با خماری سریال «گیم آو ترونز» چه کنیم؟ معرفی ۱۰ سریال که شاید بتوانند جانشین این سریال باشند یا از غم فقدان آن بکاهند!

24

نه! فردا صبح دیگر مثل دوشنبه‌های قبل، دیگر سریال «گیم آو ترونز» را دانلود نخواهیم کرد و به انتظار شب نمی‌نشینیم تا سریال را در آرامش و با تمرکز تماشا کنیم.

دیگر خبری از تحلیل‌ حواشی سریال، شوخی یا «میم‌»های اینترنتی نیست. قرار هم نیست با کشته شدن یکی از قهرمان‌ها شُک‌زده بشویم. همچنین نمی‌توانیم دوستان خود را با محقق شدن یکی از پیشبینی‌های خود شگفت‌زده کنیم و فخر بفروشیم!

نه! دیگر واقعا باید ایمان بیاوریم که این فصل تمام شده و باید احتمالا یک سال و نیم تا پخش فصل انتهایی سریال به انتظار بمانیم.

دلمان خوش است که لااقل سریال به کلی تمام نشده. اما با آن احساس دلتنگی تماشای سریال چه کنیم.

چه سریالی می‌تواند یک دنیای تخیلی بزرگ را با این همه جزئیات و این همه تعدد شخصیت و این همه جدال‌ها و تعامل‌ها و حذف‌ها و رمز و رازها، برای ما بیافریند؟

خب، باید اعتراف کنیم که «گیم آو ترونز» دارای ویژگی‌های خاصی است که پیش از این در هیچ سریالی شاهد نبوده‌ایم. شاید یک یا حتی دو دهه باید بگذرد، تا دوباره سریالی با چنین شکوهی ساخته شود.

کسی چه می‌داند این سریال به چالش‌کشنده گیم آو ترونز چه سریالی خواهد بود.

آرزوی دیرین من این است که روزی سریالی بر اساس سری کتاب‌های بنیاد آسیموف ساخته شود. این سریال واقعا می‌تواند گیم آو ترونز را به حاشیه بکشد. اما فعلا به نظر نمی‌رسد شبکه‌ یا کارگردان و تهیه‌کننده‌ای چنین قابلیت بالایی برای این کاری چنان عظیم داشته باشد.

البته آرزوی دیگر ما این بوده که سریالی مثلا بر اساس شاهنامه ساخته شود. اما همان بهتر که تا زمانی که به راستی مقدمات و عوامل شایسته برای ساخت بنیاد یا ساهنامه فراهم نشده باشند و بودجه‌هایی چنان عظیم در دسترس نباشند، اصلا کسی برای تولید آنها در ابعادهای حداقلی پیشقدم نشود.


بگذریم!

همیشه وقتی سریالی دلخواه تمام می‌شود، به تکاپوی یافتن سریال شایسته دیگری می‌افتیم.

تعداد سریال‌های خوب با نمره‌های imdb بالای ۸ کم نیستند، اما ما می‌خواهیم در اینجا سریال‌هایی را معرفی کنیم که برخی از ویژگی‌های آن با سریال گیم آو ترونز بخواند. حال می‌خواهد از نظر بافت ظاهری، محیط قدیمی و لباس‌ها و جلوه‌های ظاهری باشد، یا از نظر مطرح کردن چند ابرقهرمان از سرزمین‌های متفاوت در حال به چالش کشیدن هم یا از نظر غنای تخیلات یا به رخ کشیدن سوی تیره طبع آدمی در تقابل با پاکی‌ها و قهرمانی‌های واقعی.

اگر چنین معیارهایی را نداشتیم، محدوده پیشنهاد ما خیلی وسیع‌تر می‌شد. اما همان طور که گفتم در اینجا می‌خواهیم سریال خوب که تا حدی شبیه گیم آو ترونز باشد، معرفی کنیم و نه مثلا سریال‌های مدرنی مانند هاوز آو کاردز را.

