اگر می‌خواهید بدون تعصب و سوگیری، مشخص کنید که کیفیت عکسبرداری کدام یک از گوشی‌های پرچم‌دار فعلی بهتر است، در این آزمون شرکت کنید!

7

خود من شخصا زیاد روی دوربین‌های گوشی‌های هوشمند حساس نیستم و بر این باورم که باید انتظار محدودی از آنها داشت و اگر واقعا در سفر و گردش به دنبال عکاسی خیلی خوب هستیم، باید به دوربین‌های حرفه‌ای‌تر پناه ببریم.

اما خیلی‌ها هم وسواس خیلی زیادی روی دوربین گوشی‌ها دارند و با دقت و با توجه به فاکتورهای مختلف، همواره کیفیت عکسبرداری با آنها را مقایسه می‌کنند.

مقایسه و بررسی برتری کلی دوربین‌های گوشی‌های هوشمند، کار ساده‌ای نیست و خیلی وقت‌ها ترجیحات و سوگیری افرادی که این مقایسه را انجام می‌دهند، در اعلام نتایج دخیل می‌شود.

شما چقدر در این زمینه خبره هستید و تجربه عملی یا مطالعه دارید؟

به تازگی مارکوس برونلی، دست به کار جالبی زده، او به جای اینکه آزمایشات معمول برای مقایسه دوربین‌های گوشی‌های پرچم‌دار با هم را انجام بدهد، تصمیم گرفت که برای اینکه هیچ سوگیری‌ای صورت نگیرد و کسی به خاطر علاقه به یک برند، بی‌جهت اعلام نکند که عکس‌های فلان گوشی بهتر است، یک آزمایش اصطلاحا «کور» انجام بدهد. به همین خاطر عکس‌هایی را با پنج گوشی‌ برتر بازار گرفت، منتها اعلام نکرد که گوشی A- B – C – D و E کدام یک از گوشی‌های گوگل پیکسل XL- ال جی G6- گلکسی S8- وان پلاس ۳T و آی‌فون ۷ پلاس که در آزمایش شرکت داده شده بودند، هستند.

عکس‌ها از زاویه یکسان و تحت شرایط نوری مشابه گرفته شده‌اند و در همه عکس‌ها حالت عکسبرداری HDR فعال بوده و فوکوس با تپ صورت گرفته است.

این طوری کاربر بدون اینکه خواسته یا ناخواسته ترجیحات را خود را دخالت بدهد، فقط با دیدن عکس‌های می‌تواند تصمیم بگیرد که عکس‌های گوشی A- B – C – D یا E بهتر بوده است.

البته بماند که برخی‌ها آنقدر حرفه‌ای هستند که می‌توانند از روی عکس، پی به برند ببرند و بعد شاید در مواردی سلیقه‌های برندی خود را دخالت بدهند!

من اینجا عکس‌ها را یکی یکی درج می‌کنم.

شما اعلام کنید که عکس‌های کدام یک از گوشی‌های A- B- C- D یا E را پسندیده‌اید.

در پایان پست به شما اعلام کنید که این گوشی‌ها دقیقا کدام گوشی‌های پرچم‌دار بازار هستند.

البته برخی از شماها ممکن است، اصلا هیچ علاقه‌ای به این تفاوت‌های جزئی بین عکسبرداری گوشی‌های پرچم‌دار نداشته باشید و شما را از مرور و انجام این آزمایش می‌توانم معاف کنم!

عکس از منظره شماره یک:

عکس از منظره شماره ۲:

عکس از منظره شماره ۳:

عکس از منتظره شماره ۴:

عکس از منظره شماره ۵:

عکس از منظره شماره ۶:

عکس از منظره شماره ۷:

و عکس از منظره آخر:

خب حالا با کلیک روی «دیدن پاسخ» می‌توانید ببینید که گوشی‌های پرچم‌دار دقیقا کدام‌ها بوده‌اند:

[showhide]

[/showhide]

من عکس‌های گلکسی S8 را ترجیح دادم و بعد از آن عکس‌های آی‌فون ۷ پلاس را. اما خود مارکوس برونلی عکس‌های پیکسل XL را ترجیح می‌داد.

خب، مشخص که موضوع سلیقه‌ای است.

 
7 نظرات
 1. بابك می گوید

  منم اول سامسونگو ترجیح دادم بعد آیفونبابک

 2. حمید می گوید

  سلیقه‌ی من:
  وان پلاس از همه بدتر
  پیکسل از همه بهتر

 3. مهدیکو می گوید

  من اول به همه عکسها امتیاز دادم نتیجه شد اینکه تقریبا عکسهای LG G6 و iPhone7+ به هم نزدیک بودن ولی LG امتیازش کمی بهتر شد و بعد از اون هم Pixel و S8 و OnePlus امتیازشون خیلی کم شد. عکسهای این دوتا گوشی آخری ته رنگ زرد داره و اصلا حرفه ای نیست.

 4. شهین می گوید

  پرچم دار مایکروسافت در آزمونش نبود اگرنه نظرش کاملا فرق می کرد. نمی دونم چرا گوشی های مایکروسافت با کیفیت و کلاسی که دارن اصلا جزو گوشی محسوب نمی شن. در هر حال من کاملا راضی هستم و بسیار لذت می برم☺

 5. محمد مظفری می گوید

  نظر من شد گوشی گوگل ، کاملا سلیقه ایه
  چند سال پیش که بحث کیفیت تلویزیون های LCD و LED بود، من همین ایده را راجع به مخفی کردن مارک و برند تلویزیون داشتم، خیلی ها نظر تعصبانه ای نسبت به بعضی برندها داشتن. البته موقعیتش پیش نیومد که اجراش بکنم. ایده ام این بود که یک فیلم با یک کیفیت ثابت در یک اتاق با شرایط نوری ثابت در همه تلویزیون ها پخش بشه و قاب تلویزیون ها کاملا پوشیده باشه.

 6. Ali می گوید

  تا وقتی یه عکس نمونه از یه دوربین حرفه ای با رنگ واقعی نباشه نمیشه تشخیص داد. سنسور های گوشی های همراه اغلب تصویر رو بر اساس محتویات کادر به صورت نرم افزاری مایل به آبی یا زرد می کنن. به نظرم تفاوت دوربین سامسونگ با گوگل سر این قضیه هست.

 7. فرهاد می گوید

  از دید من C بهترین (طبیعی)، D عامه پسند ترین (تصنعی) و A ضعیفترین بود. البته به شخصه دوربین موبایل را به ندرت استفاده میکنم چون حتا بهترینشون هم فقط در شرایط ایده آل میتونن عکس نسبتن قابل قبولی بدن.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.