بیکارها و شایعه‌پردازان اینترنتی ممکن است با استفاده از یک عکس شما، با تخیل و تهمت‌، نیک‌نامی‌تان را به خاطر بیندازند!

0

عناس مدمنی، یک پناهجوی سوری است که مدتی است در آلمان زندگی می‌کند. این پسر 19 سال که سابق بر این در دمشق زندگی می‌کرد، در سپتامبر سال 2015، تصادفا توانست یک عکس سلفی با صدر اعظم آلمان -انگلا مرکل- بگیرد.

شاید در آن لحظه خاص، او از اینکه توانسته چنین عکسی به یادگار بگیرد، خیلی خوشحال بود. این عکس به زودی نماد، پذیرش و پذیرایی خوب آلمان‌ها از پناهجوها شد.

اما باید توجه داشته باشید که این روزها، جو آنلاین و رفتار کاربران از قشرهای مختلف، کاملا غیرقابل پیش‌بینی است. به صورتی که در یک لحظه، یک فرد می‌تواند از یک شخص محبوب به منفور تبدیل شود یا اینکه انتشار بی‌غرض یک نوشته یا عکس تکانه‌ای از سوی یک کاربر، می‌تواند یک واکنش همه‌گیر شدید افراطی را بر علیه او برانگیزد.

متأسفانه عناس، قربانی داستان‌پردازی و تخیل تعدادی از کاربران اینترنتی شد و به سبک نوشته‌های تلگرامی که ما با آنها آشنا هستیم، به زودی در فیس‌بوک پست‌هایی در مورد او نوشته شد که در آنها ادعا می‌شد که یک نظامی و تروریست است و حتی در حمله تروریستی بروکسل هم دست داشته است.

لاید تعدادی از کاربران غیرمتعهد، پیش خودشان فکر می‌کردند که با کنار هم قرار دادن این عکس و این اتهام‌های تخیلی، می‌توانند وانمود کنند که چقدر امنیت کشورهای اروپایی به خاطر پناهجوها پایین آمده، طوری که یک تروریست توانسته با آنگلا مرکل، عکس سلفی بگیرد!

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

خوشبختانه فیس‌بوک حاضر شد که این پست‌ها توهین‌آمیز را بردارد و مانع دسترسی به آنها شود.

[mks_separator style=”solid” height=”2″]

متعاقب پیروزی ترامپ در انتخابات و این تصور که اخبار کاذب، باعث پیشی گرفتن از او کلینتون شده‌اند، تعدادی زیادی از بلاگرها و روزنامه‌نگاران سرخورده، خیلی روی قضیه اخبار کاذب حساس شده‌اند و مرتب می‌کوشند که اهمیت حذف این اخبار غیرواقعی را گوشزد کنند.

اما مشکل اینجاست که فعلا هیچ راهکار عملی سریع و فناورانه، برای تشخیص زودهنگام همه‌گیری یک خبر کاذب خاص نداریم.

شما ممکن است به عنوان یک شهروند عادی در پی انتشار یک نوشته یا عکس معصومانه و کژفهمی تعدادی از کاربران به بسیاری از چیزها مثل عناس، متهم شوید و در سطحی دیگر، یک شخص مشهور دنیای سینما یا سیاست هم باید خیلی مواظب باشد که هیچ بهانه‌ای دست کاربران خیال‌پرداز ندهد!

منبع


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.