دلیل حذف موقت تلگرام و تلگرام ایکس از اپ استور اپل: انتشار پو …رنوگرافی کودکان

1

درست است که کار صاحبان شبکه‌های اجتماعی برای نظارت بر محتواهای ارسال شده توسط کاربران، خیلی دشوار است. اما در خارج، در مورد برخی از محتواها، حساسیت بسیار شدیدی وجود دارد که شاید بیشترین حساسیت (حتی نسبت به محتواهای مشوق خشونت و تروریسم)، پو…رنوگرافی کودکان باشد.

در این زمینه حتی کاربری که این محتواها را در هارد خود ذخیره کند، می‌تواند مورد پیگرد قرار بگیرد و پیداست که شبکه اجتماعی بزرگی که برای حذف این محتواها و تعلیق کاربران خطاکار، اقدام فعالی نکند، به سختی مورد مجازات قرار می‌گیرد.

چند روز پیش که تلگرام و تلگرام ایکس از اپ استور اپل حذف شدند، ما به درستی نمی‌دانستیم که دلیل این کار چیست. بیشتر حدس زده می‌شد که شاید مورد امنیتی‌ای توسط اپل مطرح شده باشد.

اما پیگیری سایت ۹to5Mac و پرسش این سایت از رئیس بخش بازایابی اپل -فیل شیلر- مسئله اصلی را نشان داد:

انتشار پو…رنوگرافی کودکان توسط کاربران تلگرام، گزارش شدن این مسئله و حذف تلگراک و تلگرام ایکس در پی آن.

پاول دوروف هم این قضیه را تایید کرده است. خوشبختانه بعد از تضمین تلگرام برای پیگیری  این مسئله، بعد از یک روز هر دو اپ تلگرام به اپ استور بازگشتند.

در ماه جولای هم به دنبال استفاده تبلیغی از تلگرام توسط داعش و اعتراض دولت اندونزی، این اپ در استانه حذف قرار گرفته بود.

اپل قبلا هم نشان داده بود که هیچ آستانه تحملی در مورد انتشار پو…رنوگرافی کودکان ندارد و در این مورد هم خیلی سریع و قاطع عمل کرده بود.

ناگفته پیداست که تلگرام به صورت خاص و صاحبان و توسعه‌دهندگان اپ‌های اجتماعی به صورت عام، در برزخ عجیبی برای کنترل رفتار و محتواهای انتشاری توسط کاربران خود قرار دارند:

-از یک سو باید به حریم خصوصی آنها احترام بگذارند و باعث منزجر شدن و پراکنده شدن آنها نشوند.

-از سوی دیگر باید مکانیسمی برای کشف محتواهای نامطلوب داشته باشند.

-باز از جهت دیگر گاهی محتواهای منتشر شده در مرز خاکستری قرار دارند و معلوم نیست که این محتواهای خاص باید حذف شوند یا نه.

-گاهی هم الگوریتم‌ها و مکانیسم‌های خودکاری که مثلا برای حذف محتواهای مشمول کپی رایت استفاده می‌شوند، بیشتر از حد لازم فعال می‌شوند. طوری که مثلا کاربری که بخواهد در یوتیوب و اینستاگرام به صورت فعال و دامنه‌دار محتواهایی در مورد نقد فیلم‌ها قرار بدهد، متوجه می‌شود که محتوایش که حاوی تکه‌های خیلی کوتاهی از سکانس‌های فیلم‌ها بوده حذف شده.

یک مسئله مهم این است که مواردی مثل این نباید دستاویز محدود کردن دسترسی کاربران به شبکه‌های اجتماعی بزرگ شوند.

منبع


 
1 نظر
  1. فرشاد می گوید

    چرا فقط تلگرام؟ چرا مثلاً واتس‌آپ نه؟! اگه معیارشون این بوده باید تولید آیفون رو هم متوقف کنن. چون کاربرها با همین گوشی‌ها میتونن پورنوگرافی کودکان ببینن!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.