چگونه مایکروسافت به شرکتی یک تریلیون دلاری تبدیل می‌شود و چرا می‌تواند مانع اپل در رسیدن به این هدف باشد؟

0

چندی پیش درباره احتمال یک تریلیون دلاری شدن اپل در سال ۲۰۱۸ صحبت کردیم. گفتیم اپل احتمالا با فروش خوب آیفون X و رشد ارزش سهام‌اش در پایان سه ماهه چهارم سال جاری میلادی؛ می‌تواند اولین شرکت فناوری یک تریلیون دلاری جهان شود.

اما وضعیت مایکروسافت، یکی از رقبای اصلی اپل در جنگ یک تریلیون دلاری چگونه است؟ مایکروسافت چه زمانی به شرکتی یک تریلیون دلاری تبدیل می‌شود و آیا می‌تواند مانعی بر سر راه اپل باشد؟

شاید ۵ سال پیش، بسیاری از افراد تصور می‌کردند مایکروسافت اولین شرکت یک هزار میلیارد دلاری دنیا شود ولی خیلی زود به اشتباه خود پی بردند. ارزش سهام مایکروسافت در بازه‌ای کوتاه افت کرد و به مرز ۲۵۰ میلیارد دلار رسید.

ویندوز ۸ مایکروسافت عملکردی ضعیف داشت و با استقبال کاربران روبرو نشد. ویندوزفون یک پروژه شکست خورده در بازار موبایل بود و ترس از تبدیل شدن محاسبات ابری به یک پلتفرم رقیب کامپیوترهای دسکتاپ وجود داشت.

با افتادن سکان هدایت مایکروسافت در دست ساتیا نادلا، ورق به نفع مایکروسافت برگشت. نادلا توسعه پلتفرم ابری Azure را در اولویت خود قرار داد. سیاست‌های توسعه نرم‌افزاری مایکروسافت را دگرگون کرد و به سوی توسعه نرم‌افزارهای اشتراکی رفت. این تغییرات موجب انفجار سهام مایکروسافت در بازار شد.

در حال حاضر، مایکروسافت شرکتی با ارزش ۶۵۰ میلیارد دلاری است. بنابراین؛ ارزش سهام این شرکت باید چیزی حدود ۵۰ درصد یا کمی بیشتر رشد کند تا بتواند به شرکتی هزار میلیارد دلاری تبدیل شود. اتفاقی که بسیار سخت و بزرگ است ولی غیرممکن نیست!

مایکروسافت در ۱۲ ماه گذشته، نزدیک به ۳۲.۳ میلیارد دلار درآمد نقدی داشته و ۲۲.۱ میلیارد دلار سود خالص نصیب‌اش شده است. در طی این مدت، معیار P/FCF مایکروسافت ۲۰ و معیار P/E این شرکت ۲۹ است (نرخ P/FCF مخفف price-to-free cash flow و نرخ P/E مخفف price-to-earnings است).

برای یک شرکت یک تریلیون دلاری، این معیارها باید به صورت P/FCF برابر ۳۱ و P/E برابر ۴۵ باشد. پس؛ مایکروسافت کار سختی پیش‌رو دارد و باید در چند ساله آینده سود و درآمد نقدی در گردش بیشتری داشته باشد.

چگونه مایکروسافت یک تریلیونی می‌شود؟

تحلیل‌گران موسسه Evercore ISI بر این باور هستند که شرکت مایکروسافت تا سال ۲۰۲۰ می‌تواند ارزشی یک تریلیون دلاری پیدا کند. البته؛ اگر این شرکت بیشتر روی رایانش ابری و سرویس‌های کسب‌وکار اشتراکی تمرکز داشته باشد.

این تحلیل‌گران می‌گویند نرم‌افزار Office 365 مایکروسافت می‌تواند در سال ۲۰۲۱ درآمد مالی حدود ۲۷ میلیارد دلار تولید کند. همچنین، این پلتفرم از طریق کاربران نهایی خانگی درآمدی ۵ میلیارد دلاری نصیب مایکروسافت می‌کند.

تحلیل‌گران Evercore از Azure به عنوان دومین پلتفرم بزرگ و تاثیرگذار مایکروسافت در سال‌های آینده سخن می‌گویند. آن‌ها می‌گوید این پلتفرم سرویس ابری سازمانی می‌تواند بزرگ‌ترین منبع درآمد نقدی مایکروسافت در یک دهه آینده باشد. بیش از ۳۰ درصد درآمد این سرویس؛ سود خالص است.

مایکروسافت با سرویس‌هایی سازمانی ابری و اشتراکی مانند Office 365 و Azure می‌تواند خودش را یک شرکت تریلیون دلاری کند و از سوی دیگر مانع تریلیونی شدن شرکت‌هایی مانند اپل و آمازون شود. این دو شرکت نیز سرویس‌های ابری ارایه می‌دهند و حاشیه سود بالایی دارند.

اگر مایکروسافت می‌خواهد زودتر به جمع شرکت‌های یک تریلیون دلاری بپیوندد؛ باید هرچه بیشتر روی این دو سرویس و البته سرویس‌هایی مانند یادگیری ماشینی و خدمات بانک‌های اطلاعاتی تمرکز داشته باشد.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.