مراحل مرمت و بازسازی کلیسای نوتردام چگونه دنبال می‌شود؟

0

در آوریل سال ۲۰۱۹، احتمالا یک جرقه برق باعث آتش‌سوزی ویرانگر کلیسای نوتردام شد و این یادگار ارزشمند معماری و فرهنگی را که از قرن ۱۲ بر ما به یادگار مانده بود، تا حد زیادی نابود کرد.

مدتی است که مراحل مرمت و بازسازی نوتردام دنبال می‌شود. فعلا اگر گزارشگری به داخل آن برود، هیچ تشابهی بین منظره کنونی که پر از داربست است با منظره زیبای قدیمی، نمی‌تواند پیدا کند.

گلدسته باشکوه و ۱۶۰ ساله گوتیک نوتردام بعد آن آتش سوزی فرو ریخت و قسمت اعظم سقف ویران شد. با این حال، بیشتر ساختار سنگی اصلی باقی مانده است. امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه، در آن زمان قول داد ظرف پنج سال آینده، نوتردام را بازسازی کند.

آلودگی سرب ناشی از سقف و مناره تخریب شده تنها یکی از چالش‌هایی است که کار بازسازی و حتی دسترسی به بنای تاریخی را کند می‌کند. به کسانی که وارد می‌شوند لباس‌های کاملا نو داده می‌شود که بعد از کار بایستی دور ریخته شوند.

ژان لوئیس جورجلین، مردی است که مسئولیت بازسازی را بر عهده دارد، کسی که با توجه به مسئولیتش، زمان زیادی برای لذت بردن از مناظر پاریس ندارد. در واقع، او یک ژنرال نظامی سابق است و همین موضوع یکی از دلیل انتخاب ماکرون بود.  او مسئول مدیریت این بازسازی را دارد که یک میلیارد دلار برای آن کنار گذاشته شده.

مهندسان و کارگران طرحی با جزئیات دقیق برای بازسازی دارند .جزئیات کار خیلی مهم هستند. نورپردازی و حتی صندلی‌ها و نیمکت‌ها باید تا حد امکان شبیه گذشته شوند.

آنها می‌خواهند دقیقاً از همان موادی استفاده خواهیم کرد که در قرون وسطی و در قرن ۱۹ استفاده شده بود. به همین دلیل، مسئولان کار به معادن رفتند تا سنگ‌هایی با چگالی درست انتخاب کنند. همین وسواس در مورد چوب بلوط مورد استفاده وجود داشت.

چند وقت پیش خبرنگاری سی‌بی‌اس نیوز از یکی از جنگل‌های فرانسه بازدید کرد، جایی که گروه مرمت در حال انتخاب تعدادی از ۱۰۰۰ درخت بلوط – حداقل با یک قرن قدمت – برای مناره نوتردام هستند. در اوایل این ماه، آن‌ها شروع به اره کردن چند درخت اول کردند.

نوتردام تجهیزات ایمنی مدرن مانند آبپاش برای کاهش سرعت آتش نداشت. اما آتش نشانان فرانسوی برای مقابله با آتش سوزی در کلیسای جامع آموزش دیده بودند. آن‌ها از آب با فشار کمتر از معمول استفاده کردند و سعی کردند از پاشیدن مستقیم آب روی شیشه‌های رنگی داغ اجتناب کنند. خوشبختانه با این کار شیشه‌های رنگارنگ با ارزشی که غیرقابل تعویض هستند، در امان ماندند.

نجاران، سنگ تراشان و آهنگرانی با حدود ۲۰ تخصص مختلف – در نوتردام مشغول به کار هستند. برخی در این مکان قرون وسطایی با استفاده از مدرن‌ترین وسایل، از جمله یک هواپیمای بدون سرنشین مجهز به فناوری تصویربرداری ویژه، کار را پی می‌گیرند.

فیلیپ دیلمن مدیر تحقیقات مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه (CNRS) است. او آنچه را که «دوقلوی دیجیتالی نوتردام» می‌نامد را به خبرنگاران نشان داد که تصاویری با وضوح بالا در رایانه‌اش بود. با استفاده از این نقشه‌های دقیق است که کار مرمت ممکن شده و حتی می‌توان جابجایی قطعات به خاطر آتش سوزی را اصلاح کرد.

او گفت: «ما نقشه‌های سه‌بعدی ساخته‌ایم تا نحوه ساخت و روشی که مردم باستان این کلیسا‌ها را می‌ساختند و همچنین روش بازسازی را بشناسیم. از برخی از مواد مانند سنگ‌های به جا مانده می‌توان دوباره استفاده کرد. اما چوب سوخته را مسلما نمی‌شود استفاده کرد.

صنعتگران عصر مدرن، می‌خواهند با آمیزه‌ای از روش‌های قدیمی و جدید، نوتردام، این کپسول زمان باارزش را احیا کنند.

منبع: cbsnews

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.