آمار جالب و قابل بحث: کمتر از ۱۰ درصد آمریکایی‌ها گوشی‌های گران‌تر هزار دلاری می‌خرند؟ اما چرا؟ چند درصد ایرانی‌ها گوشی‌های پرچم‌دار هزار دلاری می‌خرند؟!

0

بر اساس گزارشی تازه، کمتر از ۱۰ درصد آمریکایی‌ها، برای خرید گوشی موبایل هوشمند، هزار دلار یا بیشتر هزینه صرف می‌کنند.

زمانی گوشی‌های پرچم‌دار یا اصطلاحا های اند، هزار دلاری نبودند و نهایتا ۸۰۰ دلاری بودند، اما مدتی قیمت استاندارد پرچم‌دارها همین حدود هزار دلار است.

در شرایطی که رسانه‌ها و برندها بیشتر روی گوشی‌های سرآمد و پرچم‌دارشان مانند گلکسی نوت ۱۰، S10 یا آی‌فون ۱۱ پرو مانور می‌کنند، بیشتر آمریکایی‌ها ترجیح می‌دهند که پولی را که با سختی به دست آورده‌اند برای خرید گوشی‌های اینچنینی هدر ندهند!

این گزارش را شرکت پژوهشی NPD  ارائه کرده است. NPD  یکی از دلایل این امر را هم کاربردی نبودن فناوری‌هایی مانند ۵G با توجه به پوشش کم آن در آمریکا دانسته است.

در این گزارش مشخص شده که شهروندان نیویورکی و لس آنجلسی بیشتر از شهروندان دیگر مناطق آمریکا، احتمال دارد که گوشی هزار دلاری بخرند.

البته مشخص است که یک دسته از مردم گوشی‌های پرچم‌دار بعد از تخفیف‌ها و یا تحت شرایط ارائه شده توسط شرکت‌های بزرگ ارتباطی تهیه می‌کنند و مشخص نیست که آیا NPD  به آنها هم توجه کرده یا نه.

این گزارش از چند جنبه، برای ما هم می‌تواند جالب باشد:

۱-فکر می‌کنید که چند درصد مردم ایران توانایی خرید گوشی هزار دلاری در شرایط حاضر دارند؟

۲-آیا شرایط اقتصادی باعث شده که مردم عاقلانه‌تر خرید کنند؟ می‌بینید که گرچه هزار دلاری چیزی حدود یک سوم تا یک پنجم دستمزد یک کارمند یا کارگر عادی در آمریکا است، باز هم تنها ۱۰ درصد مردم، رغبت می‌کنند که گوشی گران بخرند. در مقابل حتی در شرایط حاضر هم ما افرادی را سراغ داریم که حاضرند دستمزد چند ماه خود را صرف خرید گوشی کنند!

۳-گوشی‌های رده متوسط یا میدرنج، گاهی از نظر کاربرد عملی اصلا نسبت به های اندها چیزی کمتر ندارند. در واقع بیشتر کاربرها عملا هیچ استفاده عملی از دوربین‌های چندگانه، پرفورمانس بسیاری بالای گوشی یا چگالی بسیار بالای پیکسل صفحه نمایش نمی‌برند و تنها پول برای این ویژگی‌ها دور می‌ریزند.

۴- اما صرف‌نظر از اینها ما در دو سه ساله اخیر، شاهد هستیم که بسیاری از مردم حتی همین گوشی‌های رده متوسط اقتصادی را هم نمی‌توانند تهیه کنند. به پیرامون خود بنگرید، چند درصد از دوستان شما گوشی رده متوسط با صفحه نمایش لبه تا لبه دارند؟ در واقع بیشتر آنها ترجیح داده‌اند که تا وقتی که واقعا لازم نباشد، گوشی عوض نکنند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.