گام دیگری برای ساخت جامعه گیگابیتی: هشت هزار هات‌اسپات وای‌فای رایگان در سراسر اروپا نصب می‌شود

0

اتحادیه اروپا پس از چند ماه بررسی طرح ارایه وای‌فای رایگان در سراسر کشورهای اروپایی؛ در نهایت پروژه WiFi4EU را با وجود مخالفت‌های زیاد به تصویب رساند.

براساس این طرح؛ هزاران هات‌اسپات وای‌فای پرسرعت و رایگان تا سال ۲۰۲۰ در سراسر قاره اروپا نصب و راه‌اندازی خواهد شد.

اتحادیه اروپا می‌خواهد هات‌اسپات‌های وای‌فای رایگان را در مراکز عمومی و پرجمعیت شهری مانند پارک‌ها، کتابخانه‌ها و بیمارستان‌ها نصب کند. البته؛ اولویت نصب هات‌اسپات‌ها در مراکز و مناطقی است که دسترسی کمتری به اینترنت پرسرعت دارند.

اتحادیه اورپا و بسیاری از کشورهای عضو در صدد هستند تا سال ۲۰۲۰ هر شهروند اروپایی بتواند به اینترنت پرسرعت در حد یک گیگابیت بر ثانیه دسترسی داشته باشد.

کشورهای اروپایی اعتقاد دارند یکی از گام‌های اساسی توسعه جامعه شهری و افزایش سطح کیفیت زندگی شهروندان در دسترسی آن‌ها به اینترنت یک گیگابیت است. چند ماه پیش نیز شرکت Intersection در خیابان‌های شهر لندن و چندین شهر بزرگ دیگر کشور انگلیس کیوسک‌های ارایه‌دهنده خدمات اینترنت با سرعت یک گیگابیتی نصب و راه‌اندازی کرده بود.

کشورهای عضو اتحادیه اورپا اعتقاد دارند برای افزایش خدمات دولت الکترونیکی و استقرار سیستم‌های الکترونیکی بهداشتی در شهرها نیاز به دسترسی اینترنت پرسرعت رایگان دارند.

توسعه اقتصادی و دستاوردهای سیاسی از دیگر اهداف پیش‌بینی شده در پروژه WiFi4EU است. شهروندان اروپایی با هر سطح درآمدی یا رفاه زندگی می‌توانند به اینترنت پر سرعت دسترسی داشته باشند و با دیگر شهروندان اروپایی در تعامل باشند.

پروژه اتحادیه اروپا هزینه‌ای ۱۲۰ میلیون یورویی دارد و قرار است هات‌اسپات‌ها به طور متوازن در کشورهای مختلف اروپایی و به تدریج نصب شوند.

مخالفان این طرح بیشتر روی بحث «نقض حریم شخصی» شهروندان یا امنیت پایین وای‌فای رایگان مانور می‌دهند و اعتقاد دارند که این طرح بیشتر برای افزایش محبوبیت اتحادیه اروپا در میان شهروندان اروپایی است تا وضعیت اقتصادی کشورهای عضو را بهبود دهد.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.