من در اینجا ۱۰ انتخاب خودم را معرفی کنم و امیدوارم شما هم هم با هوشمندی سریال‌هایی به این فهرست اضافه کنید و یا اصلا بگویید که کدام سریال شایسته‌تر است و کدام سریال بهتر است، از فهرست حذف شود.

هیچ تعصب خاصی در کار نیست و ما فقط اینجا می‌خواهیم در کنار هم نظرات و تجربیات سریالی خودمان را به اشتراک بگذاریم و نمی‌خواهیم نظر و سلیقه خودمان را بر کسی تحمیل کنیم.

سریال Outlander

سریالی ساخت شبکه STARZ، در طی آن شما با پرستاری آشنا می‌شوید که ناگاه از بازه زمانی بعد از جنگ جهانی دوم به نیمه قرن هجدهم پرتاب می‌شود و حالا نه‌تنها باید خود را با دنیای قدیمی وفق دهد، بلکه باید از جان خودش هم محافظت کند.

امتیاز imdb این سریال ۸.۵ است.

سریال Borgias

در سال ۲۰۱۳ چقدر ناراحت شدم که سریال بورژاها تمام شد. نمره imdb این سریال ۷.۹ است، اما به گمان من باید دست‌کم نمره ۸.۵ را به این سریال می‌دادند.

سریال در قرن پانزدهم می‌گذرد. یک پاپ اسپانیایی با بازی جرمی آیرونز با تزویر بر مسند قرار گرفته و حالا با هوشمندی، بازیگوشی‌های شخصی، بی‌رحمی و گاهی شفقت‌های انتخابی، می‌خواهد با بازی‌های پیچیده سیاسی با خاندان‌های ایتالیایی موضوع خود را محکم کند.

او دو پسر با خلق و خویی به کلی متفاوت دارد. در دل داستان‌ها چرخش‌های داستانی و روایت‌های عاشقانه کم نیستند.

این سریال را حتما ببینید، دست‌کم به خاطر ایمان آوردن به بازی جرمی آیرونز عزیز!

سریال تابو

این سریال را قبلا معرفی کرده بودم. تام هاردی در این سریال در نقش جیمز دلینی بازی می‌کند. او بعد از ۱۰ سال از آفریقا آمده، تا با کمپانی هند شرقی در بیافتد. ظاهرا قدرت او و ابرکمپانی هند شرقی، اصلا در یک سطح نیست، اما او در یک بازی پیچیده و در حالی که با گذشته پر از گناه او دست به گریبان است، عزمش را جزم کرده است.

سریال را شبکه بی بی سی یک ساخته است که همیشه سریال‌هایی خوب می‌سازد.

فصل اول این سریال به اتمام رسیده است و این سریال نمره ۸.۶ در imdb گرفته است.

سریال Frontier

این سریال را شبکه دیسکاوری ساخته است. سریال روایتی از درگیری‌ها میان گروه‌های مختلف در آمریکای شمالی بر سر تجارت پوست حیوانات و کسب قدرت و ثروت در اواخر قرن هجدهم میلادی است.

فصل اول این سریال در سال ۲۰۱۶ پخش شد و هنوز تاریخ پخش فصل دوم آن مشخص نیست.

نمره imdb آن هم ۷.۲ است.

سریال Black Sails

این سریال را هم شبکه STARZ ساخته است و نمره بالای ۸.۳ در imdb گرفته است.

داستان این سریال پیش درآمدی است بر رمان مشهور “جزیره ی گنج” اثر رابرت لوئیس استیونسنون که اقتباس‌های سینمایی زیادی از روی آن ساخته شد. ماجرا دو سال قبل از داستان رمان آغاز می‌شود؛ سال ۱۷۱۵ میلادی است و دوران طلایی دزدان دریایی. مستعمره ی سابق بریتانیا که اکنون جزیره ای بی قانون است، به دست یکی از بدنام ترین ناخدایان دزدان دریایی،ناخدا فلینت، اداره می‌شود. همزمان با تهدیدهای ناو‌های بریتانیای که برای پس گرفتن سرزمین‌های خود به آب‌های آن مناطق برگشته اند، چهره‌ی جدیدی از ناخدا فلینت پدیدار می‌شود. او با النور گاتری، دختر یکی از قدرتمندترین قاچاقچیان متحد می‌شود تا در کنار یکدیگر غنیمتی بزرگ بدست آورند و با جبران خسارت‌های وارده، بقایشان را تضمین کنند…

سریال اسپارتاکوس

سریال اسپارتاکوس، سریال محبوبی است که پخش آن مدت‌هاست به اتمام رسیده است.

