گنجینه‌ای از موسیقی دهه‌های ابتدایی قرن بیستم + گزارش اصلی نشریه تایم از دستگیری گاندی – نتیجه‌ای که از این دو مطلب بی‌ربط می‌توان گرفت

4

دیروز دو مطلب ظاهرا بی‌‌ربط به هم خواندم که من تمایل دارم این دو را به نحوی به هم مربوط کنم.

صفحه‌های موسیقی ۷۸rpm یا ۷۸ دور، شیوه اصلی گوش کردن به موسیقی در سال‌ها دور بودند.

متأسفانه در شرایطی که از برخی هنرمندان ایرانی، هیچ نشانی باقی نمانده و احتمال می‌رود تنها از صفحات موسیقی ضبط شده از اجراهای خصوصی آنها بشود ردی از آنها را جست، به علت شرایط بد نگهداری و نبود اهتمام برای دیجیتال کردن آنها، ما فاقد آرشیوی خوب و غنی از این آثار هستیم. ضمن اینکه شاید به علت اینکه محتوای این آثار مورد پسند برخی نیست، عملا شانسی برای ایجاد آرشیو ملی فراگیر از این گنجینه‌های موسیقی فراهم نباشد و بنابراین بسیاری از موسیقی مثلا دهه ۱۳۲۰ و ۱۳۳۰ ما برای همیشه مدفون شده‌اند.

جالب است که شما در سایت آرشیو اینترنت می‌توانید، آرشیوی از ۲۵ هزار (بله ۲۵ هزار)، صفحه ۷۸ دور، از سبک‌های بسیار متنوع موسیقی را بیابید و به صورت رایگان آنها را گوشی کنید و جستجوی مفصلی هم انجام بدهید.

مؤسس سایت آرشیو اینترنت -بریوستر کال- از این مطلب خبر داده است. گستره تاریخی این آثار، بین سال‌های ۱۸۹۸ تا اواخر دهه ۱۹۵۰ را شامل می‌شود.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

تصور کنید که چه تلاش هوشمندانه‌ای برای گردآوری و تبدیل این همه اثر لازم بود.

با مراجعه به این صفحه می‌توانید به این آثار گوش کنید.


اما خبر دوم، از زاویه دیگری جالب بود. دیروز مصادف با  ۷۵ مین سالگرد دستگیری گاندی، در جریان مبارزات‌اش برای استقلال هند.

جالب است که نشریه تایم، درست در همین سالگرد، متن مقاله‌ای را که در نشریه تایم، در همان زمان در این مورد نوشته بود، منتشر کرده است.

(GERMANY OUT) MOHANDAS GANDHI (1869-1948). Hindu nationalist and spiritual leader. Spinning cloth, 1942. (Photo by R?he/ullstein bild via Getty Images)

واقعیت این است که نشریات معتبر فرنگی و نیز کتابخانه‌ها، دارای آرشیو‌های به دقت مرتب شده از مجلات و روزنامه‌ها هستند.

برخی نشریات حتی برای مطالعه آرشیو و استفاده از آن از محققان و علاقه‌مندان، حق اشتراک می‌گیرند.

تصور کنید که شما الان به سادگی چند کلیک و با پرداخت حق اشتراک اندک بتوانید، متن روزنامه‌هایی را که درست نیم قرن پیش، منتشر شده بودند بخوانید یا کلیدواژه خاصی را جستجو کنید و همه مقالات چاپ شده در مورد آن را در یک بازه زمانی مثلا سه دهه‌ای جستجو کنید!

چنین چیزهایی در ایران ما، البته به صورت محدود انجام شده‌اند. تلاش‌ها قابل تقدیر هستند، ما مسلما کافی نیستند.

متأسفانه بسیاری از نشریات موجود یا تعطیل‌شده ما، هیچ آرشیو آنلاین در دسترسی ندارند و ما نمی‌توانیم حتی آرشیو ۱۵ سال پیش مطبوعات خود را ورق بزنیم.

   
4 نظرات
 1. صادق می گوید

  یک آرشیو فیلم خیلی خوب هم هست به این آدرس: http://www.producerslibrary.com که فیلم‌های استوک رو در اختیار افراد میزاره نمونه واترمارک شده قابل مشاهده است ولی نمونه استوک قابل خریداری). اگه تو سایت واژه ایران رو به انگلیسی سرچ کنید، نمونه های جالبی رو خواهید دید، از فیلم جنبیدین منار جنبان تا خیابان های تهران در ۱۹۶۵.
  برای نمونه کلیپ پایین:
  http://www.producerslibrary.com/displayProduct1.do?product_id=191198&product_name=V-0904_511

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   سپاس

 2. حسن می گوید

  دکتر شفیعی کدکنی به مناسبت درگذشت دکتر ایرج افشار یزدی، نوشتاری را منتشر کرده بودند در اهمیت آرشیوسازی و ضعف ما ایرانیان در این کار. ایشان از این جهت این موضوع را پیش کشیده بودند که دکتر افشار در زندگی خود اهتمام ویژه‌ای در آرشیوسازی داشته‌اند مثلا در موردی آرشیو بزرگی از امضاهای سیاست‌مداران و افراد مشهور فراهم کرده بود و … .
  می‌توانید این نوشتار مفید را در اینجا بخوانید:
  https://goo.gl/QBjMXv

 3. Matin می گوید

  مطلب و نکته بسیار ارزشمندی بود. ممنون.
  اگر بخواهیم این فقر آرشیو رو ریشه یابی کنیم، یکی از دلایل اش این خواهد بود که متاسفانه ما ایرانی ها خیلی دید دراز مدت نداریم. که اون هم دلیلش تغییرات اساسی در بازه های زمانی کوتاه در زندگی مان بوده. بهمین دلیل هست که در اروپا خانه ها ۳۰۰-۴۰۰ سال عمر دارند و برای ما خانه ۲۰-۲۵ ساله، کلنگی است… بهمین دلیل هست که مردم دیگر نقاط دنیا، قبل از شروع غذا دعا میخونن و بعد ساعتها سر میز غذا میشینن و ما همیشه انگار که این آخرین وعده غذایی عمرمون هست، با سرعت باد غذا رو میخوریم و تازه بعدش تشکر میکنیم از خدا و از آشپز…. و مثالهای دیگر.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.