گوگل بررسی می‌کند: آیا واقعا هوای بارانی درد مفاصل را زیاد می‌کند؟

5

شاید از مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌های خود شنیده باشید که می‌گویند از روی ازدیاد درد مفاصل خود، آمدن باران را پیش‌گویی کنند. حتی برخی از آنها ادعا می‌کنند، دقیق‌تر از اخبار هواشناسی قادر به این کار هستند!

اما از نظر علمی، آیا این ادعا درست است؟ و اگر درست است، با چه مکانیسمی باران یا افزایش رطوبت باعث این امر می‌شود؟

پزشکان متخصص روماتولوژی هم می‌گویند که این ادعا را از بیماران خود زیاد شنیده‌اند ولی در متون پزشکی، شواهد تأییدکننده چندانی برای این امر وجود ندارد.

جالب است بدانید که پژوهشگران دانشگاه واشنگتن و هاروارد در این مورد تحقیقی انجام داده‌اند که نتایج آن به تازگی در نشریه PLOS ONE منتشر شده است.

آنها در تحقیق خود می‌خواستند بررسی کنند که بین نوسان درجه حرارت و افزایش گزارش دردهای زانو و لگن رابطه‌ای وجود دارد یا خیر.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

برای این کار آنها به سادگی از اطلاعات موتور جستجوی گوگل استفاده کردند. مشخص شد که با افزایش درجه حرارت، میزان جستجوهای اینترنتی برای دردهای زانو لگن کاهش می‌یافت.

اما دلیل این امر شاید این باشد که آدم‌ها در هوای خوب بیشتر فعال هستند و همین فعالیت بیشتر باعث درد مفاصل آنها می‌شد.

از سوی دیگر آنها متوجه شدند که همزمان با باران، میزان جستجو برای درد مفاصل کمتر می‌شد.

پس تا اینجای کار، نتایج این تحقیق برخلاف عقیده عامه مردم بود. البته پژوهشگران رد نکردند که ممکن است در برخی از افراد مبتلا به مشکلات مفصلی رابطه‌ قوی‌تری بین درد و تغییرات آب و هوایی وجود داشته باشد، اما آمار کلی که آنها یافتند به شرح بالا بود.

حالا سؤال این است که چرا بیشتر مردم به افزایش دردهای مفصلی همزمان یا حتی پیش از وقوع باران باور دارند. پژوهشگران معتقدند که این باوری قدیمی است که در مردم نهادینه شده و مردم ناخواسته یک سوگیری مثبت به سوی آنها دارند.

آنها وقتی که همزمان با تغییر آب و هوا دردهایشان بیشتر می‌شود و آنها را به سختی می‌آزارد، ناخواسته این دو را بر هم منطق می‌کنند و باور قبلی خود را تقویت می‌کنند، اما برعکس وقتی که وضعیت دردی اذیتشان نمی‌کند، یادشان می‌رود که وضعیت آب و هوا را در این حین به یاد بیاورند.

البته برای توجیه تغییرات درد مفاصل با تغییرات آب و هوا می‌توان یک دلیل منطقی تراشید: تغییر فشار هوا می‌تواند باعث انبساط و انقباض تاندون‌ها، عضلات و کپسول مفصلی و تغییر میزان مایع داخل مفصلی بشود و از این طریق اثر خود را اعمال کند.

منبع

   
5 نظرات
 1. ups می گوید

  سلام

  این ادعا ایا ثابت شده ؟؟؟

 2. frnk می گوید

  بسیار عالی

 3. Mossi می گوید

  یعنی با باران درد کم میشه؟

 4. David می گوید

  خیلی جالب بود ممنونم

 5. bar می گوید

  خیلی عالی بود ممنون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.