برخی‌ها تصور می‌کنند که نمره ۸.۶ سریال، بالاتر از لیاقت آن است. این دسته افراد به خاطر اینکه سریال با واقعیت تطبیق ندارد و حاوی صحنه‌های پر از خشونت و بی‌پروایی است، فکر می‌کنند که نباید برای تماشای آن وقت بگذارند.

متأسفانه این دسته افراد فقط پوسته سریال را می‌بینند و در پی کشف لایه‌ای از آن که در زندگی واقعی انسان‌ها در همه اعصار صادق بوده، نبوده‌اند.

اسپارتاکوس در سیر قهرمان شدن یک سرباز ساده و بعد یاغی شدن و شورش آن علیه امپراتوری روم، همان چالش سپیدی و سیاهی را در اندرون و بین انسان‌ها نشان می‌دهد و همان سیاه‌اندیشی‌های ماکیاولیستی فرماندهان و اغنیا را روایت می‌کند و تأکید می‌کند که یک انسان در نهایت خردی و زبونی، اگر بخواهد و اگر دارای مختصاتی ذاتی باشد، می‌تواند در مقابل قدرتمندتری‌ها بایستد.

سریال Tudors

پخش این سریال در ۴ فصل در سال ۲۰۱۰ به اتمام رسید.

سریال Tudors ، ازدواج شاه هنری را به تصویر می کشد و می توان گفت که بیشتر محور داستان روی مثلث عشقی ، شاه هنری ، کاترین آراگون و آنی بالین می چرخد…

نمره imdb‌ این سریال ۸.۱ است.

سریال Vikings

این سریال را شبکه هیستوری ساخته است و در شرایطی که تصور می‌کردیم با یک سریال معمولی روبرو هستیم، کم کم شاهد رشد این سریال بودیم.

این سریال نمره ۸.۷ در imdb گرفته است.

داستان سریال درباره فردی است به نام رگنار لاثبروک که با پادشاه آن دوران وایکینگ ها به مخالفت برمی‌خیزد و دوست دارد این بار به جای نبرد با شرقی های منطقه خود، حمله به سمت غرب را در دستور کار خود قرار بدهند. رگنار با مخالفت با پادشاه خود، کار را به جلو می‌برد تا راه را برای نبرد با غربی ها هموار کند و حتی خود را در مقام پادشاهی ببیند…

سریال Rome

این سریال را شبکه HBO ساخته است. پخش این سریال دو فصلی، در سال ۲۰۰۷ به اتمام رسید. یعنی در آن زمانی که هنوز خیلی از ماها متوجه قوت شبکه HBO ‌نبودیم.

سریال رم به صورت تمام و کمال نمایانگر طریقه و نحوه زندگی مردم آن دوره از تاریخ سرزمین روم باستان است . نبردها ، جنگ‌های سردار بزرگ جولیوس سزار و به قدرت رسیدن او ، کشته شدن ناجوانمردانه او در مجلس رم ( مجلس سنا )، نبرد میان سرداران او و… همه در این سریال زیبا به تصویر کشیده می‌شود . توجه داشته باشید که سریال رم تنها به زندگی سزار نمی‌پردازد ، نویسنده و عوامل هنرمند و تاریخ دان این مجموعه به بسیاری از اشخاص که در سرنوشت ان زمان از مردم نقشی کلیدی ایفا کرده‌اند پرداخته است….

این سریال در imdb نمره ۸.۸ گرفته است.

سریال The Last Kingdom

این سریال را شبکه بی‌بی‌سی آمریکا ساخته است و نمره ۸.۳ در imdb گرفته است.

