فیلم ارابه‌های آتش – نقد، بررسی و خلاصه داستان – Chariots of Fire (1981)

0

کارگردان : هیو هادسن
فیلمنامه‌نویس : کالین ولند.
فیلمبردار : دیوید واتکین
آهنگساز(موسیقی متن) : وانگلیس
هنرپیشگان : بن کراس، ایان چارلسن، نایجل هاورز، نیکلاس فارل، دانیل گِرول، چریل کامبل، آلیس کریگ، جان گیلگود، لینزی آندرسن، نایجل داونپورت، استروان راجر، ایان هولم، پاتریک مگی، دنیس کریستوفر و براد دیویس.
نوع فیلم : رنگی، ۱۲۳ دقیقه.

سال ۱۹۱۹، کالج کایوس، انگلستان. «هارولد ایبراهمز» (کراس)، پسر یک یهودی اهل لیتوانی، بین دوستان دونده‌اش، «لرد اندرو لینزی» (هاورز)، «آبری مانتاگیو» (فارل) و «هنری استالارد» (گِرول) سرآمد دوی سرعت است.

اسکاتلند. «اریک لیدل» (چارلسن) که پدر و مادرش در چین مبلّغ مذهبی هستند به خواهرش (کامبل) در راه‌اندازی یک انجمن محلی تبلیغ مذهبی کمک می‌کند. او با شرکت در مسابقات هایلند و تشویق دوستش، «سندی مک‌گرات» (راجر) سعی می‌کند جدی‌تر به رشته دو فکر کند.

هم «ایبراهمز» و هم «لیدل» شهرتی کسب می‌کنند تا اینکه در یک مسابقه در کنار هم قرار می‌گیرند. «لیدل» می‌برد و «ایبراهمز» به سختی شکست می‌خورد. «سام موسابینی» (هولم)، یک مربی دو که ابتدا به درخواست «ایبراهمز» برای راهنمائی، جواب منفی داده بود، این کار مربی‌گری او را می‌پذیرد. «ایبراهمز» به‌رغم مخالفت مدیر کالج با «سام» تمرین می‌کند. «لیدل»، «ایبراهمز»، «لینزی»، «مانتاگیو» و «استالارد» برای شرکت در مسابقات المپیک سال ۱۹۲۴ پاریس برگزیده می‌شوند.

وقتی «لیدل» متوجه می‌شود که مسابقات مقدماتی دوی صد یارد در روز یکشنبه برگزار می‌شود، از دویدن خودداری می‌کند. فشارهای شاهزاده ولز و مقامات کمیته المپیک برای تغییر نظر «لیدل» بی‌فایده است تا اینکه «لینزی» پیشنهاد می‌کند تا «لیدل» به جای او در مسابقات دوی چهارصد یارد که روز دیگری غیر از یکشنبه برگزار می‌شود، بدود؛ در حالی که می‌داند «لیدل» برای دویدن در چنین مسافتی آمادده نشده است. اما با وجود این هم «لیدل» و هم «ایبراهمز» مدال طلای مسابقات را از آن خود می‌کنند. «ایبراهمز» بعدها ملقب به «پدر دوندگان انگلیسی» می‌شود و در ۱۹۷۸ می‌میرد. «لیدل» نیز برای انجام تبلیغات مذهبی به چین می‌رود و در پایان جنگ جهانی دوم در آنجا می‌میرد.

فیلم برمبنای ماجراهای واقعی دو قهرمان انگلیسی و به تهیه‌کنندگی پوتنام ساخته می‌شود. هادسن پس از سال‌ها تجربه کار در تلویزیون در این نخستین فیلم سینمائی‌اش، تصویری قابل قبول از ورزش آماتوری ارائه می‌کند. آندرسن، کارگردان نامدار انگلیسی، در نقش کوتاهی ظاهر می‌شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.