اپل اجازه انتشار به‌روزرسانی جدید تلگرام را داد؛ جنگ قدرتی که به ضرر روسیه تمام شد!

1

پاول دورف، مدیرعامل پیام‌رسان تلگرام در توییتی از اپل و تیم کوک، مدیرعامل این شرکت به خاطر انتشار به‌روزرسانی جدید این اپلیکیشن برای دستگاه‌های iOS تشکر کرد.

اکنون، به‌روزرسانی جدیدی از تلگرام روی اپ‌استور در دسترس میلیون‌ها کاربر این اپلیکیشن قرار دارد. اپل در روزهای گذشته به دستور دولت روسیه از انتشار به‌روزرسانی جدید تلگرام جلوگیری کرده بود.

به طور دقیق، به گفته خود پاول دورف، اپل از ماه آوریل اجازه انتشار به‌روزرسانی‌های جدید تلگرام را نداده بود و حتا این اپلیکیشن را از روی اپ‌استور خود حذف کرده بود. این موضوع نگرانی مدیران تلگرام و همین‌طور کاربران دستگاه‌های iOS را در پی داشت.

حالا، اپل علاوه برا انتشار به‌روزرسانی تلگرام؛ نسخه جدید از نرم‌افزار تلگرام X را نیز روی اپ‌استور منتشر و در اختیار کاربران قرار داد.

بدون به‌روزرسانی اخیر، بسیاری از ویژگی‌های جدید تلگرام روی آیفون و دستگاه‌های دیگر در دسترس و قابل استفاده نبودند. به علاوه، سیاست‌های جدید حریم خصوصی این اپلیکیشن برای سازگاری با قانونی جدید محافظت از اطلاعات اتحادیه اروپا موسوم به GDPR برای کاربران اعمال نمی‌شدند.

جلوگیری از به‌روزرسانی تلگرام روی دستگاه‌های iOS و طولانی شدن عدم دسترسی به نسخه جدید می‌توانست تهدیدات جدی‌تری هم برای کاربران داشته باشد. از جمله باگ امنیتی اخیرا کشف شده در این پیام‌رسان می‌توانست دستگاه‌های کاربران را ناامن کند.

بکش مکش‌های روسیه و تلگرام

هنوز نه شرکت اپل و نه شرکت تلگرام دلایل مخالفت با انتشار به‌روزرسانی جدید تلگرام برای چندین ماه و بعد موافقیت ناگهانی و انتشار به‌روزرسانی‌های جدید برای تلگرام و تلگرام X را توضیح ندادند. اپل در روزهای اخیر، تماس رسانه‌ها برای پاسخ‌گویی را بی‌جواب گذاشته است.

فقط پاول دورف در روز پنج‌شنبه طی توییتی اعلام کرده دولت روسیه در ماه آوریل از اپل خواسته مانع انتشار به‌روزرسانی جدیدی برای تلگرام شود. دادگاهی در روسیه دستور به فیلترسازی و عدم دسترسی به این پیام‌رسان‌ها را در خاک این کشور صادر کرده است.

دلیل این حکم نیز تهدیدات امنیتی تلگرام برای کشور روسیه عنوان شده است. پاول دورف می‌گوید سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی روسیه تقاضای در اختیار داشتن کلیدهای رمزنگاری اطلاعات کاربران روی تلگرام را داشتند که از سوی آن‌ها محقق نشده است.

اپل به طور عمومی اعلام کرده است که اگر دولتی درخواست حذف یا محدودسازی یک اپلیکیشن را داشته باشد؛ به توسعه‌دهنده‌گان آن اپلیکیشن اطلاع خواهد داد. گاهی اوقات محدودسازی یک نرم‌افزار فقط برای منطقه یا کشور خاصی است.

به طور مثال، در چین به تازگی اپل یک برنامه VPN را مسدود و اپ New York Times را از روی بازار دیجیتال‌اش حذف کرده است.

منبع

بنر سایت دانلود فیلم نمایش دسکتاپ
 
1 نظر
  1. مسعود می گوید

    برای اندروید به روز رسانی نیومده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.