پیش‌خرید گلکسی اس ۸ در ایران آغاز شد، اما آیا خرید زودهنگام گجت‌ها کاری منطقی است؟

9

دیجی‌کالا سرانجام پیش‌فروش گلکسی اس ۸ را در ایران آغاز کرده است. قیمت پیش‌خرید گلکسی اس ۸ و اس ۸ پلاس با «استارتر کیت» به ترتیب دو میلیون و ۸۸۰ هزار تومان و ۳ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان است و قرار است که از ۹ اردیبهشت ارسال گلکسی اس ۸ به خریداران شروع شود.

خب، این خبر برای مشتاقان گوشی‌های پرچم‌دار و نیز سامسونگ است که به این ترتیب می‌توانند هر چه زودتر به گوشی مورد علاقه خودشان برسند.

سال‌های پیش که فروشگاه‌های آنلاین، پیش‌خرید ارائه نمی‌کردند، معمولا چند هفته‌ای شاهد حضور نوبرانه گجت‌ها با قیمت‌های بسیار فضایی و غیرواقعی در پاساژهای محصولات الکترونیک سطح شهر بودیم. اما الان قیمت خریدها تا حد زیادی منطقی شده.

اما در مورد خرید زودهنگام محصولات چه نکاتی می‌توان گفت، آیا این کار منطقی است یا غیرمنطقی؟

در این پست می‌خواهم با توجه به تجارب قبلی خودم، سود و زیان این کار را جمع‌بندی کنم:

گرچه بیشتر خریداران زودهنگام یا آن طور که فرنگی‌ها می‌گویند Early Adopterها نوجوان هستند یا در سال‌های اولی جوانی هستند، اما اینها فقط منحصر به این گروه‌های سنی نیستند. ما حتی کسانی را سراغ داریم که محصولات شرکت‌های نوگام را از Kickstarter یا Indiegogo می‌خرند تا نخستین افرادی باشند که لذت استفاده از محصولات مبتکرانه جدید را تجربه می‌کنند.

عواملی که باعث خرید زودهنگام می‌شوند

چندی پیش تحقیقی در مورد این خریداران زودهنگام انجام شده بود که نشان می‌داد سه عامل کلی، منجر به خرید زودهنگام می‌شود:

۱- میزان تازگی و خلاقیت‌ای که در یک محصول وجود دارد. یک محصول با ویژگی انقلابی مسلما آستانه مقاومت خیلی از ماها را کم می‌کند.

۲- اطلاعات: شرکت مزبور چقدر در دادن اطلاعات، استفاده از شگردهای تبلیغاتی ماهر بوده و اصلا خود خریدار چقدر اطلاعات دقیق فنی دارد.

۳- وضعیت ذهنی و روحی شما: بسیاری از خریداران گجت‌ها آدم‌هایی هستند که تکانه‌ای تصمیم می‌گیرند.

می‌دانید اصلی‌ترین سؤالی که قبل از خرید یک گجت باید از خود بپرسید چیست؟

پرفورمانس وسیله؟ به‌صرفه بودن خرید آن؟ احتمال آمدن گجتی بهتر از آن در کوتاه‌مدت؟

خیر! سؤال کلیدی این است:

این وسیله در درازمدت چقدر باعث شادی ماندگار من می‌شود.

همه این سال‌هایی که من گوشی یا وسایل خانگی تعویض کردم، آخرش به این نتیجه رسیدم که مهم‌ترین سؤال دقیقا باید همین باشد.

یک زمانی یک گوشی HTC با توانایی ثبت عکس سه‌بعدی گرفته بودم! اما خب چند روزی که گذشت، متوجه شدم که این ویژگی چندان cool نیست و من طراحی بدنه گوشی را دوست ندارم و گرچه به عنوان یک گوشی جانبی می‌خواستم از آن استفاده کنم، نتوانستم گوشی را تحمل کنم و فروختمش!

