تمامیت‌خواه مسیح، آزادی‌های فردی، به خصوص آزادی‌های زنان را لغو کرده و شهروندان را به جاسوسی علیه هم واداشته و با یک دستگاه امنیتی مخوف کوچک‌ترین اعمال و واکنش‌های مردم را زیر نظر دارد. در دنیایی که آلودگی محیط زیست زنان را عقیم کرده، جمعی از زنان که هنوز سترون نشده‌اند، به مانند ماشین تولید مثل در اختیار خانواده‌های سطح بالا قرار گرفته‌اند تا از مردان آنها، باردار شوند …

اما اگر شما هم مثل من دنبال‌کننده مشتاق دنیاهای دستوپیایی هستید، بد نیست، سریال‌های زیر را هم دنبال کنید:

سریال Orphan Black

سریالی که پوسته‌ای مدرن‌تر از سرگذشت ندیمه دارد و تا حدی از برخی از اجزای رمان اتوود الهام گرفته است. در این سریال، زن جوانی ناگهان متوجه می‌شود که یکی از اعضای جامعه انسانی است که به صورت مصنوعی در آزمایشگاه ساخته و کلون نشده‌اند.

در طی پنج فصل، بیننده سریال، باید قهرمانان داستان را در بطن توطئه‌های عجیب دنبال کند.

سریال Amerika

مایه تأسف است که ما تصور می‌کنیم که همه سریال‌های باارزش و قابل اعتنا تنها در یکی دو دهه اخیر درست شده‌اند. در سال ۱۹۸۷، یکی مینی‌سریال خوب از تلویزیون پخش شد با عنوان Amerika.

داستان این سریال در سال ۱۹۹۷، رخ می‌دهد، زمانی که کمونیست‌های کنترل ایالات متحده را در دست گرفته‌اند و جان به در بردگان به یاد می‌آورند که آمریکایی قبل از تسلط کمونیست‌ها به چه صورت بوده است.

این سریال روایتی خوب از مادی‌گرایی آمریکایی و زمختی جامعه آرمانی کمونیستی است.

این سریال را می‌توانید در یوتیوب تماشا کنید.

سریال ۳%

نت‌فلیکس در اینجا یک دیستوپیا را در برزیل به تصویر می‌کشد. جایی که عموم مردن در فقر مطلق زندگی می‌کنند، اما وقتی اشخاص به ۲۰ سالگی می‌رسند، انگشت‌شماری از آنها بعد از گذر از دشواری‌های زیاد می‌توانند جزو ۳ درصد جمعیت جامعه با رفاه و ثروت و زندگی لوکس شوند.

سریال Cold Lazarus

این سریال از بی بی سی در میانه دهه ۱۹۹۰ پخش شد. این سریال را نمایشنامه‌نویسی به نام دنیس پاتر بعد از اینکه تشخیص داده شد سرطان پانکراس بدخیم دارد، ساخت.

سریال ۴ قسمت دارد و در آن انگلیس تحت تسط الیگارشی آمریکا به تصویر کشیده شده است. کشوری که در آن همه چیز مصنوعی شده. در این شرایط یک گروه مقاومت زیرزمینی شکل می‌گیرد، گروهی که در پی آن است به وابستگی فناوری پایان دهد.

در این مسیر آنها سر منجمدشده یک نویسنده قرن بیستمی را می‌خواهند برای کسب اطلاعات لازم بکاوند، اما سر در این فرایند، زنده می‌شود!

این سریال را می‌توانید از یوتیوب تماشا کنید.

سریال Dollhouse

سریال Dollhouse، سریالی بود که مضمونی جلوتر از زمانه خود داشت و بنابراین آنچنان که باید و شاید درک نشد.

در این سریال ما با عروسیکی به نام اکو آشنا می‌شویم که نقش‌اش را الیزا دوسکو بازی می‌کند، او در واقع یک انسان قابل برنامه‌ریزی و »خالی» است که برای مقاصد خاصی می‌تواند به مشتریان کرایه داده شود. بعد از هر جلسه، کل خاطرات اکو پاک می‌شود.

