چیزی که ال کلاسیکوی تقریبا سرد دیروز را جذاب کرد: فناوری بازپخش ویدئویی سه‌بعدی اینتل

4

ال کلاسیکوی دیروز در ۱۸۵ کشور دنیا پخش زنده شد و حدود ۶۵۰ میلیون نفر آن را تماشا کردند، اما به جز معدود دقایقی، آن بازی‌ای نبود که انتظارش را داشتیم.

چیزی که پخش زنده این بازی را جذاب کرده بود، بازپخش سه‌بعدی صحنه‌های حساس و دو گل بازی بود که هم زیبا بود و هم می‌توانست میزان درستی کار داور و نیز مهارت یا ناشی‌گری بازیکنان را به خوبی نمودار کند.

اما این ویدئوهای ۳۶۰ درجه، نخستین بار در ال کلاسیکو، رونمایی نشده بودند و قبل از آن در بازی ستارگان NBA و نیز بازی «سوپر باول» هم از آن استفاده شده بود.

خود شرکت اینتل، این فناوری را ایجاد و اختراع نکرده، در حقیقت، در ماه مارس امسال، اینتل اعلام کرده است که فناوری free dimensional یا به اختصار freeD را از یک شرکت اسرائیلی خریده است. تخمین زده می‌شود که مبلغ این معامله، ۱۷۵ میلیون دلار باشد.

در این فناوری شبکه‌ای از دوربین‌های با وضوح ۵K از صحنه فیلمبرداری می‌کنند، بعد این داده‌های ویدئویی وارد سرورهای اینتل می‌شود تا پردازش شوند و به صورت سه‌بعدی رندر شوند.

12-4-2016-9-34-45-am

یکی از دوربین‌های نصب شده اینتل

12-4-2016-9-39-13-am

اتاق فرمان و سرور

12-4-2016-9-36-26-am

شبکه‌بندی استادیوم از نظر نقاط پوشش دوربین‌ها

12-4-2016-9-35-30-am

در بازی بارسلونا و رئال مادرید که به ال کلاسیکو مشهور است، از ۳۸ دوربین ۵K استفاده شده بود. پیش از بازی در جریان یک مراسم رونمایی اعلام شد که هم نیوکمپ و هم سانتیاگو برنابئو، مجهز به این فناوری شده‌اند. در این مراسم ستاره‌های پیشین بارسلونا و رئال -پویول و مورینتس- حضور داشتند و آینده خوبی برای این فناوری پیش‌بینی کردند.

12-4-2016-9-40-20-am

اما چرا اینتل به این سمت، تمایل پیدا کرده و این همه سرمایه‌گذاری کرده و تبلیغات گسترده‌ای انجام داده است؟

چون این شیوه بازپخش، بهترین ابزار تبلیغی برای به رخ کشیدن قدرت اینتل در پردازش سریع اطلاعات است.

این طور که پیداست اینتل برای تکمیل این فناوری جاه‌طلبی بسیار بیشتری نسبت به آنچه می‌پنداریم، دارد و دوست دارد که روزی بینندگان تلویزیونی بتوانند با فرمان‌های صوتی خودشان زاویه تماشای بازی را خودشان مشخص کنند و تغییر بدهند

 
4 نظرات
 1. سحر می گوید

  ویدئوش هم بذارید

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   متاسفانه ویدئوی باکیفیت اون صحنه‌ها را جایی پیدا نکردم. مجبورم کل بازی رو دانلود کنم تا اون صحنه‌ها را بشه کات کرد.

 2. حامد می گوید
 3. Aydin می گوید

  بسیار عالی , ممنون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.