همه این سال‌ها در فوروم‌ها می‌بینم که چقدر کاربران بر سر اینکه تجربه سه‌بعدی کدام تلویزیون بهتر است، با هم می‌جنگند. اما پیدا بود که هیچ کدام از این خریدارها، از اصلی‌ترین چیز غافل شده‌اند:

اصلا تماشای سه‌بعدی فیلم، در درازمدت، برای یک خریدار با فرض دسترسی به یک منبع ارزان فیلم سه‌بعدی، چیز خواستنی است؟ یا اینکه تماشای سه‌بعدی فیلم‌ها، فقط چیزی است که در چند روز اول خرید یک تلویزیون شما را سرگرم می‌کند.

[mks_separator style=”solid” height=”2″]

مهار زدن به خرید تکانه‌ای و تفاخر و تلاش برای زندگی برای دل خودتان!

اوه! اینکه همگان به شما بگویند خوره گوشی هستید و از همه فناوری‌های تازه سردرمی‌آورید و یا اینکه آنقدر توانگر هستید که مثل ریگ بیابان، برای گجت‌های «های اند» پول خرج می‌کنید، چیز لذت بخشی به نظر می‌رسد، این امر شاید در اوایل خرید گجت‌ها، وقتی چشم‌های پرتمنای دوستانتان را دنبال گجت‌های تازه خود می‌بینید، خیلی لذت‌بخش باشد.

اما تا این را تصور می‌کنم یاد روزهای دوران کودکی خودم می‌افتم که یکی از کارهای روزانه‌ام، به رخ کشیدن اسباب‌بازی‌های تازه‌ام به پسر همسایه بود!

صاحب یک سایت فناوری هستید؟ درنگ نکنید و اگر توانایی مالی‌اش را دارید، حتما گجت‌ها را نوبرانه بخرید.

اما اگر یک کاربر عادی هستید، لطفا برای تفاخر و cool به نظر رسیدن، حتی اگر توانایی مالی‌اش را دارید، بی‌حساب خرج نکنید.

توجه کنید که من اصلا نمی‌خواهم یک رفتار مقتصدانه را ترویج کنم، چون خود من هم اصلا، اهل چنین رفتارهایی نیستم!

پس بگذارید یک شخص مشهور را برای شما مثال بزنم. تصور کنید که شما یکی از مدیران شرکت‌های بزرگ فناوری هستید و به نمونه‌های اولیه گجت‌ها دسترسی دارید و می‌توانید با رعایت نکات ایمنی برای پرهیز از درز اطلاعاتی، نمونه اولیه گجت‌های های اند را با خودتان به منزل ببرید.

اوه! چه موقعیت شغلی دلپذیری! فکرش را بکنید که مثلا تیم کوک الان آی‌فون جدید را به خانه برده و سایت‌های فناوری را که در حال پیشبینی در مورد این گوشی هستند، در خانه مرور می‌کند و لبخند ملیحی می‌زند!

اما در عالم واقع اصلا این طور نیست. نمونه مشهور این امر ساندار پیچای گوگل است. او دسترسی زودهنگام به انواع محصولات گوگل از گوگل هوم گرفته تا گوگل وای فای و گوگل پیکسل دارد. اما چند وقت پیش او به هم‌دانشگاهی‌اش گفته بود که وقتی شب به خانه می‌رود، تا حالا نشده که هیچ محصولی را به خانه ببرد و همه را در شرکت باقی می‌گذارد.

[mks_separator style=”solid” height=”2″]

پرهیز از خرید زودهنگام، به خاطر مشکلاتی که تنها بعد از خرید توسط گروه بزرگی از مردم، نمایان می‌شوند

قضیه آنتن‌گیت آی‌فون یادتان هست؟ قضیه گلکسی نوت ۷ که کاملا جدید است.

شرکت‌های فناوری گرچه تست‌های دقیقی روی گجت‌هایشان اعمال می‌کنند، اما در این میان همیشه مشکلاتی پنهان می‌مانند و این امر مرتب در طول تاریخ تکرار شده است.

اگر شما درنگ کوتاهی کنید (نه درنگی که تر و تازگی وسیله مورد علاقه را از سکه بیندازد)، و اجازه بدهید گروه اول خریداران وسیله را تست کنند، می‌توانید با اطمینان خیلی بیشتر و با هزینه کمتر به وسیله مورد نظر خود برسید و سرخورده نشوید.

در این مدت کوتاه که می‌تواند سه چهار هفته بیشتر نباشد، سایت‌های اینترنتی و یوتیوب را تحت نظر بگیرید و همه مرورها و ویدئوهای مربوط را ببینید.

