در اقدامی کم‌سابقه مایکروسافت به برزیل اجازه داد تا کدهای منبعش را برای اطمینان از نبود «درهای پشتی» بررسی کند

0

مایکروسافت متهم است که درهای پشتی در نرم‌افزارهای خود گنجانده است تا به دولت آمریکا کمک‌های ویژه‌‌ای برای نفوذ و کارهای اطلاعاتی بکند و به خاطر این شایعه ناخرسند است. از همین رو‌، از روز پنج‌شنبه مرکزی در برزیل باز کرده است تا مقامات این کشور بتوانند کدهای نرم‌افزارهایش را بررسی کنند و مطمئن شوند استفاده از آنها، باعث رخنه و آسیب‌پذیری در برابر هک نمی‌شود.

این مرکز به اصطلاح «شفافیت» در بریزالیا افتتاح شده است و تحت شرایط امنیتی شدید، علاوه بر دولت برزیل به دیگر دولت‌های منطقه مثل دولت‌های آمریکای لاتین و منطقه کرائیب امکان مشاهده کدهای منبع را می‌دهد.

در سال ۲۰۱۳ ادوارد اسنودن سندی را منتشر کرده بود که نشان می‌داد سازمان امنیت ملی آمریکا، حجم عظیمی از اطلاعات ایمیل‌ها، شامل ایمیل‌های شرکت مایکروسافت را به دست می‌آورد. مطابق اسناد افشاشده دیگر، دولت آمریکا، به اطلاعاتی شامل تماس‌های ریس‌جمهور پیشین برزیل -دیلما روسف- دسترسی داشت.

به بازدیدکنندگان این مرکز اجازه داده نمی‌شود که هیچ وسیله الکترونیکی به همراه ببرند. همه اطلاعات کدها در سرورهای خود مرکز ذخیره شده‌اند و هیچ ارتباط اینترنتی هم وجود ندارد تا امکان کپی کردن کدها، به صفر برسد.

البته به بازرسان اجازه بررسی کدها، به کمک نرم‌افزارها داده می‌شود، ولی مشخص نیست که اجازه تحلیل ژرف کدها برای پیدا کردن درهای پشتی و باگ‌ها هم به آنها داده می‌شود یا نه.

بازخورد نخست دولت برزیل به این اقدام، مثبت بوده است.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.