کلیسای نوتردام پاریس

0

کلیسای نوتردام پاریس Notre Dame Cathedral کلیسای جامع کاتولیک رم است که به سبک گوتیک (Gothic)، در نیمه شرقی جزیره سیته île de la Cité در منطقه چهار پاریس ساخته شده است. این کلیسا از معروف‌ترین کلیساهای جهان و محل اقامت اسقف اعظم فرانسه است.

نوتردام در زبان فرانسه به معنی بانوی ما است. در سال ۱۱۶۰، به دلیل اینکه کلیسای پاریس تبدیل به کلیسای پادشاهان اروپایی شده بود؛ اسقف موریسی دو سولی (Maurice de Sully) آن را تخریب کرد و در دوران سلطنت لویی هفتم (Louis VII)، در سال ۱۱۶۳، ساخت کلیسای جدید آغاز شد.

در زمان ساخت کلیسا، معماران زیادی بر روی آن کار کردند و سرانجام ساخت آن در سال ۱۳۴۵ به پایان رسید. در دهه ۱۷۹۰ و در زمان انقلاب فرانسه، بسیاری از تندیس‌های مذهبی آسیب دیده و ویران شدند.

بعد از مدتی، معماری فرانسوی به نام اوژن ویولت لو دوک (Eugene Viollet-le-Duc)، این کلیسا را به طور کلی بازسازی کرد.

کلیسای نوتردام از بهترین نمونه‌های معماری گوتیک در فرانسه و اروپاست و مجسمه‌های به سبک ناتورالیسم و شیشه کاری رنگی آن با معماری رومی متفاوت است. کلیسای نوتردام چندین پنجره خورشیدی دارد و پنجره‌ای که در ضلع شمالی ساختمان قرار گرفته، یادگاری از قرن سیزدهم بوده و از همه با ابهت‌تر است.

قطر بزرگترین پنجره آن حدود سیزده متر است. نمای جلویی در سمت غرب، سه در ورودی بزرگ دارد؛ بالای این ورودی‌ها گالری پادشاهان قرار دارد که متشکل از ۲۸ مجسمه از پادشاهان جودیان (Judean) است. در بالای این گالری، سر مناره‌هایی به ارتفاع نود متر و به شکل اژدها قرار گرفته که در قرن نوزدهم ساخته شده است.

در خزانه این کلیسا، جعبه اشیا متبرکه و درون آن تاجی از خار Crown of Thorns وجود دارد که فرانسوی‌ها معتقدند این همان تاج خاری است که قبل از مصلوب کردن عیسی مسیح، بر سرش گذاشته بودند.

کلیسای نوتردام پنج ناقوس دارد؛ بزرگ‌ترین آنها با وزن بیش از سیزده تن در برج جنوبی قرار دارد. این ناقوس برای جشنواره‌های اصلی مانند کریسمس و عید پاک یا رویدادهای مهم مانند بازدید پاپ به صدا در می‌آید. چهار ناقوس دیگر در برج شمالی قرار دارند و برای خدمات مختلف و جشنواره‌ها به صدا درمی‌آیند.

در گذشته این ناقوس‌ها به صورت دستی به صدا در می‌آمد؛ در حال حاضر، این کار توسط موتور الکتریکی انجام می‌شود.

در طول سالهای مختلف، رویدادهای مهمی در این کلیسا اتفاق افتاده است، از جمله: آوردن تاجی از خار توسط سن لویس (St. Louis) به کلیسا، در سال ۱۲۳۹؛ تاجگذاری هنری ششم (Henry VI)، پادشاه فرانسه، در ۱۶ دسامبر ۱۴۳۱؛ مراسم تاج گذاری ناپلئون اول و همسرش ژوزفین، در ۲ دسامبر ۱۸۰۴.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.