گوشی‌های پرچم‌دار سال بعد گران‌تر خواهند شد! با افزایش هزینه گمرکی گوشی‌ها و تبلت‌های بالای ۶۰۰ دلار به ۱۲ درصد

0

داستان این سال‌های ما دقیقا این بوده: هر زمان به گجتی نیاز داشتید و پولش را داشتید درنگ نکنید و بخریدش، چرا که امیدی به ارزان‌تر شدن در آینده نیست.

فعلا تصور تصمیم‌گیران این است که گوشی‌ها و تبلت‌های پرچم‌دار و یا حتی آنهایی که در طیف بالای میان‌رده‌ها هستند، لوکس هستند و کسی که طالب جنس لوکس است، طبعا باید هزینه آن را هم بپردازد.

در همین راستا، مطابق خبری که امروز در خبرگزاری‌های متعدد منتشر شده،  سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ از مصوبه این کمیسیون برای افزایش ورودی گمرکی گوشی‌ها و تبلت‌های بالای ۶۰۰ دلار خبر داد.

رحیم زارع امروز اعلام کرد که طبق مصوبه کمیسیون تلفیق ورودی گمرکی گوشی‌ها و تبلت‌های بالای ۶۰۰ دلار از ۶ به ۱۲ درصد افزایش پیدا کرد. (منبع)

گرچه بسیاری از کارها مانند وب‌گردی و خواندن ای بوک را می‌توان با میان‌رده‌ها هم انجام داد، اما باید بگوییم که تنوع میان‌رده‌ها هم در ایران تعریفی ندارد و خبری از پشتیبانی شرکت‌های اصلی از میان‌رده‌های بازار هم نیست.

فعلا بسیاری از دوست‌داران فناوری داشته‌های سه چهار سال پیش خود را حفظ کرده‌اند، اما ما به زودی با بحران از رده خارج شدن گوشی‌های سابقا پرچم‌دار این دسته روبرو می‌شویم و چیزی که باقی می‌ماند افسردگی گیک‌ها، سرخوردگی آنها از مرور اخبار فناوری و به تدریج معضل عمیق‌تر شدن شکاف فناوری بین ما و فرنگی‌هاست.

زمان آن رسیده که صرف مالی افزایش تعرفه گوشی‌های بالارده برای اقتصاد کشور با زیان روحی و روانی آن برای نسل جوان مشتاق فناوری در دو کفه ترازو گذاشته شود و اگر شد، تجدید نظری در این مورد صورت بگیرد. به هر حال حرف و حدیث فراوان است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.