گوگل از ماه جولای سرعت بارگزاری سایت‌ها را در رتبه‌بندی و نمایش جست‌وجوهای موبایل دخالت خواهد داد

  • توسط میثاق محمدی‌زاده
  • ۲ بهمن ۱۳۹۶
  • ۱ دیدگاه

گوگل طی اطلاعیه اعلام کرد در الگوریتم‌های جست‌وجوی موبایل و رتبه‌بندی سایت‌ها تغییراتی اعمال می‌کند.

گوگل می‌خواهد سرعت بارگذاری سایت‌ها را در رتبه‌بندی و نمایش جست‌وجوها دخالت بدهد. این تغییر که گوگل به نام «Speed Update» ازش نام می‌برد، از ماه جولای ۲۰۱۸ تاثیر داده خواهد شد.

این تغییرات باعث می‌شوند که سایت‌های با سرعت‌های پایین‌تر؛ کمتر در جست‌وجوهای گوگل دیده شوند یا بعد از سایت‌های دیگر قرار بگیرند.

در حقیقت، گوگل می‌خواهد در جست‌جوهای موبایلی کاربران، سرعت نمایش سایت‌ها را نیز دخیل کند اما تنها عامل رتبه‌بندی و نمایش سایت‌ها نخواهد بود و کماکان عوامل دیگری مانند کلمات کلیدی تاثیرگذار خواهند بود.

گوگل می‌گوید تغییر «Speed Update» درصد کمی از سایت‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد و بیشتر به ضرر آن سایت‌هایی است که درخواست‌های کاربران را با تاخیر و کند جواب می‌دهند. فلسفه گوگل این است که روی دستگاه‌های موبایل؛ کاربران نیاز به سرعت بیشتر نمایش سایت‌ها و اطلاعات دارند و باید سایت‌ها این توانایی را داشته باشند که سریع‌تر لود شوند.

گوگل قبلا فاکتور سرعت را برای جست‌وجوهای کامپیوترهای دسکتاپ اعمال کرده است و اکنون به دنبال تغییر مدل رتبه‌بندی سایت‌ها برای نمایش در جست‌وجوی موبایل است.

سازگاری با موبایل

با توجه به اینکه این روزها، بسیاری از جست‌وجوهای گوگل با دستگاه‌های موبایل انجام می‌شود؛ این تغییر الگوریتم رتبه‌بندی سایت‌ها می‌تواند در درازمدت روی وب تاثیرگذاری محسوسی داشته باشد.

اگرچه گوگل می‌گوید درصد کمی از سایت‌ها تحت تاثیر این ارتقا و سیاست‌گذاری قرار می‌گیرند ولی هدف بزرگ‌تری را دنبال می‌کند و آن فشار و تشویق سایت‌ها به استفاده از ابزار AMP یا Accelerated Mobile Pages برای سرعت بخشیدن به صفحات خود است.

گوگل در اطلاعیه خود توضیح داده است که هر صفحه وب یا وب‌سایتی که از AMP استفاده می‌کند، به معنای سریع‌تر بودن از دیگر وب‌سایت‌ها نیست و لزوما بالاتر از بقیه نشان داده نمی‌شود.

به طور کلی، گوگل دارد در جست‌وجو به سازگاری صفحات وب با دستگاه‌های موبایل اهمیت بیشتری می‌دهد. مثلا به توسعه‌دهنده‌های وب توصیه می‌کند کیفیت نسخه موبایل وب‌سایت‌شان به همان اندازه نسخه دسکتاپ باشد یا آدرس URL صفحات در هر دو نسخه مشابه هم باشد. همچنین، داده‌های ساخت‌یافته و متادیتا باید در هر دو نسخه‌ وب‌سایت اعمال شده باشند.

گوگل می‌خواهد از این طریق برنامه‌نویسان سایت را مجبور به اصلاح کدنویسی وب‌سایت‌شان کند تا با کیفیت و سرعت بالاتر نمایش داده شوند.

منبع

نظرات

  1. دم شما گرم که عنوان و خود مطلب رو دقیق همون چیزی که اطلاع رسانی شده گذاشتید نه مثل بعضی سایت ها !!! برای گول زدن و جذب کاربر گفته تاثیر سرعت سایت ها در نتایج جستجو در حالی که این تاثیر از ۲۰۱۰ اعمال شده بود و جدیدا فقط تو قسمت موبایل تغیییراتی دادن.

    سپاس از رعایت اصول اخلاقی و فدا نکردنش برای جذب مخاطب بیشتر

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.