اما در جریان پاک‌سازی حافظه، مشکلاتی هست، طوری که اکو، هر بار تکه‌های از گذشته را به یاد می‌آورد و سرانجام در جستجوی هویت راستین خود برمی‌آید.

خب، مثل بسیاری از سریال‌های با مفاهیم عمیق، این سریال هم جزو سریال‌هایی بود که ساخت آن بعد از دو فصل، لغو شد.

سریال Leftovers

سریال Leftovers باز هم اجزایی از سریال سرگذشت ندیمه را در خود دارد که مهم‌ترین آنها این است که چگونه تلقی‌های افراطی از مذهب می‌تواند منجر با ساخت جوامعی شود که مردم در آنها قدرت تفکر و استدلال خود را از دست می‌دهند و از نظر ذهنی سترون می‌شوند.

در این سریال ۲ درصد از مردم جهان ناگهان و بی مقدمه غیب می‌شوند. بازماندگان بعد از این حادثه سرگشته می‌شوند و به دنبال پاسخ سؤالات فلسفی خود برمی‌آیند. هر کس در پی توجیهی برای این قضیه است و از زاویه دید خود به داستان می‌نگرد.

در حال حاضر فصل سوم این سریال از HBO در حال پخش است.

سریال کلونی

فیلم‌ها و سریال‌هایی که مربوط به تهاجم موجودات فرازمینی به زمین هستند، واقعا خیلی زیاد هستند. اما سریال کلونی از این جهت جالب و برجسته است که در آن منویات فرازمینی‌ها، با واسطه و از طریق انسان‌هایی مانند من و شما، اعمال می‌شود!

در این راستا گروهی با همکاری با فرازمینی‌ها، اخلاقیات را فراموش می‌کنند تا امکان بقا بیابند و بتوانند در رفاه زندگی کنند.

اینجاست که انسانیت، بزرگ‌ترین دشمن انسانیت می‌شود. اشاره‌ای ظرف به مردمانی که در کشورهای با حاکمان تمامیت‌خواه، ابزاری برای سلطه و سرکوب می‌شوند!

سریال ۱۰۰

این سریال احتمالا بهترین سریالی است که شبکه نوجوانانه CW تا حلا پخش کرده!

پس از یک جنگ هسته‌ای، تقریبا همه ساکنان زمین کشته می‌شوند و تنها بازماندگان سرنشینان یک ایستگاه فضایی هستند.

در شرایطی که میزان منابع ایستگاه محدود و در حال پایان است، به زودی این تصمیم گرفته می‌شود که ۱۰۰ جوان به سطح زمین فرستاده شوند تا مشخص شود که آیا امکان بقا در شرایط تشعشاعات هسته‌ای وجود دارد یا نه.

کودکان در جریان سه فصل و تحت شرایط دشواری دسیسه‌های سیاسی، تصمیم‌گیری‌های دشوار و جنایات جنگی، سعی می‌کنند که زنده بمانند.

سریال Black Mirror

خب، این سریال آنقدر معروف است که شاید نیاز به معرفی نداشته باشد. این سریال جوز بهترین سریال‌هایی است که تا به حال دیده‌ام.

بینش و آینده‌بینی نویسندگان این سریال واقعا بی‌نظیر است. در هر قسمت از این سریال، داستان جدایی دنبال می‌شود، داستان‌هایی در مورد اینکه مدرن شدن جامعه، پیشرفت فناوری و پلیدی‌های ذهن ما، چطور می‌توانند یک جامعه پلشت و پر از دردسر برای ما ایجاد کنند.

 

 

   
3 نظرات
  1. مجتبی می گوید

    این سریال رو بابد هر ایرانی‌ای ببینه.

  2. مجتبی می گوید

    این سریال رو باید هر ایرانی‌ای ببینه.

  3. محسن می گوید

    توی این لیست فقط سریال Westworld کم بودش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.