پس از ۳۵ سال ممنوعیت سینما، فیلم‌ انیمیشنی «اموجی» در کشور عربستان به روی پرده عمومی رفت

0

کشور عربستان در دسامبر گذشته؛ ممنوعیت ۳۵ ساله سینماها را لغو کرد و اجازه داد شهروندان سعودی برای تماشای فیلم به صورت خانوادگی به سینما بروند.

حالا در آخر هفته گذشته؛ اولین فیلم عمومی به روی پرده رفت و درب سینماها به روی مردم باز شد.

به گزارش رویترز، فیلم‌های انیمیشن The Emoji Movie و Underpants: The First Epic Movie در سینمایی واقع در شهر جده به نمایش درآمده‌اند. عربستان فعلا در دو شهر مکه و جده دو سینما بازگشایی کرده است.

این انیمیشن‌های کودکانه شاید در فهرست بهترین فیلم‌های سال ۲۰۱۷ قرار نداشته باشند ولی برای شروع در کشوری مانند عربستان مناسب به نظر می‌رسند.

سلام به سینما و تئاتر پس از دهه هشتاد

پس از دوران طولانی ممنوعیت فعالیت‌های سرگرمی مانند سینما یا کنسرت موسیقی در این کشور؛ در ماه‌ها اخیر و در پی برخی اصلاحات و باز کردن فضای جامعه؛ مجوز چنین فعالیت‌هایی صادر شده است. هفته پیش زنان سعودی، برای اولین بار در تاریخ توانستند به ورزشگاه‌ها بروند و بازی فوتبال تماشا کنند.

مدیر امور سینمایی عربستان می‌گوید این انیمیشن‌ها برای شروع در عربستان بسیار مناسب تشخیص داده شده‌اند و راه را برای نمایش دیگر فیلم‌ها باز می‌کنند. البته؛ دولت این کشور حق خود می‌داند براساس سیاست‌گذاری‌هایش برخی فیلم‌ها را نمایش ندهد یا سانسور کند.

عربستان وعده داده تا سال ۲۰۳۰ نزدیک به ۳۰۰ سینما را با ۲ هزار پرده در شهرهای مختلف این کشور تاسیس کند. برآورد می‌شود بازگشایی این سینماها حدود ۳۰ هزار شغل به ارزش اقتصادی ۲۴ میلیارد دلار به این کشور کمک کند.

فعلا هم می‌خواهد چند پردیس سینمایی آماده به کار را بازگشایی کند ولی تاریخ دقیق آن‌ها مشخص نیست. ظاهرا در اسفندها این پردیس‌ها باز می‌شوند. همچنین، قرار است در اسفندماه برخی از سالن‌های تئاتر این کشور بازگشایی شوند.

مردم عربستان چندان از اخبار و دنیای فیلم و سریال دور نیستند و با انواع اتصال‌های اینترنتی ماهواره‌ای یا تلویزیون‌های ماهواره‌ای به تماشای فیلم‌های روز سینماهای دنیا می‌نشینند.

منبع: + و +

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.