روسیه به لهستان هشدار داد که فکر تخریب یادبودهای شوروی در زمان جنگ جهانی دوم را از سر بیرون کند

0

به تازگی دولت روسیه به لهستان اخطار کرده که چنانچه در پی برداشتن یادبودهای زمان جنگ جهانی دوم بربیاید، تحت تحریم روسیه قرار خواهد گرفت.

مقامات وزارت خارجه روسیه تهدید به اقدامات ناقرینه، یعنی محکم‌تر از چیزی که لهستان تصور می‌کند، کرده‌اند.

در این راستا روسیه حق خود می‌داند که روادید مقامات لهستان را رد کند یا سطح مناسبات تجاری بین دو کشور را پایین بیاورد.

با وجود اینکه زمان زیادی از غلبه ارتش سرخ شوروی بر آلمان در سال‌های ۱۹۴۴ و ۱۹۴۵ می‌گذرد، بقایای آن درگیری‌ها که از ارتش سرخ به جا مانده، همچنان معضلی در روابط دو کشور است.

بسیاری از لهستانی‌ها ارتش سرخ را به منزله یک نیروی اشغال‌کننده می‌نگرند و نه یک نیروی آزادی‌بخش.

شاید حق هم حق داشته باشند، چون آنها سابقه ذهنی بدی از توافق سال ۱۹۳۳ آلمان نازی و شوروی برای تقسیم این کشور بین خود دارند.

وزارت خارجه روسیه، همچنین مرتب خشم خود را از کنار گذاشته روسیه در احداث یک موزه در محل اردوگاه مرگ بدنام نازی‌ها، ابراز داشته است. همچنین این وزارتخانه لهستان را به روسیه‌هراسی متهم کرده است.

اوایل ماه میلادی جاری، هم‌زمان با تصویب قانون کمونیسم‌زدایی، باز هم وزارت امور خارجه روسیه، لهستان را تهدید کرده بود. در بیانیه این وزارتخانه آمده بود که شوروی بیشترین بهای آزادسازی لهستان را پرداخته است و در این جریان ۶۰۰ هزار سرباز و افسر شوروی کشته شده‌اند. به علاوه صدها هزار اسیر شوروی که در زمان جنگ در اردوگاه‌های لهستان کشته شدند، در خاک لهستان به خاک سپرده شده‌اند.

در لهستان در مجموع ۵۰۰ یادبود جنگ وجود دارد، اینها قسمتی از پنج هزار یادبود کل شوروی‌ها در کل منطقه اروپای مرکزی و شرقی هستند. مجارستان بیشترین میزان یادبودها را در خود جای داده است.

در سال ۲۰۰۷، زمانی که یادبود ارتش سرخ از پایتخت استونی برداشته شد، این مسئله باعث اعتراض شدید روسیه و حتی یک حمله سایبری علیه وب‌سایت‌های دولتی استونی شد.

روابط روسیه و لهستان از وقتی به وخامت گرایید که در سال ۲۰۱۰، یک هواپیمای حامل مقامات لهستانی در مه غلیظ نزدیک اسمولنسک در غرب روسیه سقوط کرد. در میان کشته شدگان، رئیس جمهور پیشین لهستان هم قرار داشت.

تحقیقات انجام‌شده گرچه خطای خلبان را سبب بروز حادثه دانستند، اما مقامات لهستانی بر این باور هستند که ترافیک هوایی روسیه، عمدا این هواپیما را با راهنمایی اشتباه، به سمت سقوط هدایت کرد.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.