پخش این سریال ادامه دارد و فعلا دو فصل از آن پخش شده است.

برنارد کورنول ماجراهای کتاب The Last Kingdomرا در بستر وقایع تاریخی قرن نهم میلادی در بریتانیا روایت می‌کند: در سال ۸۷۲ میلادی قبایل بیگانه مهاجم وایکینگ با حمله گسترده به بریتانیا موفق به تصرف این سرزمین می گردند و تنها یکی از حاکمان آن دوران بریتانیا موفق به محافظت از قلمرو سرزمین خود دربرابر وایکینگ‌ها می گردد و او کسی نیست جز آلفرد کبیرپادشاه سرزمینی در جنوب غربی بریتانیا که مقاومت او و تلاشش برای شکست اقوام مهاجم سرآغاز تشکیل انگلستان به عنوان یک کشور در درون جزیره بریتانیا می‌شود.

اما شخصیت اصلی داستان برنارد کورنول فردی به نام Uhtred of Bebbanburg می باشد که درطول حمله وایکینگ ها به بریتانیا در کودکی پدرش کشته و خود به اسارت گرفته می شود.اما پس از مدتی توسط یکی از فرماندهان وایکینگ ملقب به Ragnar the Fearless آزاد شدهو به فرزندخواندگی پذیرفته می شود رفتار مناسب اعضای این خانواده با او و نحوه زندگی آزادانه آنها او را به این خانواده نزدیک و تبدیل به یکی از آنها می‌کند .اما بروز حادثه‌ای تلخ و دردناک همه چیز را تغییر می‌دهد…

   
24 نظرات
 1. دانیال می گوید

  سریال Outlander رو کامل دیدم. هرچقد فصل اولش حوصله سر میبره فصل دومش خیلی جذابه اما پایان سریال واقعا آدم رو ارضا نمیکنه.
  سریال Rome خیلی عالیه. اگه آدم نکته بینی هم باشید که فوق العاده سریال جذابی براتون هست. قسمتی از تاریخ جمهوری رم از آغاز قیام سزار تا پایان کار مارک آنتونی در کنار کلئوپاترا رو نشون میده. درکنار همه اینها به جامعه اون زمان روم هم میپردازه که جذابیت داستان رو زیاد میکنه
  اما درمورد سریال Taboo که تا الان ۵-۶ قسمتش رو دیدم خیلی راضی بودم. بی‌بی‌سی خیلی سریال های خوبی میسازه. فقط امیدورام پایانش هم به خوبی سیر داستانی باشه. یادمه چند سال پیش سریال ۳ قسمتی “آرزوهای بزرگ” رو از بی‌بی‌سی دیده بودم که واقعا عالی بود.

 2. پوریا می گوید

  جای این سریالا خالی بود:
  نارکوز سریال موفق از زندگی پابلو اسکوبار که فصل سومش دیروز پخش شد.
  Stranger Things که فصل اوش یک موقیت تمام عیار بود و فصل دوم به زودی شروع خواهد شد.
  Black Mirror که قبلا در موردش پست جدا دادید!
  The Expanse که از روی یک سری کتاب ساخته شده و ۲ فصل از ان پخش شده. داستانی علمی تخیلی به سبک رمانهای سی کلارک و آسیموف دارد، دنیای پیشرفته که مردم در مریخ و زمین ساکنند و در کمربند بین سیاره ای مردی به صورت برده در حال کار هستند.
  و در اخر هم سریال زیبای Better Call Saul برای اونهایی که عاشق برکینگ بد بودند، تا به حال ۳ فصل موفق از سریال پخش شده.

 3. محمد می گوید

  سریال The Americans هم خوبه
  داستان زن و شوهری شوروی تبار در جنگ سرد هست که در آمریکا برا شوروی جاسوسی می کنند. IMDb 8.3

 4. سید می گوید

  سلام
  ممنون از لیستی که پیشنهاد دادید
  سریال Reign رو به کسانی که سریال های تاریخی رو می پسندند پیشنهاد میکنم. داستان در مورد ملکه مری اسکاتلند هست و سیر خوبی داره. Tudors رو دارم میبینم، ولی به نظرم به جذابیت Reign نیست.
  در مورد سریال Borgias کاملا با شما هم عقیده هستم که خیلی حیف شد ساختش متوقف شد. سریال فوق العاده ای بود.
  البته هیچکدام به نظرم در ابعاد گات نیستند.

