اپل اولین شرکت یک تریلیون دلاری جهان؛ میراث استیو جابز دست‌نیافتنی‌تر شد

1

اپل روز پنج‌شنبه به شرکتی یک تریلیون دلاری تبدیل شد. حالا اپل تنها شرکت تریلیون دلاری دنیا است.

دیروز، ارزش هر سهام شرکت اپل به ارزش ۲۰۷.۵ دلار رسید که به طور رسمی ارزش کل شرکت اپل را به یک تریلیون دلار رساند. افزایش سهام اپل در پی انتشار خبر بهبود درآمدهای اپل در سه ماهه سوم سال صورت گرفت.

اپل در سه ماهه سوم درآمدی ۱۱.۵ میلیارد داشته که یک رکورد محسوب می‌شود. بیشترین درآمد اپل در یک دوره سه ماهه برابر ۵۳.۳ میلیارد دلار بوده است. همین افزایش درآمد باعث افزایش قیمت اپل از ۹۳۵ میلیارد دلار به ۱ تریلیون دلار شد.

اپل در آوریل سال ۱۹۷۶ توسط استیو وزنیاک و استیو جابز بنیان گذاشته شد. در دسامبر ۱۹۸۰، اپل با ارزش تنها ۲۲ دلار یک شرکت سهام عمومی شد و ارزش هر سهم فقط ۳۹ سنت بود.

اپل مسیر پر فراز و نشیبی را طی کرد تا حالا که ارزش هر سهم آن به ۲۰۷.۵ دلار رسیده و ارزش کل شرکت بیش از یک تریلیون دلار است. در این میان، هیچ‌گاه نمی‌توان تاثیر استیو جابز را در این داستان نادیده گرفت.

استیو جابز شرکت به اصطلاح iMac را به شرکت iPhone و iPad تبدیل کرد. استیو به محصولات اپل کیفیت، متفاوت بودن، شخصیت و اصالت بخشید و آن‌ها را دستگاه‌هایی متعلق به سیاره دیگری کرد.

بزرگ‌تر از ترکیه و سوئیس

اکنون اپل ارزشی بیشتر از دوم سوم حجم اقتصاد انگلیس دارد و ارزشمندتر از کل اقتصاد کشورهایی مانند ترکیه و سوئیس است.

در ماه نوامبر سال ۲۰۰۷، شرکت PetroChina پس از عرضه اولیه سهام خود به ارزشی یک تریلیون دلاری رسید ولی به سرعت دوباره با افت سهام روبرو شده و نزدیک به ۸۰۰ میلیارد دلار از دست داد.

کارشناسان از دو شرکت آمازون و اپل به عنوان اولین یک تریلیون دلاری‌های دنیا نام برده بودند و پیش‌بینی می‌کردند در ماه آگوست این دو شرکت این رکورد را به دست بیاورند ولی تصور می‌شد آمازون زودتر از اپل یک تریلیون دلاری شود.

البته، اپل همیشه ارزشی بالاتر از آمازون داشته است. در ماه مارس، اپل ۱۴۰ میلیون دلار ارزشمندتر از آمازون بود ولی نرخ رشد سهام آمازون این‌طور نشان می‌داد که زودتر به مرز یک تریلیون دلار می‌رسد ولی حالا اپل اولین شرکت یک تریلیون دلاری جهان است.

منبع

 
1 نظر
  1. سروش می گوید

    دقت نکردم که لینک داده. ببخشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.