فیلم تابستان گرم طولانی – خلاصه، تحلیل و نقد – The Long, Hot Summer (1958)

0
سال تولید : ۱۹۵۸
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : فاکس قرن بیستم
کارگردان : مارتین ریت
فیلمنامه‌نویس : اروین راوچ و هاریت فرانک جونیر، برمبنای داستان‌های سوزاندن اصطبل و اسب خالدار و رمان هملت نوشته ویلیام فاکنر.
فیلمبردار : جوزف لاشل.
آهنگساز(موسیقی متن) : الکس نورث.
هنرپیشگان : پل نیومن، جوآن وودوارد، آنتونی فرانسیوزا، اورسن ولز، لی رمیک، آنجلا لنربری، ریچارد آندرسن، سارا مارشال، میبل آلبرتسن و ج. پت اومالی.
نوع فیلم : رنگی، ۱۱۷ دقیقه.

“بن کوئیک” (نیومن) مردی تندخو است که پدرش برای گرفتن حق بیمه، اصطبل‌ها را آتش می‌زده است. او به شهر کوچکی وارد می‌شود که “ویل وارنر” (ولز) زمیندار بسیار ثروتمندی آن را اداره می‌کند. پسر “ویل”، “جادی” (فرانسیوزا) مردی ضعیف و بی‌دست و پاست که با همسرش، “یولا” (رمیک) زندگی می‌کند، اما خودش، “کلارا” (وودوارد)، دختری خودساخته و مستقل است. “بن” در املاک “وارنر” کاری پیدا می‌کند و خیلی زود شایستگی‌اش را نشان می‌دهد. “وارنر” تصمیم می‌گیرد که “بن” با “کلارا” ازدواج کند و پس از خودش، امپراتوری او را در دست بگیرد. “کلارا” که دوست ندارد کسی برایش تکلیف معین کند، از ازدواج سرباز می‌زند تا گناهش به گردن “بن” بیفتد، اما با شعله‌ور شدن آتش پشیمان می‌شود و پیرمرد را نجات می‌دهد. “کلارا” نیز “بن” را می‌پذیرد و “مینی” (لنزبری) که سال‌ها محبوبه “وارنر” بوده، سرانجام او را راضی به ازدواج می‌کند.

اقتباسی آزاد و موفق از کار فاکنر که نمایانگر علاقه ریت به منتهی‌الیه جنوب آمریکاست (او پس از این در چند فیلم دیگرش نیز به جنوب باز می‌گردد). فیلم‌نامه، قوی‌تر از بسیاری آثار مشابه می‌نماید و گفت‌وگوها در حد بهترین آثار تنسی ویلیامز نوشته شده‌اند. تنش فراوان، قدری شوخ‌طبعی و شخصیت‌پردازی فوق‌العاده فیلم را متمایز می‌کند. توفیق اثر موجب شد تا بازیگرانش از نیومن گرفته تا وودوارد و فرانسیوزا به سرعت پلکان ترقی را طی کنند. در سال ۱۹۸۵ به کارگردانی استورات کوپر و با همکاری اواگاردنر، دان جانسن، جودیت ایوی، جیسن روباردز و سیبیل شپرد بازسازی می‌شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.