 5. ihnd می گوید

  واقعن شماها این همه سریال را می بینید؟

 6. مصطفی می گوید

  فکر کنم سریال تابو رو اشتباه نوشتید.

 7. شهلا می گوید

  سریال ریونج هم عالیه.

 8. ناخدا می گوید

  سپاسگزار.
  می‌توان سریال پولدارک را نیز افزود.

 9. الیاس می گوید

  لیست جالبی بود ممنون
  Black Sails و تابو رو خیلی پیشنهاد میکنم.
  *البته عکسی که برای سریال Black sails قرار دادید اشتباست.

  1. امین می گوید

   اشتباها عکس سریال z nation قرار داده شده

 10. حبیب می گوید

  با احترام به نظر و تمایلات دیگر دوستان. من هم زمانی خیلی اهل فیلم و سریال بودم.
  اما یک روز نشستم فکر کردم دیدن این همه ماجراهای رنگارنگ و آدم های قوی و داستانهای مهیج چه تاثیر مثبتی روی من داشته است.
  پاسخم اون زمان یک این بود: “تقریبا هیچی”

  شما با دیدن “سریال اسپارتاکوس” هرگز یک جنگجو و قهرمان نمیشید. شما با دیدن سریال پلیسی دکستر هرگز آدم نخبه ای نمیشید و لزوما باهوش تر نمی شوید.

  واقعا او زمان خسته شدم از بس باید شاهد ماجراهای ساخته دست دیگران باشم در حالیکه زمان در گذر است و هیچ تاثیری جز هیجان آنی روی من نمی گذاشت.
  فکر میکنم دیدن سریال هم مثل مواد مخدر یک مدل اعتیاد است.
  اگر دقت فرمائید مشتری سینمای هند با اون پایه های قوی سینمایی افراد فقیر هستند که میخواهند ولو برای ساعتی دنیای ساده و کسل کننده خود را فراموش کنند و با قهرمانان فیلم هم ذات پنداری کنند. و در کشور های پیشرفته تر هم موضوع کم و بیش همین است.
  میلیون ها ساعت وقت ارزشمند میلیون ها بیننده رسانه های تصویری از بین می رود و با شروع هر سریال جدید هیاهویی زیاد بر پا میشود برای “هیچ!”
  بنظرم خود تلویزیون هم بنظر من باید جزو دستگاههای اپشنال در منزل باشد و نه ضروری.
  زمان کوتاه است و دیدن این همه سریال زیبا شاید دور ریختن زمان باشد.
  شاید بهتر باشد بجای دیدن سریالی عاشقانه خودمان حتی شده دست و پا شکسته عاشقی را تجربه کنیم . بجای دیدن هنر های رزمی اسپارتاکوس ها و هیکل های عضلانی آنها خودمان کمی بیشتر پیاده روی کنیم تا حد اقل شکم نداشته باشیم، بجای دیدن هوش و مهارت دکستر در آدم کشی کمی در یوتیوب مهارت در انجام کارهای زندگی ، موسیقی و هنر داشته باشیم.
  من هم قبول دارم که سریالها نکات آموزنده دارند اما یاد گرفتن چند نکته آموزنده که معلوم نیست در زندگی واقعی بدرد ما بخورد ارزش این همه صرف زمان دارد.
  من چند سال پیش ترجیح دادم کارگردان سریال زندگی خودم باشم . هرچند جلوه های بصری رنگارنگ نداشته باشد ، اما حقیقی است و در آن مشارکتی بیش از دراز کشیدن روی مبل و تخمه خوردن دارم.
  سپاس از همگی

  1. سهیل می گوید

   واقعا عالی گفتی
   یاد فیلم سینما پارازیدو افتادم.در نهایت هیچ

  2. شمیم می گوید

   تلنگر بسیار بجایی بود. هر از چند گاهی باید نوشتتون رو خوند. گاهی آدم اینقدر غرق میشه که فراموش میکنه .
   عااالی.