[mks_separator style=”solid” height=”2″]

توصیه متناقض: وقتی می‌دانید که سرانجام در مقابل یک گجت تسلیم خواهید شد، زیاد هم خودتان را اذیت نکنید و وسیله را به موقع بخرید

استفاده از هر فناوری، یک دوره لذت بهینه دارد، وقتی زمانش گذشت، دیگر رسیدن به آن، لطف خاصی ندارد. بعضی وقت‌ها ما سرخورده از خریدهای بد قبلی، تصمیم می‌گیریم که مثلا گوشی بعدی اپل یا سامسونگ را نخریم و یک سال صبر کنیم و نسل بعدتر آنها را بخریم.

بر این اساس شش ماهی صبر می‌کنیم، اما طی این مدت حسابی مورد بمباران اطلاعاتی سایت‌ها قرار می‌گیریم، ویدئوهای تبلیغاتی را می‌بینیم و دست و دلمام می‌لرزد و درست زمانی که خرید وسیله لطف خاصی ندارد یعنی ۶ ماه بعد از رونمایی از وسیله، اقدام به خرید می‌کنیم.

در این زمان دیگر داشتن گوشی، لطف اولیه‌اش را ندارد و اندک‌زمانی بعد، نسل بعدی وسیله وارد بازار خواهد شد.

پس منطقی باشید، اگر فن اپل یا سامسونگ یا هر شرکت دیگری هستید، بعد از طی یک زمان منطقی، فقط به اندازه زمانی که وسیله را یک گروه اولیه، تست کنند و قیمت‌ها تعدیل شوند، درنگ کنید و بعد خودتان را آزار ندهید و وسیله را بخرید.

[mks_separator style=”solid” height=”2″]

جمع‌بندی

 • اگر یک وسیله واقعا یک نیاز طولانی‌مدت شما را برآورده می‌کند و باعث حس شادی و خوشبختی ماندگار در شما می‌شود، آن را تهیه کنید.
 • منطقی است که یک وسیله را زیاد زود یا زیاد دیر نخرید.
 • هیچ وقت برای فخرفروشی، یک گجت را تهیه نکنید.
 • مهم‌تر از همه اینکه به اندازه جیبتان خرج کنید!
 
9 نظرات
 1. سیامک می گوید

  خیلی جالبه حالا اگه پیش خرید گوشی آیفون بود با آب و تاب از اشتیاق مردم و صف های طولانی مطلب تهیه می‌کردید

 2. حسن می گوید

  خیلی خوب بود! بالاخره یعد از مدت ها چند وقتیه همون یک پزشک همیشگی شدین! ای ول، دست مریزاد
  یادمه چند سال پیش یه مقاله داشتین که نرخ افت قیمت گوشی های موبایل رو بعد از عرضه به بازار بررسی می کرد! اونم خیلی جالب بود!
  باید دوباره بخونمش!

 3. Aydin می گوید

  کاملا با شما موافقم

 4. ویتایگر فارسی می گوید

  جناب مجیدی ، مطلب جالبی بود.
  سپاس

 5. مهرداد می گوید

  معیار بسیار خوبی برای خرید گجت معرفی کردید… شادی در درازمدت. عالی بود دکتر. ممنونم

 6. پوریا می گوید

  یک.گوشی هایی که تازه میان به بذار در رده های اولیه کیفیت ساخت قطعات بالاست به منظور جذب مشتریان و بعد در سری های بعدی تولید کیفیت افت پیدا میکنه.
  دو.اون مورد رو که گفتین جلوگیری از شادی کوتاه مدت کاذب،به شخصه از زمانی که یکی دوتا وسیله خریدم که فکر میکردم خیلی خوشحالم میکنن ،و بعد به مرور جذابیتشون رو از دست دادن.تقریبا یاد گرفتم که وسوسه ی خرید های جذاب رو کنار بذارم و به چیزهای متوسط تر که کار راه انداز هستن کارم رو راه بندازم.
  سخته ولی غیرممکن نیس.هرچند همیشه وسوسه و تبلیغات صحنه رو برای فریب ذهنی خالی نمیکنن.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.