شما نظر بدهید: واقعا کیفیت دوربین کدام گوشی اندرویدی پرچم‌دار را بهتر می‌دانید؟

1

گاهی تصور می‌کنیم که به خاطر کم شدن سفرها به سبب کرونا، کاربران کمتر به دوربین گوشی موبایل خود اهمیت می‌دهند. اما هنوز هم درصد کسانی که در مورد کیفیت دوربین گوشی خود تحقیق می‌کنند و سعی می‌کنند بهترین‌ها را داشته باشند، زیاد است.

در طی چند سال اخیر، گوشی‌سازان توجه بسیار زیادی روی دوربین موبایل مبذول داشته‌اند. در واقع آدم فکر می‌کند که تنها عرصه قابل توسعه در این چند ساله همین دوربین موبایل‌ها بوده. گرچه نشانه‌هایی وجود دارد که گوشی‌های با صفحه نمایش تاشو یا قابل توسعه، به زودی مد روز شوند، اما هنوز جنگ دوربینی گوشی‌های موبایل ادامه دارد.

در اینجا چند گوشی موبایل اندرویدی را از نظر کیفیت دوربین‌هایشان با هم مقایسه می‌کنیم.

در این بررسی ۴ گوشی موبایل اندرویدی خواستنی و محبوب این روزها را با هم مقایسه می‌کنیم:

  • گوگل پیکسل ۵
  • سامسونگ گلکسی S21 اولترا
  • سامسونگ گلکسی نوت ۲۰ اولترا
  • و سرانجام اپو فایند X3 پرو

جالب است که در این سال‌ها فرمول گوگل در مورد ارتقای دوربین عوض نشده. این شرکت سعی می‌کند به جای فخر فروختن به اعداد مگاپیکسلی، عکس گرفتن را برای کاربر ساده کند و گوشی را از این نظر قابل اعتماد کند و با نرم‌افزارهایش، عکاسی را برای آنها دلپذیر کند.

نوت ۲۰ اولترا و S21 اولترای سامسونگ از نظر دوربینی خیلی به هم شباهت دارند. آنها دوربین اصلی ۱۰۸ مگاپیکسلی با اتوفوکوس لیزری دارند. البته مسلما تفاوت‌هایی هم دارند. S21 از نظر سخت‌افزاری سرتر است و یک دوربین اولتراواید ۱۲ مگاپیکسلی و زوم اپتیکال ۱۰ برابری دارد. میزان زوم سخت‌افزاری و نرم‌افزاری این گوشی، مجموعا به ۱۰۰ برابر هم می‌رسد. چیزی که سامسونگ دوست دارد اسمش را زوم فضایی هم بگذارد!

نوت ۲۰ اوترا در برابر، میزان زوم محدود به ۵۰ برابر دارد. این گوشی یک دوربین تله فتو دارد؛ یک دوربین ۱۲ مگاپیسلی با میزان زوم اپتیکال ۵ برابر. همچنین یک دوربین ۱۲ مگاپیکسلی هم دارد.

می‌رسیم به اوپو X3 Pro، این برند در ایران چندان آشنا نیست و خب، راحت هم گیر نمی‌آید. میزان زوم این گوشی چندان زیاد نیست. اما آنچه دوربین این گوشی را شاخص و متفاوت می‌کند توانایی آن برای گرفتن عکس‌های ماکرو یا به قول خود شرکت میکروسکوپی است!

این گوشی یک دوربین اصلی ۵۰ مگاپیکسلی و یک دوربین تله فتوی ۱۳ مگاپیکسلی دارد که این یکی زوم اپیتکال ۵ برابری می‌دهد.

دوربین سوم این گوشی یک دوربین اولتراواید با حسگر ۵۰ مگاپیکسلی است که یا این می‌شود عکس‌های ماکروی با وضوح بالا گرفت.

رینگ LED این گوشی طوری است که می‌توان با تکیه به آن گوشی را در فاصله چندمیلیمتری هدف و سوژه عکاسی ثابت گذاشت تا گوشی خودش روی هدف، فوکوس کند و عکس با وضوح بالا بگیرد!


می‌شود با تکیه به ویژگی‌های دوربین و وضوح و رنگ حرف‌های تئوریک زیادی در مورد دوربین گوشی‌های موبایل گفت. اما شاید بهترین قاضی و معیار چشمان شما باشد.

اگر عکس‌هایی از یک منظره که با گوشی‌های مختلف گرفته شده‌اند را با هم مقایسه کنیم، می‌توانیم بهتر تصمیم بگیریم.

شما مقایسه کنید: عکس‌های زیر نور طبیعی گوشی‌های پرچم‌دارهای اندرویدی

پس تشریف ببرید به اینجا و عکس‌هایی را که با گوشی‌های پیکسل ۵، گلکسی S21 اولترا، نوت ۲۰ اولترا و اوپو X3 پرو گرفته شده‌اند را با هم مقایسه کنید.

