سرگذشت ندیمه، سریال تلویزیونی می‌شود!

4

گاهی اوقات به صورت عجیبی، کوتاه‌زمانی پس از آنکه به فکر چیزی می‌افتیم، خبری مهم در مورد آن چیز منتشر می‌شود. مثلا مرگ شخصیت مهمی، پس از اینکه روز قبل در موردش با دوست خود صحبت کرده‌ایم!

همین دیروز بود که من بعدا از خواندن متنی به یاد کتاب سرگذشت ندیمه افتادم، منتها روجلد کتاب به ذهنم می‌آمد و هر چه تلاش کردم، حافظه اسمی من فعال نشد و نتوانستم نام کتاب را به خاطر بیاورم.

اما امروز صبح حین مرور خبرها، ناگهان به نوشته‌ای برخوردم که با این عنوان:

۹ دلیل برای اینکه سرگذشت ندیمه در سال ۲۰۱۷ پرتماشاگر می‌شود

خب، راستش چون عنوان انگلیسی بود، من ذهنم سراغ کتاب سرگذشت ندیمه رفت و چون خبرها را داشتم با سرعت اسکن چشمی می‌کردم، فکر کردن نکند دارند در مورد فیلمی صحبت می‌کنند که من هنوز ندیده‌ام، یعنی فیلم کره‌ای Handmaiden.

کمی از ابتدای پست را خواندم و متوجه شدم که صحبت از اقتباسی است از کتاب مشهور مارگارت اتوود. جستجویی کردم و متوجه شدم که در سال ۱۹۹۰ یک اقتباس سینمایی از آن صورت گرفته که ظاهرا چندان مورد استقبال قرار نگرفته است.

اما نوشته داشت در مورد یک سریال تلویزیونی صحبت می‌کرد:

تولید این فیلم از اواخر سال ۲۰۱۶ شروع شده است و قرار است از آوریل سال ۲۰۱۷ از شبکه هولو پخش شود.

سریال چند بازیگر مشهور سریال‌های تلویزیونی و سینما را دارد:

الیزابت موس که در سریال Mad Men و گریز آناتومی بازی کرده بود، سمیرا ویلی که در سریال Orange Is the New Black نقش بامزه‌ای داشت. ژوزف فینس (برادر رال فینس مشهور) که پیش از این او را در سریال ناتمام فلش فوروارد و American Horror Story دیده بودیم.

1-13-2017 9-05-39 AM

نکته جانبی: شرایط فوق‌العاده و حاکمیت ترس و هراس از برقراری پادآرمانشهری، به صورت متناقضی می‌تواند ذهن‌ها را فعال کند!

همان طور که در یک پست پیشین در یک پزشک اشاره کرده بودم، مدتی در وبلاگ‌ها و سایت‌هایی که دنبال می‌کنم، روندی ادامه‌دار شروع شده است. بررسی ژرف اوضاع جامعه از طریق بررسی و دوباره‌خوانی آثار ادبی مرتبط قصه‌های آخرالزمانی، پادآرمانشهری و خودکامگی. روندی که پیش از این شاید معدود شهروندان خاموش و نگون‌بخت کشورهای جهان سومی، مجبور به ارضای ذهنی خود با آن بودند!

اما حالا همین روند در آمریکایی ترامپ‌زده شروع شده است.

1-13-2017 9-06-29 AM

راست‌اش هر وقت مطلع می‌شوم که فیلم/سریال از یک رمان مشهور اقتباس شده است، از چند جهت هم خوشحال و هم ناراحت می‌شوم:

– از شوق اینکه ممکن است با یک اقتباس موفق و ژرف روبرو شوم که بتواند حتی کتاب‌نخوانده‌ها را به سمت درک مفهوم کلی کتاب ببرد، خشنود می‌شوم.

-از ترس یک برداشت سطحی و اینکه ممکن است کارگردان و نویسنده سریال، خودشان درک درستی از مفاهیم پنهان کتاب نداشته باشند، در هراس می‌افتم.

1-13-2017 9-06-05 AM

پیشنهاد می‌کنم تریلر 30 ثانیه‌ای این سریال را در IMDB ببینید.

اما توصیه آخر:

اصلا منتظر پخش سریال نمانید. کو تا پخش سریال! آن هم در شرایطی که ممکن است برداشت خوبی از سریال صورت نگیرد، همه که مثل نولان‌ها، نابغه از آب درنمی‌آیند! بنشینید و در این روز جمعه مطالعه این کتاب را شروع کنید.

نسخه دیجیتال کتاب را می‌توانید از فیدیبو بخرید و نسخه کاغذی‌اش را از شهر کتاب.

داستان کتاب را اجازه بدهید زیاد لو ندهم و به همین مختصر اکتفا کنم که داستان این فیلم در آینده نامعلومی روایت می‌شود که در آن بعد از وقوع یک رشته حوادث تروریستی، یک حکومت تمامیت‌‌خواه تأسیس می‌شود،قانون اساسی کشور تغییر می‌کند ، آزادی‌ها فردی سلب می‌شوند و  زنان به موقعیتی نازل، سقوط می‌کنند …


   
4 نظرات
 1. عرفان می گوید

  کتاب بسیار جالبی به نظر میاد
  خیلی ممنون بابت معرفیش
  تلاش میکنم قبل از پخش سریال حتما کتاب رو بخونم

 2. محمد می گوید

  هر وقت میام به خیال خودم یه نظر خوب و کامل بدم میبینم توی یه پاراگراف همه حرفای منو یه جا میزنی و دیگه ته دیگش واسه من میمونه فقط! نمونه ش پاراگراف آخر :
  ” بعد از وقوع یک رشته حوادث تروریستی، یک حکومت تمامیت‌‌خواه تأسیس می‌شود،قانون اساسی کشور تغییر می‌کند ، آزادی‌ها فردی سلب می‌شوند و زنان به موقعیتی نازل، سقوط می‌کنند …”

 3. علی می گوید

  “گاهی اوقات به صورت عجیبی، کوتاه‌زمانی پس از آنکه به فکر چیزی می‌افتیم، خبری مهم در مورد آن چیز منتشر می‌شود.”
  کاملا درست هست.

 4. شهاب سیاوش می گوید

  و بازیگر محبوب سریال مَد مِن هم هست که 🙂

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.