  3. پوریا می گوید

   این نظر شمارو در مورد کتاب هم میشه گفت!
   فایده کتاب چی میتونه باشه؟ مثلا با خوندن کتاب شاهنامه شما رستم نمیشید؟
   اما هر داستانی، چه کتاب، چه فیلم، چه تاتر چه تلویزیون، روایتگر یک زندگی است که ما در نمی توانیم اونو زندگی کنیم! خودش یک تجربه مفید برای انسان است و انسان را پخته تر میکنه! حالا کتاب عمق زیادی میتونه داشته و بقیه چیزها عمق کمتر! اما اینکه به هیچ درد نمیخوره یک مقدار جای سوال داره!
   در ضمن زیاده روی در هیچ چیز نمیتونه مفید باشه! چه کتاب، چه سینما چه حتی ورزش!
   بنابراین به نظر بنده این کلی گویی شما نمیتونه درست باشه!

   1. سروش می گوید

    نقد منصفانه بود
    این افراط در کار هست که باعث بهم خوردن نظم زندگی و ازدست رفتن زمان میشود.
    کتاب،سریال،بازی… خلاصه در همه چیز باید تعادل را رعایت کرد

  4. سجاد می گوید

   با نظر شما کاملا مخالف و میپرسم نهایت وغایت شما از سپری کردن مطلوب وقت چیه شکم نداشته باشید که از زندگی لذت ببرید حرفه ایی یاد بگیرد که لذت ببرید و پول بدست بیاورید که لذت ببرید بالاتر از این ها که نیست بر خلاف شما افراد زیاد هستند که ممکنه به سیر و سلوک ممکنه با دیدین یک سریال در مغرشون داشته باشن به طور از پول براشون مهمتر باشه، دیدن بعضی فیلم ها یکی دو نکته نیست ممکنه شما رو به ادم دیگه تبدیل کنه و ادم بهتری بشید و موفق تر …

 11. حسین می گوید

  و اینم بار سوم که دیدگاهم تایید نمیشه… البته چون شاید با مرورگر موبایل میفرستم اینجوری
  الان اینو با دسکتاپ دارم میفرستم

 12. سید حسین می گوید

  با سلام
  عکس black sails اشتباست.
  از میان سریال هایی که گذاشتید اسپارتاکوس نتونست نظر من رو جلب کنه.
  جلوه های ویژه این اثر به غایت افتضاح هست.
  همین طور وایکینگ. من ۱ فصل کامل از وایکینگ رو دیدم اما نتونستم ارتباط برقرار کنم.
  outlanders این سریال رو هم ۱ فصلش رو دیدم . سریال خیلی بدیه. واقعا حوصله سر بره.

 13. کوروش می گوید

  درود. کاش به جای کلمه خماری کلمه بهتری به کار می بردید .کلمه خوبی نیست آن هم در سایت شما.مثلا” می توانید بگویید در نبود ویا…

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   با ادبیات اتوکشیده این روزها اکثریت نسل تلگرام ارتباط برقرار نمی‌کنند. در برخی پستها بهتر است به لحن عامه نزدیک‌تر شد. ضمن اینکه خمار، فی نفسه واژه ناشایستی نیست.

 14. Shadmehr می گوید

  پس سریال وِست وُرد چی شد؟ به نظر من بهترین سریال چندسال اخیر بود.

 15. sanaeisanam می گوید

  هیچی نمیتونه خماری گات رو از بین ببره واقعا!

 16. مهدی احمدزاده می گوید

  sopranos و wire سریال هایی بودند که این انقلاب سریال سازی رو باعث شدند.پیشنهاد میکنم ببینیدشون

 17. امیرحسین می گوید

  اول وایکینگ بعد گیم اف‌ترونز

  فقط این دوتا فوق العاده ان😍

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.