خب همان اول کار باید بگویم که اگر عکس‌ها را که در گوگل داریو ذخیره شده‌اند با کامپیوتر دسکتاپ ببینید و صد البته اگر سرعت اینترنت قابل قبولی داشته باشید، می‌توانید راحت عکس را در نمای بزرگ ببینید و آنها را جلو عقب کنید تا بهتر بتوانید مقایسه کنید.

اگر عکس‌هایی که در فضای آزاد و نور طبیعی گرفته شده‌اند را با هم مقایسه کنیم، واقعا دشوار است که یکی از این گوشی‌ها را برتر انتخاب کنیم. خودتان باید عکس‌ها را ببینید و ببیند که رنگ و میزان شارپ بودن لبه‌ها و بوکه عکس‌ها چطور است و کدام عکس را بیشتر دوست دارید.

باز شما مقایسه کنید: عکس‌ها داخل اتاق گوشی‌های پرچم‌دارهای اندرویدی

این بار به اینجا بروید و باز عکس‌های گرفته شده با این گوشی‌ها را که این بار در داخل یک اتاق گرفته شده‌اند با هم مقایسه کنید.

جالب است که این بار تفاوت گوشی‌ها محسوس است. تازه اینجا عکس در وسط روز و وقتی نور مصنوعی داخل اتاق روشن است گرفته شده. با این همه اینجا دیگر شما می‌توانید قاطع‌تر تصمیم بگیرید.

شما انتخاب کنید: عکس اولتراواید کدام گوشی پرچم‌دار را دوست دارید؟

گاهی خاطره‌سازترین عکس‌های ما عکس‌های اوتراواید هستند. باز به اینجا بروید و عکس‌های اولتراواید این گوشی‌ها را با هم مقایسه کنید.

شما برگزینید: زوم کدام گوشی بهتر است

سال‌ها گوشی‌ها ما صرفا زوم اپتیکال داشتند (که به کفر ابلیس هم نمی‌ارزید) و زوم اپیتکال مختص دوربین‌های حرفه‌ای مثلا DSLRها بود، اما الان گوشی‌های موبایل زوم اپتیکال هم دارند و حتی ادعا می‌کنند که با آنها می‌توانید از ماه هم عکس بگیرید (البته هر شرکتی یک مقدار دوز و کلک در این قسمت به ما می‌زند!)

ولی خوب عکس گرفتن از ماه و ستاره‌ها را نخواستیم، باید ببینیم که زوم از محیط پیرامون کدام گوشی بهتر است.

باز به اینجا بروید و زوم دو برابری و ۱۰ برابری این گوشی‌ها را با هم مقایسه کنید و نظر خودتان را به ما بگویید.

می‌رسیم به چیز چالش‌برانگیز: عکس در نور کم

بدون تست دوربین در نور کم، هیچ تستی کامل نیست. کلا در شرایط نور طبیعی و بیرون، تفاوت قائل شدن بین دوربین‌های گوشی‌های موبایل بیش از حد سلیقه‌ای است. اما در شرایط نور کم است که عیار دوربین‌ها واقعا سنجیده می‌شود. اینجاست که می‌بینیم مثلا آن طور که خودم تست کردم S20 پلاس، هنوز نسبت به آی‌فون‌های نسل‌های قدیمی عقب‌تر است (نظر شخصی) اما اینجا ما می‌خواهیم برترین گوشی‌های سامسونگ که این شرکت خیلی به کیفیت دوربین‌شان را می‌نازد با پیکسل ۵ و اوپو X3 پرو مقایسه کنیم. به اینجا بروید.

و سرانجام: شب و سکوت و مقایسه دوربین گوشی‌ها

چه کسی گفته که فقط باید در روز عکس بگیریم. ما خیلی وقت‌ها شب‌ها سوژه‌هایی به تورمان می‌خورند. پس دوربین این پرچم‌دارها را در شرایط شب با هم مقایسه کنید!


رای نهایی را اینجا بدهید:

بدون در نظر گرفتن فاکتور قیمت و ویژگی‌های دیگر این گوشی‌ها، تنها از نظر کیفیت دوربین، رای نهایی خود را بدهید.

سلیقه‌ای رای ندهید و فقط بر تجربیات عملی خود متکی باشید و اگر امکان تست این پرچم‌دارها را نداشته‌اید، عکس‌هایی که لینکش را دادم با هم مقایسه کنید.

دوربین کدام گوشی پرچم‌دار را بهتر می‌دانید

گلکسی نوت ۲۰ اولترا
گلکسی اس ۲۱ اولترا
پیکسل ۵
اپو فایند X3 پرو
Other
Please Specify:
Created with Quiz Maker

منبع 9to5google
 
1 نظر
  1. Mahdi می گوید

    جای هواوی Mate 40 Pro plus خالیه واقعا

    اون اصلا چیزی از اینا کم نداره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.